Dugattyu

olyan korong vagy hengeres rud, mely tisztára kiesztergályozott hengerben változó irányu egyenesben mozog s azt tömören ketté választja, ugyhogy az egyik oldalán nagy nyomattal benyomott folyadék v. gőz a henger kisebb nyomattal beékelt oldalára át ne juthasson. Alakjukra nézve kétféle D.-t különböztetünk meg: u. m. a korongalaku D.-t és a rudalaku D.-t. Előbbi aránylag keskeny korong, melynek kerületén alkalmasan beillesztett fém tömőgyürük vannak, melyeket némely esetben kisebb hőfok alatt (p. tüzfecskendőknél) kenderrel v. bőrrel is helyettesíthetnek; utóbbi pedig hosszu, hengeres, rudalaku, esztergályozott tömőszelencével zárható el. A korongalaku d.-k kétfélék, tömörek v. áttörtek, utóbbiak szellentyüvel, s többnyire szivattyukhoz alkalmaztatnak. Némely esetben a szivattyuhoz a hengeres D.-t az áttört korong D.-val együtt alkalmazzák. A hengeres D. alsó végére kapcsolják a szellentyüvel felszerelt áttört D.-t. Ilyen elrendezés mellet a D.-k lefelé haladásakor a korongos D. szellentyüjén átömlő viznek egy részét a hengeres D. kinyomja a nyomócsőbe s midőn a D.-k felfelé jönnek csak azt a vizet nyomják ki, melyet a hengeres D. még bent hagyott. Ezzel a viz kinyomására szükséges munka két részre osztatik s a viz egyenletesebben ömlik ki a nyomócsövön.

Dugattyufedő

a korongalaku dugattyuk tömítő gyürüjének leszorítására való fedő, mely rendesen több csavarral erősíttetik a dugattyutesthez. A D.-t belőlről a dugattyutesttel együtt esztergályozzák le s a gyürüket ugy illesztik közibük, hogy ne szoruljanak, de amellett mégis tömören feküdjenek egymásra.

Dugattyurud

a dugattyut a hengeren kivül levő keresztfejjel kapcsolja össze.

Dugattyusfuvó

v. hengerfuvó (koh.), a sok levegőt felhasználó nagyolvasztók mellett dugattyuval ellátott hengereket szoktak felállítani, melyekkel nagy mennyiségü magas nyomásu levegőt lehet az olvasztókba fujtatni. L. Fuvó.

Dugattyus kerék

a mozgó vizben levő munkának felhasználására való hajtó gép, mely ellenkező értelemben mai hajtógéppel hajtva vizemelésre is használható. Szerkezete, két egymás felett függőleges sikban elhelyezett lánckerékből s az ezeken áthajlított végtelen láncból áll. A láncon egymástól egyenlő távolságban kuposvégü, rövid, hengeres dugattyuk vannak, melyek a lánc lefelé haladó ágra körül álló csőben haladnak, ugyhogy a cső keresztmetszetének területét betöltik. A viz midőn felülről beleömlik ebbe a csőbe, sulyával a dugattyukat lefelé mozgatja. Igy mozgásba jön a lánc, mely miután dugattyuival a kerék kerületének megfelelő mélyedéseibe kapaszkodik, viszont a kereket forgatja. Az igy nyert forgást a felső keréknek alkalmasan ágyazott tengelyén lévő szijkerék átadja valamely munkagépnek.

Dugés

(ejtsd: düzsé) Antal Lajos, francia orvos és természettudós, szül. Landreciesben 1797 dec. 19., megh. mint a patologia tanára Montpellierben 1838 máj. 1. Munkái: Nauel d'obstétrique (1840); Recherches sur les batrachiens (1834); Physiologie comparée (1838-39).

Dughet

Gáspár, francia festő, l. Poussin.

Dugó

l. Dugattyu.

Dugóhuzó

a parafadugók kihuzására fémből csavarszerüen készített és kézi fogóval ellátott eszköz, mely a dugót az üvegből kiemeli. A D.-nak sokféle uj neme van forgalomban; egyesek a dugó mellett helyezkednek el, mások furás és furatás segítségével emelik ki a dugót.

Dugólétra

2-4 méter hosszu kétkaru létrák, melyek karjaik végein vastokokkal vannak ellátva, ugyhogy több ilyen létradarab (3-5) egymással összeilleszthető. A 2 méter hosszu, alul szélesebb (mint felül) D.-k angol eredetüek; ennek karjai egymáson belül illesztetnek össze; a 3-4 méter hosszu gráci D.-k karjai párhuzamosak és egymás felett illenek össze. Támasztórudakkal 14 m. magasságig alkalmazhatók.


Kezdőlap

˙