Emplektit

(ásv.), rombos rendszerbeli vékony oszlopokban jegedő ásvány, vegyi összetétele: rézszulfobizmutit Cu2S, Bi2 S3. - S l8,61, Te 0,16, Bi 63,20, Cu l6,84, Ag 0,20, Pb 1,14, Fe 0,11 (Rézbánya). Szürkés ónfehér. Kem. 2. Töm. 6,5. Rézbánya. Szászország (Schwarzenberg), Chili (Copiapo).

Emplekton

(gör.), a falazásnak már a régi rómaiak által alkalmazott az a neme, mikor - vastagabb falaknál - azoknak külső és belső oldala gondosan megmunkált kőkockákból (mintegy burkolófalazatból) volt szerkesztve, a falnak belsejét pedig kaviccsal, malterrel és törmelékkel töltötték ki (l. ábra).

[ÁBRA] Emplekton.

Emleurum

Soland. (növ.), a Diosmafélék vesszős cserjéje, lándsás és mirigyes levelekkel, a levél tövében apró, egyivaru, sziromtalan virágokkal. Csak egy faja van, az E. unicapsulare L. (E. serrulatum Soland., Diosma unicapsularis L.) a Fokföldön. Erről való a hosszu bukkolevél, mely a Barosma bukkoleveleivel együtt forog a kereskedésben.

Emploi

(franc., ejtsd: ánploa) a. m. alkalmazás, használat, valamely pénzösszeg valamire fordítása; állás, hivatal; szerep valamely szindarabban; employé, alkalmazott, hivatalnok, segéd; employer. alkalmazni, felhasználni.

Empoli

város Firenze olasz tartományban, 10 km.-nyire San Miniatotól, az Arno balpartján, termékeny sikon (Toscana gabonatára), vasut mellett, (1881) 7310 lak., szalmakalap-, makaroni-, fayence-készítéssel, üveggyártással és bőrcserzéssel. Piacán, amelyet arkadok szegélyeznek, szép kut látható, kifaragott oroszlánokkal. A XII. sz.-ból való templomának kápolnáját a renaissance első mestereitől való képek diszítik.

Empoli

(Chimenti) Jakab da, olasz festő, szül 1554., megh. 1640., Fra Bartolommeo és Andrea del Sarto képeinek másolásával képezte ki magát. Művei főkép a borroméi szt. Károly csudatetteit ábrázoló képek a pistojai szt. Domokos-templomban; Szt. Yvo alamizsnálkodása, a firenezi Uffizi-gyüjteményben; A felhők közt megjelenő Mária, a párisi Louvreban és a fürdőbe lépő Zsuzsánna, a bécsi csász. gyüjteményben, - egyéni jellemzés dolgában kitünőek.

Empore

oszlopokon vagy boltozatokon nyugvó karzat a XI-XIII. sz. templomaiban, rendesen a középhajó nyugoti végén az előcsarnok fölött, ritkábban az oldalhajók fölött. A keleti egyházban már a legrégibb időktől fogva használatosak voltak a nők számára az E.-ék, mig a nyugotiban eleinte csak apácazárdák templomaiban az apácák számára, vagy szerzetesrendek templomaiban a női hivők részére építették azokat.

Emporia

Lyon county székhelye Kansas É.-amerikai államban, a Neosho völgyében, vasuti csomópont, (1890) 7551 lak., gazdasági iskolával és élénk gabonakereskedéssel.

Emporium

(gör.-lat.), árulerakodó hely, egyszersmind bármily erre alkalmas város, nagykereskedők találkozó helye. Az óköri görögségnél leghiresebb volt az athéni Pireus, hol a «nagy kikötő»-nek a kereskedelmi hajók számára kijelölt helye jelöltetett meg e névvel. Rómában az Aventinus-dombon volt E., melyet M. Aemilius Lepidus és L. Aemilius Paullus edilek alapítottak.

Empreinte

(franc., ejtsd: anprent) a. m. nyomat, lenyomat.


Kezdőlap

˙