Eh bien

(franc., ejtsd: e bjen), a. m. ám legyen, kérdőleg: nos?

Eheberg

Károly Tivadar, német nemzetgazdasági és pénzügyi iró, szül. Münchenben 1855 jan. 31. Jogi és államtudományi tanulmányainak befejezte után 1880. habilitáltatta magát a würzburgi egyetemen; 1882. Erlangenbe nevezték ki rendkivüli tanárrá, 1884. pedig u. o. a nemzetgazdaságtan és statisztika rendes tanárává lett. Schmoller hatása alatt főként gazdaság-történeti tanulmányokat tett, s nagyszámu értekezésein kivül a következő önálló műveket irta: Über das ältere deutsche Münzwesen (1879); Grundriss der Finanzwissenschaft (Cossa Pénzügytanához, 3. kiad. 1891); Die deutsche Auswanderung (1885); Agrarische Zustände in Italien (1885). Most készül kiadni Strassburg közgazgasági és közigazgatási történetét.

Ehellős

Árpádkori magyaros formája a görög Achilleus névnek. 1219. a krasznai várjobbágyok «uarnog»-a fordul elő Echilleus néven. 1239-1263 közt a veszprémmegyei Ajka nembeli ajkai nemesek egyik tagja viselte e nevet. Nagyon kedvelt név volt az Ákos nemzetség torockai ágánál, közülük az egyik E., idősb E. fia, a XIV. sz. elején erdélyi alvajda volt; tőle származik a Thorockay család.

Ehető madárfészkek

a Salangána (Collocalia esculenta L.) nevü madárnak nyálból készült, a tenger partjainak szikláira és sziklahasadékaiba épített fészkei, melyekből évenkint mintegy hét millió korona értéküt hoznak a kereskedésbe.

Éhezés

(inanitio). Emberek s állatok tapasztalat szerint egyideig még akkor is elélnek, hogyha minden ételt megvonnak tőlük. Az éhhalál az állat tápláltságának foka, az állatfaj és az életviszonyok szerint különböző időben következik be. Kövér s oly állatok, melyeknél lassu az anyagforgalom, az É.-t tovább birják mint sovány, élénk anyagforgalommal biró állatok. Jól táplált kutya 60 napig is elél, házi nyulak 9-12 napig, lovak 15 napon tul elpusztulnak, a sok hőt termelő galambok a 3-14. napon elhalnak, éneklő madarak sokszor 1-2 nap mulva. Emberek az É.-t 30-50 napig elbirják, igy Succi 30, Tanner 40, s a 21 éves Merlatti 50 napig éheztek és életben maradtak. Gyermekek, kiknek anyagforgalma sokkal élénkebb, 3-5 napig tartó éhezés alatt már elhalnak. Igen hosszasan kibirják az É.-t a hidegvérü és téli álomba merülő állatok. Békák 1 évig is elélnek táplálék nélkül. Ez állatok kevés hőt termelnek, aránylag keveset, részben éppen nem mozognak. É. Az a gyengeség, izomgyöngülés érzetével jár, majd a gyomortáj mind érzékenyebb, sőt fájdalmas lesz, úgy hogy ha ilyenkor ételt adunk az éhezőnek, azt óvatosan és kis adagban lehet csak adni. Hozzájárul fejfájás, sőt ha az éheztetés sokáig tart, izgatottság, félrebeszélés sőt dühöngés következik be. A gyengeség mind nagyobb fokra emelkedik, az izmok tehetetlenek, az arc beesik, a nyál keserüen égős, a lehelet bűzös, a vizelet sötétszinüvé lesz, a kiválasztások mindinkább kimaradnak, mignem végre bekövetkezik a halál. É. alatt az egész test és az egyes szervek is veszítenek sulyukból. A testsuly kezdetben rohamosan kisebbedik, később lassabban. E sulyvesztésben az egyes szervek különböző mértékben vesznek részt. A rinszdult sulyvesztése t. i. a legnagyobb, ezt követi a máj s lép. Feltünő az izmok nagyfoku sulyvesztése is. Érdekes, hogy Voit szerint az izmok e nagy sulyvesztésében a szív nem vesz részt, legkisebb az agy és gerincagy, valamint a csontok sulyvesztesége.

Éheztető kúrák

azelőtt elméleti feltevések alapján a legkülönbözőbb bántalmaknál alkalmazták; jelenleg célzatosan többnyire csakis elhizás eseteiben foganatosítják. Miután Voit kisérletei kimutatták, hogy a szervezetben levő zsir nem csupán a bekebelezett zsirból, hanem fehérnyéből is származhatik, másrészt, hogy a zsir a szénhidrátok átalakulásából is létesülhet, könnyen belátható, hogy mindezen anyagok mennyiségének megszorítása, főleg élénkebb testmozgással kapcsolatban, további zsirképződés megakadályozását eredményezi. Ezen különböző É. tulajdonképp nem is állanak másban, mint ezen tápanyagok egyikének vagy másikának megszorításában. Igy a Harwey-Bauting gyógymódnál a zsir és szénhidrátok mennyiségét szorítják meg, mig a bekebelezett fehérnye mennyisége fokozható; az Ebstein kúránál ellenben a fehérnye és szénhidrátok megvonása mellett, a zsir élvezete meg van engedve; az Oertel kúránál a zsir és szénhidrátok megszorításán kivül, a vérkeringési zavarokkal kapcsolatos esetekben, a felvett folyadék szük korlátok közé helyezése képezi a kúra lényegét. A Harwey-Bauting-féle étrend: Reggelire: 12 gr. sonka, 1 csésze tea cukor nélkül, kevés száraz kenyér. Ebédre: 150 grm. hus, zöld főzelék, 40 grm. száraz kenyér, gyümölcs, 1-2 pohár vörös bor. Délutánra: 60-100 grm. gyümölcs v. 1 csésze tea cukor nélkül. Vacsorára: 100 grm. hús v. hal, 1-2 pohár vörös bor. Az étrend megállapításánál tekintettel kell lenni a beteg alanyi érzetére. Ebstein étrendje: Reggelire: 250 grm. téa cukor és tej nélkül; 50 grm. kenyér sok vajjal. Ebédre: leves, 150 grm. kövér hús, kevés főzelék, saláta, gyümölcs, 2-3 pohár fehér bor. Délutánra: 250 grm. tea cukor és tej nélkül. Vacsorára: 1 tojás, kevés zsirdús sonka, 30 gr. kenyér sok vajjal, sajt és gyümölcs. Oertel étrendje: Reggelire: 120 gr. kávé, 30 gr. tej, 35 gr. kenyér, 5 gr. cukor. Ebédre: 200 gr. hus, 50 gr. főzelék, 25 gr. kenyér, 100 gr. gyümölcs, esetleg még 100 gr. tészta. Délutánra: 100 gr. kávé, 25 gr. tej, 5 gr. cukor, 100 gr. viz. Vacsorára: 150 gr. hús, 25 gr. saláta, 2 tojás, 150 gr. bor. A szívizomzat erősbítését rendszeres távgyaloglások és hegymászás segélyével iparkodik előmozdítani.

Ezen étrendek megválasztásánál az elhizási kórok tanára kell tekintettel lennünk. Az Ebstein E. főleg akkor javalt, ha az elhizást szénhidrátok tulbő felvétele okozza, a zsírokkal való visszaélés miatt előállt elhizás esetében a Bauting É. az előnyösebb. Schott-nak sikerült az étrend megszorítása által, 1% sófürdőkkel és tervszerü gimnasztikával kapcsolatban kitünő eredményeket elérni. Nagy kiterjedésben használtatnak soványítás céljából különböző ásványvizek, mint a karlsbadi, marienbádi, előpataki, koritnicai, budai, ivándai stb., melyek hatása kivált akkor szembetünő, ha az étrend megfelelően korlátozott. Strune kurája ugyancsak korlátozott étrendben áll, amit meleg fürdők és egyes gyógyszerek (radix chinae, sassaparilla, senna) használásával köt egybe. Noha már Galenus is említ oly kúrákat melyek lényege szomjuzásban áll és régi orvosoknál ismételten találkozunk a diaeta sicca elnevezéssel, mégis Schroth tekintendő ezen kúra megalapítójának. Lényege teljesen száraz étrend, kevés bor adagolásával, valamint a test nedves-meleg begöngyöléseivel kapcsolatban. A kúra elején a folyadékmennyiséget csak fokozatosan csökkentik, majd a tulajdonképeni kúra kezdődik, melyben a beteg napjában 1-2 pohárka boron kivül semmiféle folyadékot nem kap. Az ebéd sürübb, csak vaj- és sóval füszerezett főzelékből és száraz zsemlékből áll. Minden 3-4 napi ily szigoru étrend után egy napi szünet következik, melyben puddingot bor-chaudeauval fogyasztanak, bort pedig 2-3 órával az étkezés után tetszésszerinti mennyiségben. A visszatérés a rendes étrendhez csak lassú, fokozatos legyen. A Schroth-féle kúrát Jürgensen némileg módosította. Több-kevesebb sikerrel alkalmazta makacs szifilis, idült izületi lobok, izzadmányok, gyomortágulat, cukros hugyár, veselob, elhizás stb. eseteiben. Az E. sorába tartozik még a Tarnier-Karell-féle kizárólagos tej-dieta.

Hogy e különböző eljárások közül melyiket kell esetenként alkalmazni, a körülményektől függ. Könnyebb esetekben beérjük egyszerü ivóviz kúrával és csak sulyosabb esetekben térünk át erélyesebb kúrákra. Megjegyzendő azonban, hogy a Bauting és Schroth kúrákat csak erős akaratu egyéneknél lehet alkalmazni s hogy e kúrák szigoru megtartása gyakorta emésztési zavarokat, az idegrendszer körében kellemetlen tüneteket idéz elő. Az Ebstein- és Oertel-féle kúrákat nagyobb változatosságuk miatt, a betegek rendszerint könnyebben türik és utóbbinál csak a vizelvonás válik a beteg terhére. Mig az Oertel-féle E. vérdus és vérszegény egyéneknél egyaránt alkalmazható, addig az Ebstein-féle a fehérnyehiány miatt anemiánál nem igen ajánlatos. Bármelyik E.-t alkalmazza is az orvos, a mérleget és hőmérőt ellenőrzés végett mindenkoron szigorún szemelőtt tartsa, mert a test súlyának hirtelen v. nagy csökkenése a szervezetre oly veszéllyel járhat, mit későbben nem lehet jóvá tenni.

Ehingen

1. az ugyanily nevü járás székhelye, 25 km.-nyire Ulmtól, a Duna közelében vasut mellett, (1890) 4234 lak., szivar- és cement-gyárral, malmokkal és ecetfőzéssel, komlótermeléssel és állattenyésztéssel. Épületei közül a legjelentékenyebb a Sz.-Balázsról elnevezett templom. - 2. város, amely most Rottenburggal (l. o.) van egyesítve.

Ehl

Benfeld (l. o.) külvárosa.

Ehle

az Elbe jobboldali mellékfolyója, a Flämingen ered és Magdeburgon alul torkollik.

Ehlers

1. Ernő, német zoologus, szül. Lüneburgban 1835. 1874 óta a göttingai egyetemen az állattan és összehasonlító boncolástan tanára; különösen anatómiai irányban működik; egyik szerkesztője a Zeitschrift für wissenschaftliche Zoologie cimü, nagytekintélyü és igen elterjedt tudományos folyóiratnak.

2. E. Ottó Ehrenfried, utazó és földrajzi iró, szül. Hamburgban 1855 jan. 31., jogot végzett s azután a német-keletafrikai társulat szolgálatába lépett. Ennek megbizásából 1888. több expediciót vezetett a Kilima-Ndsaro vidékére és nov. 18. ezt a hegyóriást magát is majdnem a csucsáig megmászta. Egészségi okokból 1890. otthagyta Afrikát és É.-Indiába ment, ahonnan 1891-92. lóháton beutazta a Himalaya országokat, nevezetesen Kasmirt és Nepal-t, továbbá Birmát, Indo-Chinát egészen Hano-ig. Jelenleg Berlinben időzik. Közelebb megjelenik An indischen Fürstenhöfen c. munkája (Berlin 1894).

3. E. Rudolf, német protestáns teologus, szül. Hamburgban 1834 március 30. Heidelbergában, Berlinben és Göttingában tanult, 1859. az egyesítendő luteránus és reformált egyházközség papja volt Kohlberben, Aachen mellett, 1874. a német reformált egyházközség papja lett majnai Frankfurtban, 1878. mint a reformált konzisztórium tagja szentszéki tanácsos, 1883. az evangélikus-protestáns misszió-egyesület egyik alapítója lett. Művei: Evangel. Predigten (Frankfurt 1872); Das alte Gesetz und die neue Zeit (u. o. 1877); Bilder aus dem Leben des Apostels Paulus (u. o. 1886); 1879. E. Bassemannal együtt a Zeitschrift für praktische Theologie c. folyóiratot adja ki.


Kezdőlap

˙