Dyk

Ernő, van, énekes művész és iró, a bécsi opera első lirikus tenoristája, szül. Antwerpenben 1861 április 2. Szülei az antwerpeni jezsuita kollégiumba adták, hol a középiskolát végezte. Azután jogot végzett a löveni és brüsszeli egyetemeken. Időközben azonban kitünő hangját is kiképeztette. A szinpadra 1887 máj. 2. lépett fel először a párisi Éden-szinházban. a Lohengrin ama nevezetes előadásán, melyet a sovinisztáktól rendezett utcai zavargások következtében sokáig nem mertek megismételni. 1888. Bayreuth-ben énekelte Parsifal-t, Mottl vezérlete mellett és 1888 okt.-ben a bécsi operához szerződtették. Azóta négy nyáron át Bayreuthben szerepelt. 1891 őszén és 1893 tavaszán a párisi nagy operában (a Lohengrin- és Walküriák-ban), 1892. pedig a Coventgarden szinházban játszott (Londonban), mindenütt nagy sikert aratván. Ugyszintén Budapesten, ahol azonban mostanig csak hangversenyekben énekelt. Királyunk 1891-ben a kamarai énekes cimmel tüntette ki, ki azonfelül több badeni, bajor és román rendjel birtokosa és a francia becsületrend tisztje. D. maga is több szinmű- és szövegkönyv szerzője. Rodday párisi iró társaságában megirta a: Carillon c. ballet és a Király gyürüje c. operette-nek szövegkönyvét. (Ahhoz Massenet irta a zenét, ehhez ifj. Hellmesberger). Legujabb műve a Matteo Falcone c. dráma, melyet a bécsi Volkstheaterban adtak elő 1893.

Dyke

(ejtsd: dájk) Vilmos Hart, Sir, báró, angol államférfiu, szül. 1837. Tanulmányai befejeztével békebiró és Kent grófság helyettes lord-lieutnantja lett. 1865 óta képviselő volt. 1874-1880 lord Beaconsfield alatt a kincstári hivatal titkára volt és egyuttal mint a konzervativ párt «bekorbácsolójas» (Whip) is működött. Röviddel Beaconsfield visszalépése után a titkos tanács tagjává nevezték ki. 1885 juliustól 1886 juniusig Lord Salisbury alatt Irország főtitkára volt, de ezt a hivatalát a konzervativ minisztérium bukása után csakhamar odahagyta. 1887 jan. a titkos tanács (közoktatásügyi minisztérium) alelnökévé nevezték ki s e minőségében keresztülvitte az alsó házban a szabad népoktatás törvényét.

Dyle

(ejtsd: dájle), flamandul Dijle, folyó Belgiumban, a Rupel egyik forrásfolyója (a másik a Nethe); Brabant és Hainaut határán, Houtain-le-Mont közelében, 150 m. magasban ered. Csak alsó része van Anversben a többi Brabantban. A Thil, Train, Lasne kis patakok beleszakadása után fölveszi a nálánál hosszabb Demert. Innen túl hajózható. Rumpstnál, a Senne torkolatától mintegy 1000 m.-nyire egyesül a Nethevel. Hossza 86 km., amelyből 23 hajózható.

Dyme

ókori görög város Achaia (l. o.) tartományban, a patraei-öböl déli partján, termékeny sikságban és ennélfogva gazdag. Mint az achajai szövetséges városok egyike résztvett a rómaiak elleni utolsó közdelemben, és a legvégső elszántsággal állott ellen ezeknek. A rómaiak alatt lassanként elpusztult, habár Pompeius kalózokat telepített oda s Augustus koloniává tette (Colonia Julia Augusta Dumaeorum). Romjai Karavostasi közelében vannak Hagios Constantinos templom mellett.

Dyrrhachium

l. Durazzo.

Dysenteria

l. Vérhas.

Dyspnoe

l. Légszomjuság.

Dysuria

l. Hugyrekedés.

Dyticus

L. (állat), l. Merüly.

Dyveke

(ejtsd: dajveke), a. m. galambocskám, (másként Düveke), kit a latin krónikások Columbulának neveznek, II. Keresztély dán király szeretője volt. Szül. Amsterdamban 1488., meghalt 1517. Miután atyja, aki kereskedő volt, korán elhunyt, édes anyja Willums Sigbrit Bergenbe költözködött, s ott kereskedéssel kereste kenyerét. Itt ismerkedett meg D.-el a király, ki megszerette. Szerelmi viszonyát még Izabellával, V. Károly nővérével való egybekelése után is fentartotta, s egyuttal D. anyjának korlátlan befolyást engedett az ország belügyeire. Ez okból a nemesség meggyülölte D.-t, ki 1517. hirtelen elhalt; közhiedelem szerint megmérgezték. A király gaynuja Oxe Torbenra esett, akit D. kikosarazott volt, s ez ifju nemes életével lakolt szerelmeért. A szép D.-nek szomoru historiáját számos iró dolgozta föl. Samsőe (1796); Marggraff H. Das Täubchen von Amsterdam (1839); Riekhoff Düveke (1843) és Mosenthal (1860) drámailag dolgozták föl élete történetét; Schefer L. és Tromlitz novellákát; a dán Carsten Hauch (Wilhelm Zabern) és Frick Ida (Sybrecht Wyllms Drezd. 1843) regényeket irtak róla. Münch E. pedig kiadta életrajzát a Biographisch-historische Studien (Stuttg. 1836) c. gyüjteményben.


Kezdőlap

˙