(lat.) a. m. hatékonyság, erőhatás.
a. m. kieszközöl.
(lat.) a. m. képmás, kép; in effigie felakasztani a. m. képletesen felakasztani.
(ejtsd: effingem), két county az Egyesült-Államokban; az egyik Illinoisban, 1300 km2 területtel, 18 750 lak. E. székhellyel; a másik Georgiában 1240 km2 területtel 5525 lak., Springfield székhellyel.
(lat.) a. m. böfögés.
(lat.) a. m. kivirágzás, ami alatt a bőrgyógyászatban a kiütéseket (exanthemata) alkotó elemi kóros elváltozásokat értjük. Noha a bőrkiütések külső megjelenésükben számtalan alakban, különböző kiterjedésben, a legváltozatosabb képeket mutatják, e kiütések pontosabb megfigyelése alkalmával mégis meggyőződhetünk arról, hogy csak korlátolt számu elemi kóros elváltozásokból vannak összetéve. Az összes bőrbetegségek csak következő E.-k változatos megjelenésében nyilvánulnak: a folt (macula), a göbcse vagy bibircs (papula), a gumó (tuberculum), phyma (kocsányos daganat), a csalánfolt (urtica), a hólyagcsa (vesicula), a hólyag (bulla), a genytüsző (pustula) s rokon elváltozásai, a fakadék (impeligo), valamint a genyhub (ékthyma), a felhámfoszlások (excoriationes), a bőrfekély (ulcuscutaneum), a bőrrepedések (rhagaes), a pikkelyek (squamae), a var és pörk (crusta), a heg (cicatrix) és a festenyzettség (pigmentatio). Ezekről l. a megfelelő cimeket.
(lat.) a. m. kiásás.
(lat.) a. m. törés, kiszökés (p. a börtönből); a. is m. betöréses lopás; a sebészetben: koponyatörés.
(lat.) a. m. féktelenség.
(lat.) a. m. kiömlés, kiáramlás, a fizikában különösen a gázok és folyadékok kiömlése, l. Aeromechanika és Hidrodinamika.