(franc.), valamely festményen az uralkodó szin, egyike a főszineknek.
köztársaság, l. Santo-Domingo.
l. San-Domingo.
kampesche-kender v. pita (növ.), l. Áloé-kender.
(ejtsd: domingec) Lopez, spanyol tábornok, ama pártnak tagja, mely Serrano, Topete és Prim vezérsége alatt az 1868-iki szeptemberi forradalmat előidézte s Izabella királynőt megbuktatta. Az 1873-iki federalisztikus-kommunisztikus fölkelés idején, a Cartagena ellen küldött ostromló hadsereget vezényelte és oly erőt fejtett ki, hogy Contreras federalista tábornok már dec. 29. kénytelen volt a forradalmi juntával a városból hajón elmenekülni, mire a város jan. 12. magát megadta. Jutalmul altábornokká nevezték ki s mint ilyen sikerrel harcolt azután a Karlisták ellen a baszk tartományokban. A Posada-Herrera kabinetben hadügyminiszterséget vállalt (1883 okt.), de már 1884 jan. havában lemondott. Azóta mint a szabadelvüek egyik vezére és tábornok létére mint igazi demokrata működött a kortesben 1892 dec. 10. hadügyminiszterré lett.
(franciául: La Dominique), 1. az angol Leeward Island csoporthoz tartozó sziget, a Kis-Antillák egyike, Guadeloupe és Martiniquetől egyforma távolságra az é. sz. 63° 37' alatt 745 km.2 területtel, (1891) 29000 lak. A vulkáni szigetnek partjai meredekek, jó kikötő nélkül; belsejét hegyek takarják, amelyek közt a Morne Diablotin (1800 m.) a legmagasabb. A szolfatara és meleg forrás nagy számmal van rajta. A Bouillant-tó a legnagyobb, amelynek vize folytonosan hullámzik és néha itt-ott 2 m. magasra is felcsap. A meleg éghajlatu és esős sziget tropusi növényekben és termékekben bővelkedik. Főkiviteli cikkei: a cukor, kakaó, pamut, dohány, értékes fák és csekély mennyiségben rézércek. 1890. a bevitel értéke 57382, a kivitelé 41000 font sterlingre rugott. D. az Antiguában székelő főkormányzónak van alárendelve; a törvényhozó-testület pedig 17 választott tagból áll. A főváros Roseau, v. mint az angolok nevezik Charlottetown 5000 lak. A Kolumbustól egy vasárnapi napon felfedezett szigetet franciák gyarmatosították. 1763. az angolok foglalták el. V. ö. Guppy: Notes of a visit to D. a Proc. of the scientific Assoc. of Trinidad 1869. - 2. L. Hivaoa. - 3. Köztársaság, l. Santo Domingo.
(lat. t. i. dies) a. m. urnapja, a keresztény egyházakban a vasárnap, mely a zsidó szombat helyébe lépett, mert ezen napon támadt fel Krisztus halottaiból, mint a megváltás munkájának bevégzése. Ezen napon gyültek össze a régi és gyülnek össze a mostani keresztények is közös isteni tiszteletre. A vasárnapok között többféle fokozat létezik. Felosztatnak: D. majores (nagyobb v.) és D. communes v. per annum (közönséges v.). A D. majores megint v. D. primoe classis (első rendü v.) ilyenek Advent, nagybőjt első, a szenvedés (passionis), virág, husvét, fehérvasárnap, pünköd és a szentháromság vasárnapja; v. D. secundae classis (másod r. v.), ilyen van 9: és pedig Advent 2, 3, 4, nagybőjt 2, 3, 4 vasárnapja, a hetvened, hatvanad és ötvened vasárnap. A többi vasárnap közönséges. Azonkivül némely vasárnap vagy a mise kezdetétől (introitus) v. a velük összekötött ünnepélyességtől kapják nevüket. P. 1. Invocavit, Reminiscere, Oculi, Laetare, Judica, Misericordia Domini, Jubilate stb. 2. D. Passionis, Palmarum, in Albis, Rogate stb. Kitüntetése a vasárnapnak abban áll, hogy belőle sohasem hiányzik a Credo és a papok a köz. vasárnapi officium (l. Breviarium) primájában és a szentháromszág vasárnapján az Athanasius-féle hitvallást (Symbolum Athanasianum) tartoznak imádkozni.
(lat.), némelyek szerint fehér gyolcs kendő, mellyel a nők áldozásnál tenyeröket takarták, melyre a pap az oltári szentséget tette, hogy azután azt az ajkakhoz emeljék; mások szerint fehér fátyol, mellyel ugyanezen alkalommal a nők fejöket takarták. Valószinleg ugyanezen fátyolt borították a kézre is, és igy a két vélemény összeegyeztethető.
domonkosrendi szerzetes, l. Domonkos.
János, olasz teologus, bibornok és diplomata, szül. Firenzében, szegény szülőktől, 1357. megh. Budán 1419 jun. 10. Korán lépett a Domonkosrendbe és annyiban mozdította elő a schisma kitörését, hogy XII. Gergely pápa megválasztatását minden erőből elősegítette. Ez őt hálából 1407. raguzai érsekké, 1408. pedig bibornokká tette. Majd Német- és Magyarországba küldte azzal a megbizással, hogy a husziták ellen segélyt nyujtson. Midőn a konstanci zsinat XII. Gergelyt lemondásra kényszerítette, D. is elesett bibornoki rangjától. V. Márton azonban, az uj pápa, kegyébe fogadta és a huszita-háboru ügyében 1418. ujra Zsigmond királyunk udvarába küldötte Budára, hol D. váratlanul elhunyt. D. több teologiai munkát hagyott hátra. V. ö. Sauerland, Zur Gesch. des D. Zeitschrift für Kirch.-Gesch. 1880. Rösler Ágost, Der Cardinal J. D. Freiburg 1893.