Éperon

(franc. ejtsd: épron) a. m. sarkantyu, gyámfal; várerődítésnél egy kis kiszögellő elővár.

Eperparéj

v. eperspinót (növ., Blitum L., Monocarpus Moench) a libatalpfélék génusza, a Chenopodiummal is egyesítik, de a lepel elhusosodásából keletkező álgyümölcse tőle megkülönbözteti. A B. capitatum L. levele háromszögletü, csaknam dárdás, virágzata levéltelen. Műveletlen helyeken itt-ott elvadul, de a leveles virágzatu B. virgatummal L. együtt, piros és szamócaalaku gyümölcséért termesztik is. Még más három E. faj nálunk nedves helyen gyom.

Epesavak

l. Epe.

Epeunaktok

(gör.). Az első messzeniai háboru alatt a spártai polgárok hosszas távolléta alatt született spártaiak, kik parthenioi nevet viseltek, a háboru befejezése után hazatért polgárok által nem ismertettek el teljes jogos polgároknak. Midőn ezek emiatt összeesküvést szőttek a régi polgárok ellen, hozzájok csatlakoztak az E., kik tulajdonképen heloták (l. o.) voltak s az elesett spártai polgárok nejeivel együtt éltek, de szintén nem élvezték a polgári jogot. Valószinü, hogy némi jogokban részesültek, de éppen azért, mert ezzel a kevéssel nem voltak megelégedve, csatlakoztak a parteniekhez.

Epexegézis

(gör.), a retorikában olyan részletezés vagy értelmezés (mellékmondat vagy appozició alakjában), mely a magyarázott fogalomban már köztudomás szerint benne foglaltatik, ugyhogy inkább csak díszül szolgál, s majdnem fölösleges, p. Monda Lajos, a nagy király... (Arany).

Eph...

alatt nem talált szók Ef... alatt keresendők.

Ephebe

Fr. (növ.), a byssaceák zuzmója, telepfonalai között kékeszöld, korongalaku, többsoros moszatsejtek vannak, melyek a Sirosiphon nevü moszatnak felelnek meg, tehát mintegy gomba és moszat összetétele. Az E. pubescens Fr. (Collema pub. Schaer) telepje fekete-zöld; a nedves sziklákat mint szőrképlet vonja be, nálunk Sáros vmegyében.

Ephedra

L. (növ.), l. Kazuárbokor.

Ephektikus

(gör.), az antik skeptikusok mellékneve. A szó epekeintől származik, mi valamitől való tartózkodást jelent. Azért adták nekik e melléknevet, mert tartózkodtak az itélethozástól, miután véleményök szerint az emberi elme kétségtelen bizonyosságra nem juthat.

Ephelis

l. Szeplő.


Kezdőlap

˙