(ejtsd: ekklszall bírló), iparos kerület York angol grófság West-Riding járásban, 5 km.-nyire Sheffieldtól, (1891) 80 824 lak., nagyszerü acél- és vasművekkel.
(ejtsd: ekklszfild), város York angol grófságban, West-Ridingba, 7 km.-nyire Shegfieldtől, vasut mellett, (1891) 25 890 lak. acéláruk és kések készítésével.
(ejtsd: ekklszhall), város stafford angol grófságban, 11 km.-nyire Staffordtól, a Sow közelében, (1891) 3878 lak. bőr- és cipőgyártással. Templomába menekült Margit királyné, VI. Henrik neje a Blorehall melletti csata után.
(ejtsd: ekklszhill), város York angol grófságban, Wets-Ridingban, Bradford közelében, (1891) 7828 lak., bőr- és cipőgyártással.
(gör.-lat.), 1. a. m. Egyház. - 2. E. militans, E. patiens, E. tirumphans, harcoló, szenvedő; győzedelmes egyház aszerint, amint a földön, a tisztítóhelyen vagy a mennyei birodalomban levő ker. hivek összessége vétetik tekintetbe. Szokás még megkülönböztetni E. docens és E. discens v. obediens, oktató és tanuló v. engedelmeskedő egyházat. Amaz a lelkipásztorokat, emez a többi hiveket, a nyájat jelenti. Az E. szó a görög eccalein összehivni, meghivni szóból származik s jelenti a meghivottaknak összessé gét. Lásd még Ekklézia.
(lat.) a. m. az egyházat illeti az elsőség.
(gör., latinul concionator, héber. kohelet) a. m. hirdető, görög cime Salamon prédikátor könyvének.
(gör.-lat.) a. mint lelkész; a vulgátában (l. o.) Jezus Sirach könyvének cime.
(orv.) néven nevezi a gyógyszertan ama orvosszereket, melyek enyhén hashajtók, s melyek hatására a béltartalom fájdalom nélkül, kevés korgás közben bőven és normális összeállásban ürül ki. Ily szerek a manna és mannit, a ricinusolaj, a kén mint sulfursublimatum lotum és sulfur praecipitatum. Erősebb hashajtók gyüjtőneve lenitiva, még erősebbeké drastiva; előbbieknél pépes a bélsár s gyakran csekélyebb kolikával jár a kiürítés, utóbbiaknál hig az, s a kolika erősebben jelentkezik.
Herbst (állat, Colytus Geoffr.), az izeltlábu rovarok (Insecta) osztályába, a fedeles szárnyu bogarak (Coleoptera) rendjébe, a rejtve öttaguak (Criptopentamera) csoportjába és az szufélék (Bostrychidae) családjában tartozó bogárnem; melynek több európai és többnyire hazánkban is előjövő és az erdészetre nézve kártékony faja ismeretes. L. Szúfélék.