Elkobzás

(Confiscatio) a bűntettes vagyonának az állam részére elvonása. Lehet részleges (particularis) vagy általános (universalis) aszerint, amint a vagyon egyes részeire, egyes tárgyakra vagy az egész vagyonra kiterjed. Az utóbbi, mely az elitélt vagyoni tételének megsemmisítésével azonos, a római jogból származott át a középkori törvényhozásokba s egészen csak az ujabb időkben szünt meg. Hazánk törvényei vagyonelkobzást rendeltek felségsértés (felségárulás, pártütés, Verb. H. I.-13, 14. II. 12, 44. 1715. 9 és 1791. 56.); hütlenség - nota infidelitatis - (V. H. I. 13. 14. 16. 1715. 9. és 1723. 9) - a papirpénz s bankjegyhamisítás eseteiben azonban nem talált alkalmazást; - a szent korona elleni hamis eskü (V. H. II. 30); erőszakos egyházsértés (violatio ecclesiae) és némely magánvétségek eseteiben. A btkv-ben a vagyon E. mint büntetési nem többé nem fordul elő, de igenis E. tárgyai most is: a) azok a tárgyak, melyeket a büntett vagy vétség ott létre hoz, p. a pénzhamisítványok; továbbá azok a tárgyak, melyek a büntett vagy vétség elkövetésére szolgáltak, p. o. az ölésre használt fegyver. Az utóbbiak azonban feltétlenül csak akkor esnek E. alá, ha a tettesnek v. részesnek tulajdonát képezik; ellenkező esetben csak akkor, ha azoknak birtoklása vagy használata különben is tiltva van. Az elkobzott tárgyak értéke, amennyiben meg nem semmisíttetnék, a pénzbüntetésekre megállapított célokra fordítandó. Nyomtatvány, irat, képes ábrázolat közzététele vagy terjesztése által elkövetett büncselekmény esetében, továbbá a szerzőnek, a nyomdásznak, az elárusítónak, a terjesztőnek s a nyilvános kiállítónak birtokában talált példányok, minták, lemezek hasonlag elkobzandók s megsemmisítendők és pedig akkor is, ha bünv. eljárás senki által nem indítható.

Elkorcsosodás

(növ.) a. m. korcsképződés (l. o.), néha a. m. abortus.

Elkos

város Mezopotámiában, 45 km.-nyire Momultól, a Bohdinan hegység D-i lábánál, néhány óra járásnyira a Tigristől, 2-3000 lak., akik mind nesztorianus keresztények. Állítólag Náhum proféta szülővárosa. A város fölött van Rabban-Hormuz nevü klastrom, amelynek cellái nagyobbára a sziklákba vannak bevésve.

Elkovásodás

(növ., kovalerakodás), a kovasavnak a sejtfalában való összehalmozódása. Az alsóbb rangu növények között a diatomeák nevezetesek a sejtfal E.-ról (l. Bekérgezés), de a magasabb rangu növények bőrsejtjeinek kutikulásodott részébe is rakodhatik kovasav. Ha az elkovásodott részt platina-lemezen izzítjuk, a hamu részében csinos kovaváz marad vissza, s az eredeti sejt alakját is szépen visszadja. - E. ásványtani értelemben, l. Opálosodás.

Elkülönítés

(separatio). Csakis gyümölcsféléken (fructus) előfordulható eredeti szerzésmód. A gyümölcsnek a termő dologtól elkülönítése által csak az szerzi meg a tulajdonjogát, aki az E. percében a termő dolognak tulajdonosa. Az E. előtt a gyümölcs önállóan nem létezvén, önálló tulajdonjognak a tárgya sem lehet. A nem tulajdonos, aki a dolog gyümölcsére kötelmi viszony vagy dologi jog alapján igénnyel bir, a gyümölcsnek tulajdonjogát a római jog szerint nem az E.-sel, hanem csak a felszedéssel (perceptio) nyeri meg. A felszedés s ez által való birtokbavétel előtt a bár elkülönített gyümölcsnek tulajdona a termő dolog tulajdonosáé s a gyümölcsre jogosított csak igénnyel bir a gyümölcsnek átengedésére. Az ujabb jogok szerint azonban a nem tulajdonosnak ez a megszorítása csak arra az esetre áll, ha nem dologi jog alapján van a gyümölcsre igénye, s ha termő dolognak birlalatában nincs. Minden más esetben a nem tulajdonos is az E. által szerez tulajdont. Erre vonatkozólag a gyümölcsnek hármas osztályozása van: u. m. függő gyümölcs (fructus pendentes), elkülönített gyümölcs (fructus separati) és felszedett gyümölcs (fructus percepti). L. még Földbirtokrendezés.

Elkülönítési rendszer

l. Börtönrendszer.

Elkülönített

(franc. détaché, ném. detachirt), a katonaságnál az olyan csapat v. alosztály amelyet, meghatározott feladat megoldására, v. bizonyos időtartamra a seregrésztől, illetőleg a csapattól elküldenek. Igy p. a hadműködések alatt a seregrészek csapatokat küldenek ki oldalaik biztosítására v. bizonyos helyiségeknek megszállására, v. az ellenség összeköttetésvonalaira stb. «Harc előtt ne gyöngítsük a főerőt csapatoknak okvetlenül nem szükséges elkülönítése által», ez a hadi erőkkel való gazdálkodásnak egyik alapelve.

Elkülönzés

(izolálás), a ragályos betegség terjesztése elleni óvintézkedés. Az E. a ragályos betegség gyanujába esett egyénekre vonatkozik, ellentétben a vesztegzárral (Quarantaine), amely helyiségekre, természetes vagy mesterséges határokra vonatkozik. A tapasztalat a szigoru E.-t mindenütt a legbiztosabb óvszernek bizonyította ragályos betegségek ellen, annak kellő foganatosítása s ellenőrzése azért veszély idején a közigazgatási hatóságoknak elsőrendü teendőjét képezi.

Ell.

természetrajzi nevek után Ellis J. nevének rövidítése, l. Ellis.

Ellágsav

(C14 H8 O9) organikus sav. mely kis mennyiségben a gránátgyökér kérgében, tormentillagyökérben, továbbá a gubacsban előfordul. A bezoár-kövekben (egy perzsiai kecske-féle állat bélköve) nagy mennyiségben található. A csersavból és galluszsavból a levegő oxidáló hatása révén is képződik. Sárgásfehér kristályos por, iztelen. Vizben és borszeszben alig oldódik, lugok föloldják, az igy kapott oldat nagyon sárga, a levegőn való álláskor megpirosodik. Ferrikloridtól oldata kékes-fekete lesz. Gyakorlati fontossága nincs.


Kezdőlap

˙