véresfű, vérontó kevélyfű, férfiu-vér, Melius Juhász szerint a. m. Androsoemum All. (l. o.) Ha a virágot megtöröd, mint egy vörös bor, olyan fő ki belőle. Orvosságnak és festéknek használatos.
a skandináv mitologiában az emberiség ősanyja, l. Ask.
(gör.) (lásd a mellékelt képet), általában fölrakott diszítményt, különösen pedig a fémből készült edényekre forrasztott diszítményt jelentett.
[ÁBRA] AZ ERŐ EMBLEMÁJA. Coyzevox-tól
Minthogy az ilyen diszítmények rendesen jelképi jelentőségüek voltak, utóbb szokássá vált a jelképet általán emblémának mondani. Igy a horgony a remény emblémája, mert jelképezi a hajós szerencsés megérkezését a kikötőbe; a szfinx a hallgatagságé, a mérleg az igazságé, a pálmaág a békéé stb. Athéné mellett mint attributum a tudományosságot a bagoly jelképezi, Héra mellett a büszkeséget a páva stb. Az egyiptomiak irása nem egyéb, mint E.-k sorozata; a középkor a szenteket E.-kkal különbözteti meg; a renaissance és barokk korszak uralkodói mindegyikének volt egy kedvelt E.-ja, mint p. (l. az ábrát)
[ÁBRA] XIV. Lajos emblémája.
XIV. Lajosnak a nap; az empire-korszak hadi jelvényekkel díszítette meg a legszerényebb butorokat is. Napjainkban az E.-k használata divatját multa s legfölebb még katonai, igazságügyi és egyéb politikai célokat szolgáló épületeken alkalmazzák. Az emblemákat különben a diszítő művészet bőven használta és segélyökkel - különösen a XVIII. sz.-ban - gyönyörü motivumokat alkotott. E. jelent még jelvényt is, melyet társulatok tagjai alapszabályszerüleg viselnek. - Az emblematikus irodalom Olaszországból indult ki, hol az 1492 május 8-án született és 1550 január 12-én Párisban meghalt Alciatus András volt az ápolója; elterjedt ez a költészet Franciaországba (Claudius, Paradinus stb.), Hollandiába (Hadrianus Junius) s Németországba, hol Fischart, Reusner és Rollenhagen, különösen pedig Holtzwart Mátyás képviselték (Emblematum Tyrocinia, Strassb. 1581).
Gärtn. (növ., amlafa, balzsamdiófa azaz myrobalanos), a kutyatejfélék fája, egyetlen egy faja, az E. officinalis Gärtn. (Phyllanthus E. L.) 6-9 m. magas, K.-Indiában, Kokhin-Khinában és Khinában honos, de ültetik is. Levele keskeny, hegyes, virága csoportos fehéressárga s a levél tövéből nő ki. Gyümölcse akkora, mint az egresszem, gömbölyü, nagyon savanyu, frissében és befőtten eszik. Aszalva és cukorral elkészítve szürke v. feketés myrobalanos (Myrobalani emblicae néven Európába mint csemege jut, cserzőnek és hashajtónak is használták. Fája kemény és becses, kérgéből cserző és festék lesz. Ágait Travankorban vizbe teszik, hogy tőle a viz megtisztuljon és kellemes izü legyen. Más myrobalanos a kombretaceák közé tartozik.
(gör.) a. m. beledobás. Az orvostanban E. a véredényekben a vér által tovahajtott idegen test, mely elég nagy arra, hogy az edények valamelyikében fennakadjon. E rendkivül fontos folyamatot Virchow (1845) fedezte fel s bebizonyította, hogy a véráram a legkülönbözőbb fajsulyu anyagokat magával tudja ragadni (liszt, higany), melyek aztán a kisebb-nagyobb verőerekben vagy hajszáledényekben fennakadnak. A szervezetben leggyakrabban a véralvadékok (thrombusok) sodortatnak igy tova, tehát E. ott lép föl, hol thrombus képződik. (Véráram-lassabbodásnál, p. sebeknél, loboknál, vérszegénységnél, marazmusnál, a véredény belhártyájának sérüléseinél, szivbillentyübajoknál stb.). Ilyenkor a thrombus leszakíttatva a vérkeringés fiziologiai irányát követi, kivéve, ha p. a szívfal hiányossága miatt a vér a bal gyomrocsból a jobba folyhatik át, mely esetben az E. p. a tüdő vivőereiből a tüdő verőereibe, tehát a kis vérkeringésbe, nem pedig a függőérbe juthat (paradox embolus). Az E. hatása különböző. Ha a vérkeringés valamely része teljesen felfüggesztetik, akkor p. rögtöni vakság, villámütéshez hasonlón gyors öntudatlanság stb. állhat elő. Ha a vérkeringés a szerv embolizált részében nem pótolható, mert az eltömött verőér, u. n. végverőér volt, más verőerektől tehát az embolus alatti szakasz nem tápláltatik, akkor a vérkeringés nélküli rész a vivőerek részéről vis a tergo utján átivódik (infarctus emb. haemorrhagicus). Ez főleg az agyban, tüdőben, lépben és vesében fordul elő; az ily módon elhalt részek később felszivathatnak. Ugyanez a sorsa a szervezetnek, ha nem véralvadékok, hanem, p. csonttörésnél, nagy mennyiségben felszivódott zsir, levegő stb. jutott a vérkeringésbe. Képezheti azonban az E.-t olyan anyag is, mely parazitikus jellegü (bakteriumok, állati élősdiek, mint echinococcusok, trichinák, filariák stb. v. álképletek részei). Ilyenkor metasztázis jön létre, vagyis az eredeti bántlom embolus utján átterjed a szervezet más távollevő részeibe. Az ilyen embolusokat Virchow rossz indulatuaknak nevezi, mert ilyen módon a folyamat rendkivül gyorsan és nagy mértékben sulyosbodik. V. ö. Virchow, Gesammelte Abhandlungen (Frankfurt 1857); Cohnheim, Untersuch. über die embolische Processe (Berl. 1872).
(ásv.), klórbromezüst; hasonlít a bromithoz, szürke, barnára majd feketére futtatva, puha, K. 1-2. szabályos rendszerbeli apró kristályokban (oktaéder, s hexaéder kombinációi), valamint vaskosan s hintve terem Chile-ben Copiapo vidékén s Ausztráliában Viktória tartomány St. Armaud. Tulajdonképen középhelyet foglal el a bromit- s a kerargirit-ásványok között s erre vonatkozik Breithaupt adta neve is. (1849). Bróm- s klór-tartalmának mennyisége változni is szokott, azért Breithaupt a klórbrómezüstnek 3 fajtáját különböztette meg: mikrobromit, embolit s megabromit. Az E. közepesen 65 % ezüstöt, 11 % klórt, s 24 % brómot tartalmaz: a mikrobromit 70 % ezüstöt, 18 % klórt s 12 % brómot; a megabromit 64 % ezüstöt, 9 % klórt s 27 % brómot.
(gör.) a. m. közbeiktatás, különösen egy levél utóirata, ha a levél tartalmától eltérő a tárgya; szökőnap a kalendáriumban.
(gör.), 1. ék, csap; embolikus, emboliformis, ék-, csapalaku; 2. (lat. rostrum) hadihajónak orra, mely fából készült, de erős vaspántokkal volt kiverve; 3. (lat. cuneus) a hadsereg ékalaku állása; 4. az egyházi iróknál a 7-ik könyörgés, mert a többi összes könyörgéseket röviden ismétli. L. még Embolia.
l. Boma.
(franc., ejtsd: anbonpoen a. m. testesség, vagyis egészséges embernek mérsékelt foku kövérsége