Dragö

130 ha. területü norvég sziget, Lindesnesstől 30 km.-nyire, közel másfélezer lak.

Dragör

helység Amager (l. o.) dán szigeten.

Draguignan

(ejtsd: draginyán), Var francia département fővárosa a Nartubie, vagyis Pis folyó csatornája és vasut mellett, szép és kies sikságon (1891) 9816 lak., jelentékeny bőrgyártással, szappankészítéssel, selyemfonással, szeszfinomítással és olajgyártással; nyilvános könyvtárral (20000 kötet), botanikus kerttel, természetrajzi muzeummal és régészeti társulattal. A azámos, jó ellátott tiszta kis város legszebb épületei a törvényszéki épület és a modern gót izlésü templom. 3 km.-nyire van a Foux nevü bővizü sósforrás fürdőintézettel és szép, regényes környékkel.

Dragus

kisközség Fogaras vmegye alsó-árpási j.-ban, (1891) 1272 oláh lak.

Dragut

v. Thorgu, török kalóz, szül Kis-Ázsiában, megh. 1565 jun. 23. Mint Chaireddin Barbarossza egyik alvezére mihamar a földközi tenger rettegett urává lett, miért V. Károly császár Genova vitéz doge-ját: Doria Andrást küldte ki D. üldözésére, kit Doria 1540. Korzika mellett csakugyan elfogott, de négy évi fogság után váltságdijért szabadon bocsátott. D. folytatta mesterségét és 1546. hajóhadával Nápolyt és a kalabriai partokat sarcolta meg, 1550. pedig Elmadia nevü várost foglalta el Tuniszban, honnan azonban Doria elüzte. Ekkor D. Konstantinápolyba ment s egy 112 hajóból és 12 000 janicsárból alakított tengeri had élén magát Tripolist szállotta meg, amiért a tripolisi bej cimét és méltóságát kapta a szultántól. 1552. Szolimán szultán ama török hajóhad parancsnokává nevezte ki, melyet II. Henrik francia király titkos segítségeül Olaszország ellen küldött; 1553. elpusztította Kalabriát, megtámadta Elbát s Korzika fővárosát, de miután Piombinót és Porto-Ferrajo-t nem sikerült elfoglalnia, visszavonult Tripoliszba. Zsarnok szeszélyei által azonban annyira magára zudítá a többi északafrikai fejedelem haragját, hogy ezek 1560. szövetségre léptek egymással és Cerda sziciliai alkirállyal a zsarnok D. ellen, de ez a szövetséges sereget Tripolisnál megverte. Szolimán szultán 1565. Malta szigetének meghódítására küldte ki D.-t, ki St.-Elmo ostromlása közben puskagolyó által találva elesett. De még megélte azt a pillanatot, mikor seregei az elfoglalt st.-elmoi erődön kitüzték a félholdat.

Drahóc

nagyközség Nyitra vmegye pöstyéni j.-ban (1891) 1992 tót lak., vasuti megálló, postahivatal és postatakarékpénztár.

Dráhy

Albert. Gazdag nógrádmegyei család sarja. Élt 1301-34. Családja a Balassa-Gyarmattól keletre eső Dráh helységtől (most puszta) vette nevét. Pető és Miklós testvéreivel együtt Csák Mátéhoz csatlakozván, részt vettek ama csatában, melyet Csák Máté I. Károly király ellen vivott és a nógrádmegyei családok közül egyedül királypárti Szécsényiek városát, Szécsényt felégették. E miatt összes javaikat elvesztették s azokat Szécsenyi Tamás kapta meg. 1321. azonban Szécsenyi Tamás megkönyörült rajtuk és szilágymegyei birtokaikat: Ilosvát, Lompértet és Majádor visszaadta nekik. 1334. Albert már Majády nevet visel. V. ö. Anjoukori okm. I. 11. 640-2, III. 64.

Drain

(ang. ejtsd: drén), a nemesérc-pénz kiszivárgása többnyira külföldre a váltóárfolyam, ill. fizetési mérleg kedvezőtlen állapota mellett. Néha beszélnek akkor is drainről, ha belföldön mutatkozván a szükség pénzérmek után, ezáltal áll be a nemesérc kiszivárgása a bankokból (internal drain).

Drainage

(ang., ejtsd: dreneds), l. Alagcsövezés és Drainezés.

Draincsövek

vékony kaucsukcsövecskék, melyeket karbololdatban tartanak el s arra valók, hogy üreges sebekbe illesszék a seb váladékának, genyjének levezetése végett. Vastagságuk különböző célokhoz mérten változó: 1 mm. belső világtól kezdve egy cm.-ig. Ugyanilyen célra használatosak a sebek gyógyításánál üvegcsövecskék, mésztartalmuktól megfosztott csontcsövecskék stb. is. Ujabban azonban nélkülözhetők. D. a teknikában, l. Alagcsövek és Alagcsövezés.


Kezdőlap

˙