a társas hatóságoknak, gyüléseknek, politikai testületeknek, egyleteknek feje, s ily minőségében a tárgyalásoknak vezetője. Köztársaságokban köztársasági E. a végrehajtó hatalomnak feje.
az 1891. XVII. t. c. által a kir. kuriánál és a kir. itélőtábláknál szervezett külön testület, mely az elnökökből és a tanácselnökökből, s amennyiben ezeknek száma az ötöt ki nem tenné, az e számig behivott legidősebb birákból áll és melynek hatáskörébe tartozik véleményezés és határozathozatal minden oly igazságügyi igazgatási kérdésben, melyet az igazságügyminiszter általános v. egyes ügyeket tárgyazó rendeletben eléje utal. A birói ügyviteli szabályok szerint az E.-ok különösen a javaslattétel jogát gyakorolják; még pedig a kir. kuria E.-a, amikor ennél magánál, a kir. itélőtábla E.-a pedig, amikor magánál a táblánál, v. a kerületébe tartozó törvényszéknél, v. járásbiróságnál megüresedett birói állás betöltéséről van szó.
népies orvostan szerint az az állapot, amidőn a nyálkahártyák tulságos mennyiségü nyálkát választanak el. Ez legtöbbször a lélegző szervekben történik s gyakori köhögésre, bő kiköpésre, sőt nehéz lélegzésre is vezet; alapját a légcső- és hörgőhurut képezi. Néha a nyálkaelválasztás csupán a nyálmirigyből származik s ez néha dohányzóknál látható, akik aztán folyton köpködnek. - E. a növényekben ugy támad, hogy a rendkivül megvastagodott bőrsejtek sejtfalának legbelsőbb rétegei vizben némelykor annyira felduzzadnak, hogy a tovább duzzadni nem biró külső rétegek felpattognak és átlátszó nyálka támad. Ez a nyálka vagy csak a cellulozának módosulása, mert jodtól és kénsavtól megkékül, p. a birs maghéjának v. a zsálya gyümölcsének E.-a; vagy a mézga-sorozatba tartozik, mert a reakciója más, mint a cellulózáé (sejtkeményeé), salétromsavval pedig nyálkasavat alkot, mint a len és utilapu maghéjának nyálka-sejtjei. Ezeket orvosságnak használják. A sejt dezorganizációjakor mint patologiai folyamat, némely váladéknál pedig a sejtfalnak utólagos E.-a, s a sejtfalnak valóságos vegyi átalakulása áll be, amidőn a sejt is egészen tönkrejut.
l. Abszorpció.
(héb. több. sz. elóhim) a. m. isten. A biblia a többes számban használja, a pogányok isteneiről, az előljárókról és birákról, akik isteninek vélt jogot gyakorolnak, de használja az egy istenről is.
l. Obeid.
két spanyol birtokban levő kis sziget a guineai part mellett a Koriszko-öböltől É.-ra. E. Grande területe 500 ha., E. Pequenoé pedig 25-26 ha, angol, német és két francia kereskedőteleppel.
(lat.) a. m. kibeszélés, szónoki kifejezés, a retorikában a szónoki műveletnek az inventiót és dispoziciót követő mozzanata, vagyis a már kigondolt és gondolatban elrendezett beszédanyagnak kidolgozása, megfogalmazása. A retorikának erről szóló része a szónoklattan stilisztikája.
Rich. (növ.), l. Átokhinár.
(franc. ejtsd: elózs) a. m. dicsőítő beszéd, magasztalás. A francia irodalomban e név alatt a szónoklat egy külön faja alakult ki, mely hires emberek jellemének és érdemeinek méltatásával foglalkozik. Formájára nézve beszéd- v. történelmi tanulmány, tartalmára nézve azonban magasztaló jellemzés, a jeles tulajdonok lelkes kiemelésével és a fogyatkozások kiméletes mellőzésével; gyakran az életrajzot pótolja, az emlékbeszéd gyakran hasonlít hozzá. Az É. XIV. Lajos idejében keletkezett s a francia akadémia pártolásával jó ideig nagyban művelték. Ez intézeten máig fenmaradt a hagyomány, hogy az uj tag elődjéről szóló éloge historique-kal foglalja el székét. V. ö. Elogium.