a folyóvizek által táplált vizvezetékeknél a sulyosabb iszap lerakódására szolgáló rész. Midőn a folyó vize zavaros, ami rendesen áradások alkalmával szokott bekövetkeztetni, oly nagy mennyiségü iszapot hord magával föloldva, hogy ha ilyen állapotban közvetlenül a szürőkészülékre bocsátanak, ezek mihamarább bedugulnának. Minthogy pedig ezek tisztogatása az üzem megzavarásával jár, ennélfogva arra kell törekedni, hogy erre minél ritkábban legyen szükség. Ez okból vizet előbb a tágas E.-be vezetik, mely rendesen labirintszerüleg van berendezve, hogy a viz kanyargós folyása kényszeríttetvén, minél hosszabb utat tegyen meg, illetőleg minél hosszabb ideig tartózkodjék benne, hogy igy alkalma legyen a durvább iszaprészektől megszabadulni.
A vasutak nyomjelzését a kereskedelemügyi minisztertől kérelmezendő előmunkálati engedély alapján bárki és az ország bármely vidékén végezheti. Az előmunkálatok végzése hatósági támogatásban részesül. Az előmunkálati engedélyért folyamodó köteles a nyomjelzés irányát egy átnézeti térképen nagyban megjelölni, s ha az illető nem ismert nevü egyéniség, megbizhatóságát a közm. és közl. ügyi minisztertől országgyülési jóváhagyással kiadott 1868. évi 4973. sz. szabályrendelet III. és IV. pontja alapján hatósági bizonyítvánnyal kell igazolnia. A kereskedelemügyi miniszternek 1885. évi 40003. sz. szabályrendelet értelmében az előmunkálatok eredményeiről csak általános tervek terjesztendők fel a kereskedelemügyi miniszterhez, s csak az általános tervek megbirálása után kezdhető meg a részletes tervek kidolgozása. Ha rónavidéken vagy dombos tájakon építendő, könnyü jellegü vasutakról van szó, meg van engedve ugyan a részletes terveknek azonnal való benyujtása is, de ez az eljárás nem ajánlatos, mert a követett szigoru megbirálás következtében a miniszteriumban annyi változtatás történik, hogy az első munkálat elvetésével rendszerint a tervek egészen ujra való átdolgozása válik szükségessé. Az előzetes megbirálás alapján készítendő részletes tervek fölterjesztésekor kérendő a tervezett vonal közigazgatási bejárása. A részletes terveket a kereskedelemügyi miniszterium műszaki osztálya, helyi szemle alapján birálja meg, s csak akkor tüzik ki a kért bejárást, ha a terveken a vonal részletes vezetése, és a választott irány és lejtésviszonyokra vonatkozólag megkivánt minden változtatás végre van hajtva. V. ö. Dobiecki, Helyiérdekü vasutaink alapítása, építése és üzlete. (Magyar Mérnök- és Építész-Egylet 1892.)
l. Au porteur.
az erdőben előforduló azon csemeték, melyek a felujítást megelőzőleg a fák lehulló magjából önként keletkeztek. Sürü erdőben a fejlődésre szükséges világosság hiánya miatt, továbbá fiatal, egykoru szálerdőben, mikor az még magot nem hoz, nem keletkezhetik E. Magtermőkorban levő ritkás erdőben ellenben, hacsak azt legelő állatok nem járják, melyek a keletkező csemetéket lerágják, általánosan vagy csoportosan jön létre az előnövedék, mire nézve egyébiránt a termőhely s a fanem is befolyást gyakorol. Igy a sürü állást kedvelő fanemek, p. a bükk, a jegenyefenyő, a lucfenyő által alkotott erdőkben ritkán hiányzik megfelelő E., mig p. tölgy, erdei fenyő, nyirfaerdőkben, kivált ha azok száraz, kemény, gyenge talajon állanak, kevés E. szokott mutatkozni. Korábban az E. kifejezés helyett a rosszul alkotott előserdény, előcsemedék műszót használták.
csapatnak vagy seregrésznek ellenséges hadierőkkel szemben való előrehaladása.
a jogi műnyelvben olyan követelési összegek, amelyek a birói végrehajtás utján befolyt összeg, «végrehajtási tömeg» felosztásakor természetöknél vagy a törvény rendeleténél fogva első helyen, a hitelezők követelései előtt fizetendők. Ilyenek ingókra intézett végrehajtás esetén az ez uton befolyt összeg felosztásával: az árverési, hirdetési és foganatosítási költségek; ingatlanok végrehajtási elárverezéséből befolyt vételár felosztásával, az árverés hirdetésének és foganatosításának költségei; az ismeretlen tartózkodásu hitelezők ügygondnokának dija; a zárgondnoki költségek és dijak; az elárverezett ingatlant terhelő 3 évi adók, törvényes elsőséggel biró illetékek; 3 évi szőllődézsma-, urbéri váltsági és vizszabályozási tartozások (1881. LX. t. c. 119. 189. §§). Csődtömeg felosztása esetében a tömeg hitelezőinek követelései és a tömeg költségei (1881. XVII. t. c. 48. 49. §§) szintén az E. természetével birnak.
azok a csapatok, amelyek a táborozó csapatokat s vonatokat az ellenség megtámadásától megóvják, az ellenség elől jövő közlekedéseket megfigyeli, az ellenséges hadierőknek közeledéséről a főcsapatot idejekorán értesítik, ellenséges támadásokat visszautasítanak, vagy ha erre nem eléggé erősek, szivós ellenállással az ellenség előnyomulását legalább addig feltartóztatják, mig a főcsapat felkészül a harcra. Zászlóaljak (lovas osztályok) és ezeknél kisebb csapatok tábori örsöket, ezredek és dandárok tábori örsöket és főörsöket, hadosztályok ezenfelül még előörstartalékot is küldenek ki az előörsi szolgálat teljesítésére. Az E. erejére és mily csapatokból való összeállítására vonatkozólag a viszonyok veendők tekintetbe, szabály azonban, hogy hacsak rendkivüli viszonyok azt okvetlenül szükségessé nem teszik, a főcsapatnak legfeljebb negyedrésze alkalmazandó előörsi szolgálatra. Az E. oly távolságra állanak a főcsapattól, hogy az ellenségnek ezen távolság áthaladása és az E. ellenállásának leküzdése legalább annyi idejébe kerüljön, mint amennyire a főcsapatnak szüksége van, hogy harcra felkészüljön. Általában az előörstartalék a főcsapattól 3000-4000 lépésnyire áll; a főörsök az előörstartaléktól mintegy 1000 lépésnyire álljanak. Minden főörs az általa felállított tábori örsökkel együtt egy előörs-csoportot képez, amely mintegy 2500 lépés széles terepvonalat tart megszállva. Az E. a biztosítandó csapat parancsnoka által kijelölt előörsparancsnok vezénylete alatt állanak.
(Vorparlament), igy nevezték Németországban azt a gyülést, melynek tekintélyes és hazafias tagjai Mittermaier elnöklete alatt l848 márc. 31. majnai Frankfurtban megkezdték tanácskozásaikat, egyhangulag azt hirdetve, hogy egy uj s korszerü birodalmi alkotmány kidolgozását föltétlenül szükségesnek tartják. Egyuttal megtették a szükséges lépéseket, hogy az általános nemzeti alkotmányozó gyülés (parlament) minél hamarabb megkezdhesse Frankfurtban tárgyalásait.
kisközség Háromszék vm. miklósvári j.-ában, (1891) 672 oláh és magyar lak., posta és táviróhivatallal. postatakarékpénztárral. Az E.-i fürdő Brassótól 21/2 és Földvártól 1 órányira 624 m. tengerfeletti magasságban fekszik s egyike Erdély legjobban felszerelt fürdőinek. Számos izléses épületből áll, melyekben 600 vendégszoba van. Forrásai közül legjelentékenyebbek: a Főkut, Anna-kut, Ujkut, József főherceg-forrás, Svájci forrás stb., melyek a legerősebb égvényes vasas savanyuvizekhez tartoznak, a Főkut pedig Európának vasban leggazdagabb vize; fürdői közül kiemelendő a gr. Nemes-féle meleg fürdő, a Károly-fürdő, a Lobogó hidegfürdő. A legfontosabb források alkotórészei a következők:
A fürdő parkja igen szép. Fürdővendégeinek száma átlag 1500. Vizéből évente 500000 palack kerül forgalomba. A fürdő a megyei birtokosokból alakult szövetkezet tulajdona. V. ö. Hankó Vilmos dr., Az erdélyrészi fürdők és ásványvizek leirása (kiadta az Erdélyrészi Kárpát Egyesület Kolozsvárt, 1891). Magyar orvosok és természettudósok XVIII. nagygyülése, 1875. 91. lap.
(koh.). Az ércek pora melegítve és elegendő levegő hozzájárulása mellett felbomlik és a kén, arzén és antimón részint elpárolog, részint oxidálódik; egy kis része ezeknek az anyagoknak mindig a pörkölékben marad; hogyha ezt a részt is végképen ki akarjuk hajtani a pörkölékből és a benne levő fémet klórhoz akarjuk kötni, akkor néhány százalék konyhasót adunk hozzá s ugy hevítjük. Ekkor a pörkölést a konyhasó hozzáadásáig E.-nek nevezzük.