Ellenállhatatlan erő

(vis irresistibilis) a büntetőjogban mint beszámítást kizáró ok gyanánt szerepel. A magyar btkv. 77. §-a szerint nem számítható be a cselekmény, ha elkövetője arra E. által kényszeríttetett. Az E. által kényszerítés némelyek szerint u. n. vis absoluta-t tételez fel, vagyis oly erőszakot, amelynek hatása alatt a tettes testi erejét szabad akaratának megfelelően nem használhatja. Az E. alatt cselekvő «non agit, sed agitur». Ez a latin kifejezés leghelyesebben fejezi ki az E. fogalmát, amely alatt a cselekvő csak eszköz annak kezében, aki alkalmazza. Az E. lehet különben közvetlen v. közvetett. Fennforgása ténykérdés, melyet, mint ilyet, esetről-esetre a biró van hivatva eldönteni. Ha a biró az E.-t megállapíthatónak nem találja, ebből még a cselekmény beszámíthatósága nem következik, hanem megitélés tárgyát kell hogy képezze az, vajjon az E.-nek nem minősíthető erőszak nem képez-e oly fenyegetést, mely azonos eredményre, a beszámítás kizárására vezet.

Ellenáramlatok

azok a tengeráramlatok, melyek a tenger szinén haladó áramlatok alatt ellenkező irányba mennek. P. a Boszporuszban a Fekete-tenger édesebb vizének áramlata a fölszinen a Marmara-tenger felé irányul, a Boszporusz fenekén pedig a Földközi-tenger sósabb vize áramlik be a Fekete-tengerbe.

Ellenbirálat

(antikritika), a szerző felelete valamely sérelmesnek vélt birálat megcáfolására.

Ellenbizonyítás

a bizonyítás ellen irányul. Célja a bizonyítás céljából használt bizonyító eszközök, s az azok által nyujtott bizonyíték megerőtlenítése, s ez az u. n. direkt ellenbizonyítás, v. pedig oly ténykörülményeknek bizonyítása, amelyek a bizonyítás alapját képező tények valóságának érintetlen hatása mellett, mégis a bizonyítéknak hatását egészben vagy részben lerombolni alkalmasak. E.-nak ugy polgári, mint büntető perben van helye. Az utóbbiban különösen az u. n. mentő bizonyítás E. jellegével bir. A polgári s a büntető per közötti különbség természetesen itt is gyakorolja hatását. Igy p. mig a polg. perben az E. annak a joga, akinek érdekében áll, s a jogosult arról le is mondhat; a büntető per a lemondás, a szabad rendelkezés elvét nem ismeri, s az egyedüli irányadó anyagi igazság érdekében az E.-ra a közvádló s annál inkább a biróság hivatalból tartozik figyelni.

Ellenbogen

Adolf. zenész és balettigazgtó. Szül. Miskolcon 1825., megh. Budapesten 1880. A fővárosba költözvén, előbb a pesti német s onnan a nemzeti szinházhoz szerződött mint első hegedüs. A 60-as és 70-es években tevékeny részt vett a fővárosi zeneélet mozgalmaiban. Mint zeneszerző főleg a magyar és más nemzeti tánc-zene terén fejtett ki sokoldalu tevékenységet. Irt több sikerült körmagyart, csárdást, keringőt s egyéb tánc-zenét, melyek nevét népszerüvé tették. Nagy mértékben befolyt a cigányzenekarok fegyelmezésébe és magasabb szinvonalu összjátékába, mely foglalkozását nagy szenvedéllyel és kitartással üzte. A fővárosi cigánybandáknak rendesen ő volt a legkeresettebb átirója, hangszerelője és betanítója is. A magyar operák átirását cigányzenekarokra majdnem mind ő eszközölte.

Ellenborough

(ejtsd: ell'nboro) Eduard Law, lord, angol jogtudós és tory államférfiu, szül. Great Salkeld-ben (Cumberland) 1750. nov. l6., megh. 1818.dec. l3. Tanulmányait Cambridgeben végezte és hirét 1785. alapította meg mint Warren Hastings egyik védője. 1802. a Court of King's Bench-nél főbiróvá tették és egyuttal lorddá. A parlamentben a tory-párttal szavazott; 1806-7. Grenville alatt miniszter is volt. Legid. fia Eduard Law, E. grófja, szül. 1790. szept. 8., megh. Londonban 1871. dec. 22. Már 1814. került az alsóházba, honnan 1818. (atyja halála után) a felsőházban foglalta el helyét. Wellington 1828. megtette a titkos pecsét őrének, de 1830. a tory-miniszteriummal együtt visszalépett; 1834. Peel megtette az indiai hivatal elnökévé, 1842. pedig Kelet-Indiának kormányzójává. Az ő idején viseltek az angolok szerencsés háborut az afgánokkal, azonban E.-nek egy ügyetlenül szerkesztett proklamációja oly visszatetszést szült a parlamentben, hogy a kormány 1844. visszahivta. Vigaszul azonban Viktória királyné Southam viscount-jává és E. grófjává tette. Peel bukása után (1846) a tory-ellenzékhez csatlakozott; Derby alatt (1858) megint elnöke lett az Indian officenak, de az alsóház iránta tanusított bizalmatlansága folytán nehány héttel később lemondani volt kénytelen. Megmaradt azonban parlamenti tagnak és 1863. melegen szólalt fel a lengyel felkelők és 1864. Dánia érdekében. 1869. az ir egyház állami jellegének megtartása mellett kardoskodott. Fia nem maradt; unokaöccse, Károly Edmund Law (szül. 1820.) csak az E. bárói méltóságot örökölte. Ez a katonaságnál szolgált és felvitte az ezredes-rangig. V. ö. Colchester, History of the Indian adminstration of Lord E. in his correspondence with the duke of Wellington (Lond. 1874), és Edward Law, Lord E., A political diary (Lond. 1891. 2 köt.).

Ellencsirásak

(növ., vagy ellenfordultcsírásak, Enantioblastoe), a természetes növényrendszer egysziküinek egyik rendje. Virágjok csillagszerü, a lepel többnyire hatlevelü és kehelynemü, a termő belső, a pete egyenes, ezért a csira (blaste) az endospermium tetején, a mag köldökével szemközt (enantios) fekszik. Ide tartoznak a centropidae, restiaceae, eriocaulaceae, xyrideae s commelinaceae családok.

Ellenérték

a kereskedelmi nyelvben az az érték melyet egy követelés kiegyenlítésére váltóban vagy más értékben kell teljesíteni. Az E. egyértelmü a fedezettel (l. o.).

Ellenesés

l. Emelkedés.

Ellenfal

(hídépít.) Igy nevezik a kisebb falazott műtárgyaknál (áteresztőknél) az áteresztőcsatorna oldalfalait, a hidaknál pedig a hidfőnek azt a falát, amelyre az áthidaló szerkezet (boltozat, fa- v. vasszerkezet) támaszkodik s mely egyszersmind a hidra vezető ut- (vasut) töltést megtámasztja és a nyilás (vizfolyás) felé határolja. L. még Gyámfal.


Kezdőlap

˙