külvárosa Hamburgnak (l. o.).
(Ilithyia, Eleutho, a rómaiaknál Juno Lucina), a gör. mitologiában Héra v. Artemis jelzője, mert ez utóbbi, mint holdistennő, befolyást gyakorol a szülésre, majd pedig gyakrabban a szülésnek önálló istennője, Zeus és Héra leánya. E. a szülést megkönnyíti vagy megnehezíti, p. Héra parancsából Létó szülésénél és Héraklés születésénél. A moirákkal is összeköttetésbe hozzák, tehát egyszersmind sorsistennő. Legrégibb tiszteletben Kréta szigetén részesült s Déloszban, hol sorsistennőnek is tisztelték.
város Merseburg porosz kerületben, 23 km.-nyire Delitzschtől, a Mulde mindkét partján, vasut mellett, (1890) 12 447 lak., kémiai cikkek, celluloid-, posztó-, karton-, sör- és gazdasági gépgyártással, malmokkal és műkertészettel. E. már I. Henrik idejében fontos erősség volt. 1370. Csehországhoz került; 1386. a merseburgi püspök a várat leromboltatta. 1396. a meisszeni őrgrófoké és 1815. a poroszoké lett.
falu Aachen-vidék porosz kerületben, 5 km.-nyire Aachentől, (1890) 5040 lak., mészégetéssel és fakereskedéssel; közelében ólomércbányával.
1. Gerd, porosz pedagogus és titkos tanácsos, szül. Grabstede-n, Oldenburgban 1788 jan. 31., megh. Saarbrückenben 1863 máj. 4. A gimnáziumot Jeyerben, a teologiát Heidelbergában és Göttingában végezte. Tanítóskodott Brémában, gimn. igazgató volt Kreuznachban s iskolatanácsos Koblenzben. 1843. Eichorn miniszter alatt Berlinben a közoktatásügyi miniszteriumban kapott állást. Miniszterének visszalépése után ő is megvált a miniszteriumtól s Halléban a porosz nemesség által látogatott szigoruan konzervativ nevelőintézetet nyitott. Visszalépése után irta következő műveit: Zur Beurtheilung des Ministeriums Eichorn (Berlin 1849); Wanderung durchs Leben (Lipcse 1856-61, 6 köt.); Betrachtungen und Urtheile E. L. v. Asters über die politischen, kirchlichen und pädagogischen Partheibewegungen unseres Jahrhunderts (Saarbrücken 1858-59, 2 köt.).
2. E. Gusztáv, német rézmetszó, szül. Königsbergában 1834., 1869. Berlinben rézmetsző műtermet nyitott. Tizián Adógaras-át, Rubens Szt.-Ceciliá-ját, Holbein és Van Dyck-féle arcképeket, Kaulbach, Knaus, Sohn, stb. műveit metszette rézbe. Eredeti rézkarcai közül nevezetesek a Keleti-tenger partvidékéről vett tájképei, II. Vilmos császár, Menzel, Joachim, stb. arcképei. Ő alapította a Verein für Originalradierung-ot, 1883. a berlini művészeti akadémiának tagja, 1884. tanára lett.
von Oberge, l. Oberge.
fürdőhely Schaumburg-Lippe hercegségben, 6 km.-nyire Bückeburgtól, a Harrol-hegy lábánál 232 lak., kéntartalmu ásványvizforrással, amelyet a légzési szervek bántalmai és hemorroidalis bajok ellen használnak, és fürdőintézettel, amelyet 1892. 1900 fürdővendég keresett fel.
(Aimeo Moorea), a Társaság-szigetekben egyike azoknak, melyek az 1847-iki Anglia és Franciaország közt kötött egyezség szerint francia uralom alatt állanak, 13 237 ha. területtel, 1800 lak. A szigetcsoporton hittérítők főállomása.
külvárosa Hamburgnak (l. o.).
járás és az ugyanily nevü járás székhelye Hildesheim porosz kerületben, Grubenhagen fejedelemség egykori székhelye az Ilme partján, közel a torkolatához, vasut mellett, (1890) 7676 lak., mekanikai szövőszékekkel, vászonszövéssel, cukor-, dohány-, szivar- és sörgyártással, több közép- és népiskolával. Szép, nagy templomában van a grubenhageni hercegek sirboltja.