Elsőszülött

(héb. bechór). A régi hébereknél minden E. az Istennek volt szentelve. Ezért a bibliai elbeszélés szerint az áldozatok bemutatása eredetileg szintén az E.-nek mint a nemzetség leendő fejének jogaihoz és kötelességeihez tartozott. A tiszta állatok elsőszülötteit fel kellett áldozni, a tisztátalanokéit áldozati állatokkal megváltották. Az E. fiu a bibliai törvény szerint kettős osztályrészt kapott az örökségből. A bibliai felfogás szerint a leviták léptek az E.-ek helyébe, ezek pedig mindig a papoktól, akiknek tulajdonát képezik, váltságdij által megváltandók. Ennek a felfogásnak maradványa, hogy a zsidók elsőszülötteiket a mai napig a paptól (kóhén) megváltják.

Elsőszülöttségi jog

(primogenitum), az örökösödésben az elsőszülöttet illető elsőbbség. Közjogilag monárkikus államokban a trónörökösödés az E.-on alapszik és pedig ugy, hogy nemcsak az elsőszülött, hanem annak ága is, a többiek fölött elsőbbséggel bir. A magánjogban leginkább a hitbizománynál bir fontossággal, amennyiben némely hitbizománynál az elsőszülöttségi örökösödés irányadó. Ebben az esetben az elsőszülött fia és annak elsőszülött utódai a többi rokonokat az örökségből folyvást kizárják. Tehát a sorozat elve (successio linealis) irányadó, mely szerint «linea primogeniti excludit lineam secundogeniti, haec lineam tertiogeniti» stb., vagyis az ifjabb ág csak az idősebb ág teljes kihaltával örököl.

Első váltó

l. Váltó.

Első vizü gyémánt

az olyan legbecsesebb gyémánt, mely tökéletesen tiszta, teljesen szintelen és melyen semminemü hiba nincs; az ilyennek ára szokott mindig mértékül szolgálni a többi gyémánt értékére nézve.

Elssler

1. Fánni, német táncosnő, szül. Bécsben 1810 jun. 23., megh. u. ott 1884 nov. 27. Aumer táncmesternél tanult; 1822 óta a gróf Pálfy-féle bécsi Kärnthnerthor-szinház gyermektánckarának volt tagja, később anyjával és testvérével Nápolyba ment, hol Giojánál tökéletesítette művészetét. 1830. Berlinben nagy sikerrel lépett fel; olaszországi, amerikai, angolországi körutja valóságos diadalmenetek voltak. Járt Magyarországon is. Koronás fők versengtek kegyéért, ő azonban csakis Gentz Frigyest, Metternich hires tanácsosát tüntette ki kegyével. 1851. végkép megvált Bécsben a szinpadtól. Gyönyörü termetét és szeretetreméltó üde lelkét még agg korában is csodálták.

2. E. Teréz, német táncosnő, szül. Bécsben 1808. megh. Meránban 1878. nov. l9. Először Nápolyban lépett föl 1828. mint első táncosnő, szépsége, merészsége és ügyessége által tünt ki. 1850 április 20. morganatikus házasságra lépett Adalbert porosz herceggel, mikor a porosz király Barnim bárónővé emelte.

Elster

1. Két folyó Közép-Németországban. A Fekete-E. Szászországban, Felső-Lausitzban, Elstrától D.-re ered; átlép Poroszországba, fölveszi a Rödert és 150 km. hosszu folyás után Pretzsch és Wittenberga közt az Elbébe szakad. Szabályozás folytán 50 km.-nyi hosszuságba hajózható. A Fehér-E. Csehországban, az E.-hegységben ered, csakhamar átlép Szászországba, elfolyik Lipcsénél, ahol fölveszi a Pleissét, Ny.-nak fordul és 2 ágra szakad: a Luppéra és a tulajdonképeni E.-re, amelyek Merseburg és Halle közt a Saalebe torkolnak. Hossza 195 km. Lipcse és Plagwitz közt csatornázva van, jelenleg pedig Lipcse és Creypau között kötik össze az E.-t és a Saale-t. V. ö. Goëtz Pál, Der Elster Saale Kanal. (Lipcse 1894.) 2. Falu és fürdőhely Zwickau szászországi kerületi kapitányságban, 2 kilométernyire a cseh határtól, 473 m. magasban, erdős vidéken, a Fehér-E. és vasut mellett, (1890) 1724 lak., gyapju és félgyapju kelmék készítésével. Forrásai a Mária-, a Király-, az Albert-, a Só- és a Móric-forrás; vizök sós és alkalikus vasas viz (10-15° C), amely nagyon hasonlít a franzensbadi források vizéhez. Ezeken kivül vannak gőz-, villamos-fürdői, savó- és massagekurája. Kedvező fekvésénél (nyári középhőmérséklet: 14,6° C.) és jó berendezésénél fogva igen látogatott (1892. 6631 fürdővendég). V. ö. Hahn: Bad E. (Berlin 1890).

Elster

Lajos, német nemzetgazda, szül. M. m. Frankfurtban 1856 márc. 26. 1887 óta a boroszlói egyetem tanára. Munkái: Die Lebensversicherung in Deutschland (Jena 1880); Die Postsparkassen (u. o. 1881); 1887 óta Staatswissenschaftliche Studien c. alatt államtudományi monográfiákat ad ki, továbbá ugyanott Conrad, Lexis és Leoning társaságában 1889 óta a Handwörterbuch der Staatswissenschaften c. vállalatot; ugyancsak ő adja ki Conraddal együtt a Jahrbücher für Nationalökonomie und Statistik c. folyóiratot.

Elsterberg

város Zwickau szászországi kerületi kapitányságban, 17 km.-nyire Plauentől a Fehér-Elster és vasut mellett, (1890) 4543 lakossal, gyapju- és pamutszövőkkel (14), bőrcserzéssel, selyemhimzéssel, sörgyártással, fürész- és örlőmalommal. A régi, erős Elsterburg, amelyet IV. Károly mint rablófészket leromboltatott, ma nyári lak; Altes Haus-nak hivják.

Elsterwerda

város Merseburg porosz kerületben, a Fekete Elster jobb partján vasut mellett (1890) 2255 lak., cserépedénykészítéssel, sör- és szeszgyártással. 1815. került Poroszországhoz; azelőtt a szász választóé volt.

Elsustorogtatás

(koh.). A kémlőcsuprokban néha konyhasóval kell a próbát befödni, hogy a levegőt elzárja és a próba szétfecskendezését megakadályozza. Minthogy a konyhasóban rendesen nedvesség és levegő is van, ha a kémlelésnél akarjuk használni, mindenekelőtt el kell sustorogtatni mérsékelt hőségben, mert különben a kémlőcsuporból szétpattogna.


Kezdőlap

˙