Elemi szellemek

Középkori néphit szerint ama szellemek, melyek a négy elem fölött uralkodtak: föld szellemei vagy gnómok, vizi szellemek (undinék), légi szellemek vagy szilfek és tüzi szellemek (szalamanderek). Paracelsus önlálló tanulmányt irt róluk.

Elemi szervek

az állatok és növények sejtjei, l. Sejt.

Elemózsia

(a görög eleemoszinéből, a. m. szánakozás, alamizsna), a magyarban az alamizsna tárgyát, általában eleséget jelent.

Elemtan

Kantnál a Tiszta Ész kritikájának első része, az, mely a megismerés elemeivel, alapvető, alkotó részeivel, a szemlélet formáival s a tiszta fogalmakkal (kategóriákkal) foglalkozik, mig az elemtannal szemben a módszertan ez elemek alkalmazását tanítja.

Elemzés

(analizis) tanitástani szempontból. Elemző oktatásnak azt az eljárást nevezzük, melynél fogva képzetekből fogalmak keletkeznek, az egyes jelenségekből törvényeket állapítunk meg, példákból szabályokat vezetünk le. Elemzőnek ezt az eljárást azért nevezzük, mivel ez eljárás mellett az oktatás a gyermek gondolatköréből indul ki, azt szétbontja, elemzi, hogy ujra rendezze, kiigazítsa és ujjal bővítse. Mivel minden emberi tudás az érzéki észrevevés alapján nyugszik s a tárgyak és jelenségek elemző megfigyeléséből keletkezik: igen természetes, hogy az elemi oktatásban, amely minden későbbi ismeretszerzésnek az alapját veti meg, az elemző v. az induktiv eljárás alkalmazandó. Noha az elemi tanítás leginkább az elemző eljárást követi, mégis kiegészítésül nem nélkülözheti az összerakó vagy szintetikai eljárást sem. E. a zenében, a zeneműveknek többféle elemeikre való felbontása. Egy zeneművet elemezni, ill. felbontani, többféle szempotnból lehet, u. m.: dallamfüzés, harmoniai egymásután formai struktura és polifonikus kidolgozás szempontjából, vagy éppen minden szempontbal egyszerre. Az E. a zenetudomány legnehezebb részét képezi, s erre csakis azok képesek, kik a zene mindennemü elméleti és gyakorlati ágában teljesen otthonosak. - E. a logikában, l. Analitika és Itélet; a matematikában Analitikai geométria és Analizis; a kémiában, l. Kémiai elemzés.

Elena

(Ilena), város Trnova bolgárországi kerületben, 30 km.-nyire Trnovotól, az Elenska mellett, 297 m. magasban, (1885) 3005 lak., vászonszövéssel. 20 km.-nyire tőle van az E.-Balkán, amelyben a Demir-kapun és Haiduci-Csokaron szekérut vezet át. 1877 dec. 4-én Fuad basa török vezér itt verte meg Dellingshausen orosz generálist..

Elengedés

a kötelmek megszünésének egyik módja. A hitelező jogosítva van követelését elengedni. Az E. természetesen a követelésre jogosított - a hitelező - akaratától függ, kivételt képez csőd esetében a kényszer-egyezség.

Élénk

(eszt.), az előadás ama neme, mely nem annyira értelmünkhöz, mint fantáziánkhoz fordul és ugy, mint az eleven, képeit minél inkább az élő világból veszi,, az embereket és eseményeket minél inkább szemünk elé hozza és a mellett hangban és hangulatban mindig egy bizonyos indulatos mozgást mutat, ennélfogva könnyen is átcsak a hevesbe s indulatosba.

Élénkítés

(Aviválás), a festőiparban az a művelet, melynek a megfestett kelmét alávetik, hogy az esetleg rajta levő tisztátlanító anyagokat eltávolítsák s a szint módlosítsák. E célra kémiai szerek, valamint mekanikai eszközök szolgálnak. A kelmét szappannal, alkaliákkal, savakkal, klórvegyületekkel kezelik, a levegő és a meleg hatásának teszik ki. L. még Csinozás.

Elenkus

(gör.) a. m. ellenbizonyítás, cáfolat. Aristotelés kifejezése, mellyel nem valamely bizonyításnak, hanem a bizonyítás tételének cáfolását jelzi. Ily cáfolat kétféle módon lehetséges: vagy az ellentétes tétel igazságát bizonyítjuk be egyenesen, vagy pedig azt, hogy az illető tétel magamagával vagy egyik belőle szükségkép következő tétellel ellenkezik (formai cáfolat). Most E. általában cáfolat, tehát a tétel bizonyítékainak lerontása is. E. jelent még tartalomjegyzéket.


Kezdőlap

˙