(dötken), volt ezüstpénz Dániában és észak Németországban 3 schilling vagy 3 garas értékben.
l. Dyveke.
(Duar), a. m. kapu, a Bhotanból a Hindusztani alföldre, különösen Kocs-Bihar fejedelemségbe, Kamrup és Durrang disztriktusokba átvezető hágók, illetőleg termékeny völgyek. Számuk összesen 18. Asszam meghódítása után az angolok részéről, Bhotan lakói a D.-okon át rablótámadásokat intéztek az uj angol birtokokba, ami 1863. háborura vezetett; később az angolok ezen természetes utakat megszállották és ezzel a határforgalmat előmozdították.
(Davaraka, Dvarika), város Elő-Indiában Gudserat félszigeten a brit fenhatóság alatt álló Okhamandal tartományban, 375 km.-nyire Ahmdabadtól. E város, amelyben a bramin legendák szerint Krisna meghalt, India egyik leglátogatottabb bucsujáró helye; a tengerbe nyuló homokos földnyelven áll, amelyet keskeny szoros köt a szárazföldhöz. A tengerparton egy magaslaton álló, Krisnának szentelt főtemplom igen szép épület, amelyből 50 m. magas, hét emeletes piramis emelkedik ki. Az emeletek mindegyike külön-külön templom és mindegyik teljesen megfelel a közvetlenül alatta levőnek, csakhogy méretei kisebbek. Sajnos, hogy düledező állapotban van, Körülötte egyéb templomok és kolostorok is vannak, amelyek tulajdonképen a várost alkotják. A papokon és templomszolgákon kivül más állandó lakói nincsenek is. É-ra tőle van Amrara, számos régi rommal.
v. Északi-D., megkülönböztetésül a Dünától, azaz Ny-i D.-tól, folyó Oroszország északi részében. Az Uvalliról jövő Vicsegda és Kubinszkoje-tóból kifolyó Szuchona egyesüléséből keletkezik, ami az é. sz. 61° 20' alatt történik meg. Innen ÉNy-nak folyik és a Fehér-tenger Archangelski-öblébe torkollik. Hossza 560 km., a hajók a vizben és halban bő folyó mentén végig járhatnak. Főmellékvizei balról a Vaga, jobbról a Vicsegda. A Katalin-csatorna az északi Keltmát, a Kisegde mellékvizét a D-i Keltmával, a Kama mellékfolyójával és igy a Volgával, a Kirilov-csatorna pedig a Bjelo-ozeron át a Balti-tengerrel hozza összeköttetésbe.
közsgé Horvát-Szlavonországban, Zágráb vmegye kostajnicai j.-ban, (1891) 826 horvát-szerb lak., posta- és táviróhivatallal, postatakarékpénztárral. Mint politikai községnek 7432 lakosa van.
(ejtsd: dvorzsák), Antal, cseh zeneköltő, szül. Kralup melletti Nelahozevesben (németül Mühlhausen) 1841 szept. 8. Korcsmáros apja mészárosnak szánta, de a szenvedélyes hegedüs 1857. Prágába vándorolt; az orgonaiskola végeztével 1862. a nemzeti szinház zenekarának mély hegedüse lett. 1873. egy ének- és zenekarra irt himnusza állami ösztöndijat szerzett neki; nagy tehetségét a külföld számára Liszt F. fedezte fel, s igy lett a prágai konzervatórium tanára, majd a prágai egyetem tiszteletbeli doktorából 1892. a cambridge-i egyetem doktora és a new-yorki konzervatórium igazgatója. D. a cseh nemzeti zene legelsőrangu mestere, néha nyers is, csakhogy népies maradhasson, noha igazi művész. Legjobb művei zenekarra: Szláv táncok, Szláv rapszódiák, Szerenád (44. mű); Notturno (40. mű); Scherzo capriccioso (66. mű); Má vlast (Hazám) és Hussicka (A husziták) megnyitók. 1890-ig 4 szimfonia (D dur, D moll, F dur, G dur), Szt. Ludmilla oratórium, Stabat Mater, Szimfonikus változatok (78. mű), 6 opera: Král a uhlir (Király és szénégető, 1874), Wanda, elma sedák (Furfangos paraszt), Turdé palice (A tökkel ütött), Dimitry (1882), Jacobin (1889); zongora- és hegedüversenyek, kamarazene, zongoradarabok stb.
Ker. János, pécsmegyei áldozó pap, szül. Kocsolán (Tolna m.) 1850 aug. 16. Középiskoláit és a teologiát Pécsett végezte, 1874. misés pappá szentelték fel. Számos cikket irt a Tanügyi Lapokban, Magyar Államban; három önálló munkát adott ki, fordított más nyelvekből s több lapot szerkesztett, melyek közül a Havi Füzeteket még most is szerkeszti. V. ö. Szinnyei, Magyar Irók.
József, lengyel tábornok, szül. Varsóban 1779 márc. 14., meghalt Galiciában 1857 dec. havában. 1809. saját költségén szervezett önkéntes lovas csapattal résztvett Poniatovszki hadjáratában Keletgaliciában; zászlóaljparancsnokká neveztetett ki és a 15. dsidás ezredhez osztatott be, mellyel 1812. Oroszországba ment. A Berezinán történt visszavonulás után Varsóba tért vissza s őrnaggyá s a 15. dsidás ezred parancsnokává neveztetett ki. A lipcsei és hannaui ütközetek után a becsületrend vitézévé, 1814. pedig Páris előtt ezredesi rangra emeltetett. hazájába visszatérve, Miklós császár koronáztatása alkalmából dandártábornokká tétetett (1826). Az 1830-iki forradalom kitörésekor a harmadik lovas hadosztály vezényletével bizatott meg és már 1831 febr. 6. harcolt az oroszok ellen, kik felett Stoceknél győzelmet vivott ki. Novaviec mellett Sieravski tábornok csapataival együttesen Creutz orosz tábornokot támadta meg és azt a Visztulán visszavonulni kényszerítette. A grochovi ütközet után Volhyniába küldetett a felkelés szervezése végett, de mivel ott hidegen fogadták, Podoliába ment, hol hathatósb támogatást remélt. Midőn a podoliak támogatásába bizva, Mokalovka mellett erős állást foglalt, Rüdigier annyira körülzárta őt, hogy ápr. 27. át kellett menni Galiciába. Itt egészen lefegyverezték és csapatait hadi foglyokul Magyarországba vitték, mig D. előbb Laibachba, utóbb Steyrba utasíttatott. 1832 óta részint Franciaországba, részint Londonban élt. Az emigránsok pártküzdelmeiben nem vett részt. Emlékiratait Plagovszki adta ki (Lemberg 1870).
(ejtsd: dvájt), 1. Timotheus, amerikai teologus, szül. Northamptonban Massachusett államban 1752 máj. 14., megh. 1817 jan. 14. A függetlenségi háboru alatt tábori káplán volt, majd ujra lelkész és 1795-től kezdve Connecticut államban New-Havenban a nagyhirü Yale teologiai kollégium tanára és igazgatója lett. Főműve: Theology Explaired and Defended is a series of 173 Sermons (Middletownban 1818). Egyéb iratai közül felemlítendők még: The Conquest of Canaan (1785): Travels in New-England and New-York (1821), melyet legkiválóbb művének tartanak, és két kötet Egyházi beszédek (Edinburg 1828).
2. D. Tivadar Vilmos, északamerikai jogtudós, szül. Catskill-ben (New-York) 1822 jul. 18. A new-yorki Columbia Collegeben jogtanár. Főműve: Prisons and reformatories in the United States (börtönök és javító intézetek az egyesült-államokban).