Elecs

(növ.), l. Virágkáka.

Élecs

igy hivják rossz magyarsággal az oxidulokat, l. Oxidok.

Electa

(lat.) a. m. kiválasztott, a merinosgyapju azon finomsági fokozata, melynél a gyapjuszál átmérője 0,0177-0,0203 m. m. között váltakozik. Jelenleg általában ez a legfinomabb gyapju, amit termesztenek, de a gyapjuárak hanyatlása előtt 0,0125-0,0177 mm. átmérőjü gyapjut is állítottak elő, s azt finomsága szerint superelecta (SE.), superelectaplus (SE+.) és superelectapluspluszoknak (SE++.) nevezték. Az E.-t első (E1.) és második (E2.) E.-ra osztják fel. E1-nek akkor mondják a merinos gyapjut, ha a pászmák (l. Fürt) 26-28 göndörödést, E2-nek, ha 24-26 göndörödést képeznek 25 mm. hosszuságra. A durvább gyapjunál még a következő finomsági fokozatok vannak: prima (I.), secunda (II.), tertia (III.) és quarta (IV.). L. még Merino.

Electi

(lat.) a. m. kiválasztottak; az ezoterikusok a manicheusok szektájában.

Electio

(lat.) a. m. választás; electiv, választás utján történő.

Elector

(lat.) a. m. választó; választófejedelem. Electoratus, választófejedelmi méltóság.

Electra

(állat). A rovarok (Insecta) osztályán belül a kétszárnyuak (Diptera) rendjébe tartozó nem. A borostyánkőben fordul elő megkövesedve, de itt is ritkán.

Electricitas

(gör., lat.) a. m. elektromosság és villamosság.

Electrides insulae

(gör.), egy kis szigetcsoport, melyek a régi irók szerint a Padus (Po) folyó torkolata körül léteztek s melyeken állítólag borostyánkövet (gör. electron) találtak; a nevezett folyó torkolatánál azonban ilyen szigetek sohasem voltak, amint azt már az ó-korban tudták, de volt egy ily nevü szigetcsoport, a liburniai (magyar-horvát) tengerparton, melynek a mai Veglia v. Arbe a körülöttük levő kisebb szigetekkel felel meg.

Electrum

(lat.) a. m. borostyánkő (l. o.).


Kezdőlap

˙