(franc., ejtsd: antant) a. m. egyesítés; E. cordiale, szivélyes viszony, benső egyetértés; szólam, mely Anglia és Franciaország békés viszonyaira vonatkozott; Littré szerint a francia képviselőház 1840-41-ki jegyzékéből származik.
(gör.), ugyanolyan jelentőségü mint a kólika; a bélben székelő görcsös fájdalmat jelenti, amely fájdalom többnyire igen heves, hirtelen jön, felnőtt betegek ilyenkor összehuzódnak s a legnagyobb kínok jutnak kifejezésre arcukon; csecsemők erős sirás mellett lábacskáikkal rugdalnak. Az E. többnyire bélhurutnak a következménye, igen gyakori továbbá az idült ólommérgezésnél (colica saturnina) és rézmérgezésnél is. Mig ezen két utóbbi oknál ezen fájdalomrohamok mellett a bélmozgások csökkentek, addig a közönséges E.-nál fokozottak szoktak lenni, ami korgásban, hasmenésben nyilvánul. Egyes ételek, továbbá hashajtó szerek is okozhatnak E.-t, de ezen tekintetben nagy egyéni különbség áll fenn az egyes emberek között. Az E. lehet ideges természetü is, s ilyen alakban különféle idegbajban észlelhető. Nem minden fájdalom a hasban E., hasonló alakban jelenhet meg a hashártyagyuladás, epekő- és vese-kólika is. A gyógyítás részint a belek kiürítését, hurutjának javítását célozza, részint bódító szerekkel csillapítja a fájdalmat.
l. Bélgyuladás.
l. Sérvek.
(gör.) a. m. bélkő.
Link. (növ.), l. Bélmoszat.
(gör.), az a sebészeti operáció, mellyel a hasüreg megnyitása után a bélben mesterségesen nyilást készítünk azon célból, hogy a béltartalom azon ürüljön ki, vagy hogy egyes bélrészleteket a mködésből kizárjunk. Többnyire a bélben levő daganatok, szükületek, (rák, sarcoma) teszik szükségessé, hogy a béltartalom tovahaladása és kiürülése (most már a készített mesterséges nyiláson át) lehetséges legyen.
(gör.), l. Bélférgek.
l. Bélférgek és Férgek.
(gör. lat.), l. Lelkesedés.