Engelbrecht

Tivadar Éliás Ágoston Benjamin, német orvos és pomologus, szül. a Braunschweig melletti Montplaisirben 1813 jan. 18., meghalt Braunschweigban 1892 aug. 4. Irt számtalan orvosi cikket, hires orvosok életrajzait és foglalkozott pomologiával. Az ő javaslatára alapították 1862. Braunschweigban az állami pomologiai intézetet. Szerkesztette az intézet gyümölcstenyésztési osztályának közlönyét (Mittheilungen, Braunschweig 1870-80). 1880-89. a Deutscher Pomologenverein elnöke volt. Legjelentékenyebb munkája: Deutschlands äpfelsorten, Illustrierte systematische Darstellung der im Gebiete des Deutschen Pomologenvereins gebauten äpfelsorten (Braunschw. 1889).

Engelbrechtsen

Cornelis németalföldi festő, szül. Lejdában 1468., megh. u. o. 1533. Művei közül csak két, háromszárnyu oltárkép maradt meg, melyek a lejdai városi muzeumban vannak; az egyiknek középső részén Krisztus keresztrefeszítése, a másikén Krisztus levétele a keresztről van ábrázolva. Hirnevét főleg az tartotta fönn, hogy Lukas van Leydennek mestere volt. Három fia, Pieter, Cornelis (Kunst) és Lukas (de Kok) is festő és apja tanítványa volt.

Engelhard

Vilmos, német szobrász és festő, szül. Grünhagenben Lüneburg mellett 1813-ban; eleinte elefántcsontfaragó volt, majd a hannoveri politechnikumon a szobrászatban képezte ki magát, azután Kopenhágában Thorwaldsen, utóbb Münchenben Schwanthaler tanítványa volt. Több romantikus és klasszikus tárgyu munkája után V. György király megbizásából a hannoveri Marienburg kastélyban az Eddából vett 18 jelentet ábrázoló domboruművü képszalagot készített. Ennek fotográfiai másolata Nordisches Heldenleben, Cyklus plastischer Darstellungen nach der Edda c. Hannoverben 1872. jelent meg. Több történeti kép-kartont festett.

Engelhardt

1. György, orosz államférfi és nemzetgazda, szül. Rigában 1775 aug. 23., megh. Szt-Pétervárott 1862 jan. 27. Kezdetben a hadseregben szolgált, 1796. a külügyminiszteriumban vállalt hivatalt. I. Sándor trónraléptekor (1801.) a birodalmi tanácsban másod-államtitkári tisztséget kapott. Ebben az állásában szóban és irásban az uj eszmék mellett harcolt. 1811. a pedagogiai intézet igazgatójává nevezték ki, 1816. pedig a cár a carszkoje szeloi liceum vezetését bizta rá, mely állásában 1823-ig maradt. Szerkesztett 1838-52. egy orosz mezőgazdasági folyóiratot.

2. E. Ottó Móric Lajos, orosz természetbuvár, szül. Wiesoban (Esztland) 1779 dec. 8., meghalt Dorpatban 1842 febr. 10. Tanult jogot, bányászatot, beutazta Német-, Francia-, Angol- és Olaszországot, a Krimet és Kaukázust s utját több kötetben irta meg, majd Livlandban és Esztlandban foglalkozott mineralogiai kutatásokkal. 1818. Finnországot utazta be s ezt Darstellung aus dem Felsgebäude Russlands c. munkájában irta meg. 1820-30, a dorpati egyetemen a mineralogia tanára volt, aztán utazásokra ment az orosz kormányzóságokba, felfedezvén Orenburgban arany-, platina- és gyémánt-telepeket.

Engelhardtia

Leschen (növ., Dammara Lam.), a diófafélék fája, 10 faja K-Indiában, a maláj archipelaguson, Khina déli részen s Kostarikában él. Az E. spicata Blume a Molukki szigeteken honos fa. A fájából kiszivárgó s mint nálunk a terpentin ugy kezelt gyantája, az igazi dammaragyanta v. macskaszemgyanta (resina dammarae Indicae vagy dammar puti, maláj fény). A dammara-gyanta firnisznek nagyon jó, de nem olyan kemény és tartós mint a borotyánkő v. a kopál firnisze, de olcsó, szintelen, tisztán fénylő, azért olajfestmény v. rajz bevonására célszerü. A technikában sokféleképen értekesítik s gyakran a drágább kopál és borostyánkő-firniszt kell pótolnia.

Engelhartszell

község Schärding felső-asztriai kerületi kapitányságban, a Duna jobbpartján, gőzhajó-állomás (1890) 1126 lak., fakereskedéssel. Közelében van az 1293. alapított és 1786. megszüntetett Engelszell nevü cisztercita klastrom, szép templommal.

Engelholm

város Kristianstad svéd tartományban (län, a hol a Rönne Aa a Skelder-vikbe, a Kattegat öblébe torkollik, vasuti végállomás, (1891) 1956 lak., keztyükészítéssel és lazachalászattal, a svédek és dánok közti háborukban nyolc izben égették föl.

Engelm.

botanikus nevek mellett Engelmann György nevének rövidítése.

Engelmann

1. György, amerikai orvos, szül. M/m. Frankfurtban 1809 febr. 2., megh. St. Louisban 1884 febr. 4. Az antholisisról, a kaktuszokról, a fenyvekről meg az arankáról (l. Aranka) irt: De antholysi prodromus (Majna-Frankfurt 1832); Plantae Lindheimerianae, Asa Gray-val (Boston 1845-47, két köt.), Synopsis of the Cacteae of the territory of the United staates (Cambridge 1856) stb. Botanical work-ját fia és Asa Gray adták ki (Cambridge 1888).

2. E. János, német-orosz jogtudós, szül. Mitauban 1832 jul. 7. 1860 óta a dorpati egyetemen az orosz jognak tanára. Műveiben a jogintézmények történelmi fejlődésére kiváló sulyt helyez. Orosz nyelven megjelent művietől eltekintve, kiváló műve az orosz államjogról Marquardsen: Handbuch des öff. Rechts kézi könyvében (1888).

3. E. Vilmos, német könyvkereskedő és könyvész, szül. Lemgoban 1808 aug. l., megh. 1878 dec. 23. Mint kiadó az első cégek sorába emelte könyvkereskedését, mint könyvész számos kitünő szakkatalogust adott ki; ilyenek: Biblioteca scriptorum classicorum; Bibliothek der schönen Wissenschaften; Bibliotheca geographica; Bibliotheca historico-naturalis; Bibliotheca zoologica stb. melyek mind az illető szakok körében 1750 óta megjelent (első sorban német) irodalmi termékeket kitünő tájékozottsággal összefoglalják. Igen jeles rokonművei: Daniel Chodowieckis sämtliche Kupferstiche (1857-60) és a Nagler-féle Künstler-Lexicon uj átdolgozása Meyer, Lücke és Tshudi közreműködésével (1870 óta).

Engelmannia

Torr. et Gray (Angelandra Endl.), a sugaras fészkesek génusza egy fajjal Texasban. E. Kl. a. m. Króton; E. Pfeiff., l. Aranka.


Kezdőlap

˙