(állat). L. Tengeri-sünök.
L. (növ.), l. Szamárkenyér és Labdatövis.
Zucc. (növ.), kaktusznövény, szisztematikai helyzetét tekintve a Cereus meg a Sünkaktusz közé esik. Amazéval hosszucsövü virága, emezével a szögletes, szurós törzs tojásdad vagy gömbölyded alakja a megegyező. Kevés faja Dél-Amerikában terem. Mint kerti virág nevezetesebb faja E. Eyriesii Zucc., törzse 12-15-szögletü, gömbölyded, továbbá hosszas, feketezöld; csecsealaku, molyhos emelkedései vannak, amelyekből fekete tüskéi erednek. Nyáron szép fehér virága van és kedves naracsillatot áraszt. Az E. multiplex Zucc. tüskéje lent fehéres, fölfelé fekete. Virága kárminpiros v. rózsaszin, kellemes illatu. Az E. Decaisneana Lem. törzse tojásdad, 12-15 bordás, virága fehér.
M. O. Fr. (állat). L. Tüskefejüek.
Brongm. (növ.), ősvilági gyékénygénusz.
van Ben. (állat), a Galandférgek Osztályának (Cestodes) egyik családja, melynek fajai fejükön 4 szivókorongot és homlokukon tüske-koszorukat viselnek, kifejlett állapotban hus- és rovarevő-gerincesek vékonybelében, lárva állapotban, mint hólyagférgek (cysticercus) pedig növényevő gerincesekben élősködnek. Ide tartozik p. a közönséges Galandféreg, Taeniasolium.
Rond. (állat), a Tengeri-sünök (Echinoidea) osztályának Echinidae családjába tartozó állatnem, egészen szabályosan sugaras, többé-kevésbbé gömbforma testtel. Az európai tengerek legnagyobb tengeri sünei tartoznak ide; ilyen p. az E. acutus Lm., mely 10 cm. magas és 8 cm. átmérőjü, tüskéi világos sárgásak. Az Északi- és Földközi tengerben tenyészik.; E. a botanikában (a. m. süntövis), vékony, sürü és szurós tüske mindég nagyobb számban együtt, p. a szelid gesztenye makkburokján. A tüskétől (aculeus) csupán a nagyobb száma, vékony tű alakja, valamint az különbözteti meg, hogy valamely szervet sürün borít, holott a tüske vastagabb és egyenként szokott megjelenni. Echinatus a. m. süntövisü.
(gör.) az építészetben a dór oszlopfőnek alkotórésze: egy tálalakulag kiduzzadó korong, mely fölül a négyszögletes abakuszt támasztja meg, alul pedig a gömbölyü nyaktól az annulik (l. o.) által van elválasztva. Az E. magassága körülbelül megegyezik az abakuszéval; profilja eleinte igen kiduzzadó, puha később azonban egyenesebb, nemesebb lesz. Igen gyakran festett hegyeivel lefelé álló levélékítménnyel van diszítve, vagy a rómaiaknál kifaragott tojás-sorral. Az ábra az olimpiai Zeus-templom oszlopfőjét ábrázolja, majdnem egyenes E.-szal.
[ÁBRA] Echinus.
Pentheus apja, egyike amaz öt spártainak, akik Kadmost Theba fölépítésében segítették. Felesége Agaué, Kadmos leánya.
(franc., ejtsd: esikjé) a. m. sakktábla; katonaságnál: a csapatoknak két vagy több vonalon akként való felállítása, hogy a hátrább levő harcvonal csapata, az előtte levő csapatok közötti térköz mögé jusson; p. igy
A rómaiak alkalmazták először ezt a harcrendet, amelyet még jelenleg is, azonban csak kivételesen, alkalmaznak. - Franciaország északi tartományaiban a francia forradalom előtti időkben a korona-illetéki ügyekben véglegesen döntő biróságokat is E.-nek nevezték- l. Exchequer.