Duhaj

betyáros, verekedő legény, eredetileg azonos a tolvaj szóval.

Duhamel

János Mária Constant, francia matematikus, szül. St.-Malóban 1797 febr. 5., megh. Párisban 1872 ápr. 29. 1834 óta az école polytechnique-on volt tanár. Több matematikai, fizikai értekezésen kivül irta: Cours d'analyse-t és Éléments du calcul infinitésimal-t. D. művei és előadásai is világosság és szabatosság által tünnek ki.

Duhamel du Monceau

(ejtsd: düámel dü monszó) Henrik Lajos, hires francia természetbuvár, kivált botanikus, szül. Párisban 1700., megh. u. o. 1781 aug. 13. A Jardin du Roi-ban a természettudományokra szánta magát. 28 éves korában az akadémia tagja lett a sáfrán-halálról, vagyis a sáfrán-növény gyökerén élődő gomba okozta betegségről beterjesztett jelentése folytán. Legkiválóbb tudományos működése a növények anatomiája és fiziologiája, s különösen a tudományos tényeknek gyakorlati célokra való értékesítése körül forgott. Miután a tengerészeti département főinspectora a hajóépítéssel, a fa-ismeretével és konzerválásával, sőt a tengeri utasok egészségi viszonyaival is tudományosan foglalkozott. Az állatok fiziologiáját, a csont képződését, a kémiát és meteorologiát is működése körébe vonta s 1740 óta a Pithiviersben végzett meteorologiai vizsgálatokat szerkesztette. Számos műve közül legnevezetesebbek: La physique des arbres (Páris 1758-88., 2 köt.; németül Nürnberg 1764-65); Traité des arbres fruitiers (Páris 1768-1782); Traité des arbres et arbustes, qui se cultivent en France en pleine terre (Páris 1755-85, uj kiad. 1801-19; végre 1852, 7 köt.); Avis pour le transport par mer des arbres, des plantes vivaces, des semences et de diverses autres curiosités d'histoire naturelle (Páris 1753). Jacquin a Hameliát nevezte tiszteletére. 1893 okt. 1-én szobrot emeltek neki Pihtiviers-ben.

Duhesme

(ejtsd: dühem), Vilmos Philibert gróf, francia tábornok, szül. Bourgneufben (Burgundia), 1760 jul. 7., elesett a waterlooi csatában 1815 jun. 18. Jogi tanulmányokat végzett, 1792. azonban saját költségén önkéntescsapatot toborzott, melynek ezredese is lett. Nagy része volt a Fleurus mellett 1794 jul. 6. kivivott győzedelemben is és Maastricht ostromában, mire hadosztálytábornokká lett. 1798. Olaszországban harcolt Championnet alatt; jelen votl Nápoly bevételénél (1799 jan.) és Kalabriát és Apuliát csöndesítette le. 1804. Napoléon gróffá és a becsületrend lovagjává, XVIII. Lajos pedig a gyalogság főfelügyelőjévé tette, de amint a császár Elba szigetéről visszatért, D. rögtön hozzá pártolt s az ő szolgálatában vérzett el a waterlooi csatatéren. Ismeretes Essai historique de l'infanterie légére c. műve (Lyon 1806; 3. kiad. Páris 1864; ném. Berl. 1829).

Duhoborcok

(orosz, a. m. a szellem harcosai), a raszkolnikok (l. o.) egyik szektája, amely a XVIII. sz.-ban keletkezett. A D. éppugy, mint a quekkerek, belső világosságra hivatkoznak, az egyházi külsőségekre, sákramentomokra, isteni tiszteletre; papokra keveset hederítenek, nem esküsznek, elvetik a szent-háromság és Krisztus istenségének tanát. Sokat üldözték őket, de végre I. Sándor uralkodása alatt békét hagytak nekik s a tauriszi kormányzóságban telepedtek meg, I. Miklós azonban 1841. Transzkauzáziába utasította őket.

Duhr

Bernát, német történetiró, szül. Kölnben 1852 febr. 8. Korán belépett a jezsuita rendbe, melynek most is tagja. Lainzban él (Bés mellett). Munkatársa a kat. szaklapoknak. Önálló művei: Jesuiten-Fabeln. (2. kiad. 1892). Pombal (1891) Briefe des F. M. Radetzki an seine Tochter Friederike, verehelichte Gräfin Wenckheim. 1847-52. (1892).

Duida

(Cerro D.), 2475 m. magas gránit hegytömeg Venezuela D.-amerikai országban, a Parime hegyrendszer Ny-i oldalán. Lábánál kezdődik az Orinoko bifurkációja.

Duilius

(Duellius). A gens Duilia ősrómai plebejus nemzetség; legismertebb sarjai: 1. Marcus D. K. e. 471., néptribun, reábirta a népet, hogy a decemvirek önkénye elől a szent hegyre (mons sacer) vonuljon, a decemvirek letétele és a nép visszatérte után vezette az alkotmány visszaállítását célzó tárgyalásokat, keresztülvitte a róla nevezett lex Duiliát, mely vesszőzéssel és halállal büntette a néptribunok letételét-, v. felebbezés nélküli hivatalok felállítását indítványozókat. - 2. Gaius D. konzul, az első pun háboruban tünt ki, midőn egy partra vetett karthagói (pun) hajó mintájára hajóhadat építtetett s az állítólag tőle feltalált kapcsos hidakkal (corvi) Mylaenél, K. e. 260., tengeren első izben győzedelmeskedett. Ezért diadalmenetben és azon kitüntetésben részesült, hogy éjjeli lakomákról hazatérve, fáklyavivővel és fuvolással kisértethette magát. Tiszteletére az elfoglalt hajók orraival (nostra) diszített oszlopot (columna nostrata) emeltek a Forumon.

Duim

(ejtsd: dejm) a. m. hüvelyk, hollandi hosszmérték = 1 cm.

Duingen

falu Hildesheim porosz kerületben, 12 km.-nyire Lauensteintól (1890) 1041 lak., barnaszén-, gipsz-, kén- és aszfaltbányával, kitünő agyaggal és jelentékeny agyagedénygyártással.


Kezdőlap

˙