Ephemera

L. (állat), az izeltlábu rovarok (insecta) osztályába, az álrecésszárnyuak (Pseudoneuroptera) csoportjába és a kétéletü kérészek (Ephemeridae) családjába tartozó rovarnem. L. Kérészek és Tiszavirág.

Éphémérides

(ejtsd: efemerid), egyike az első nemzetgazdasági folyóiratoknak, a francia fiziokrata iskola közlönye. E folyóirat megindult 1765 decemberben, ezen név alatt: E. du citoyen ou chronique de l'esprit national; szerkesztője Baudeau (l. o.) volt. Kezdetben heti lap volt. 1772. megjelenése elnyomatott, de 1774. Turgot minisztersége alatt ujból megjelent ezen cimen: Nouvelles Éphémérides économique, ou bibliotheque raisonnée de l'histoire et de la politique. Turgot halála után ismét beszüntettetett; 1788. uj kisérlet tétetett kiadására; 1789. megjelent utoljára ezen cim alatt: De l'humanité ou bibliotheque raisonnée des sciences morales. Az E. a fiziokrata iskola legkiválóbb képviselőitől közölt igen becses dolgokat és igen fontos szerepet vitt ama kor gazdasági eszméinek történetében.

Ephesia

Artemisnek efezusi templomáról kapott jelzője; igy nevezték Artemisnek éjjel tartott efezusi ünnepeit is, melyeken csak férfiakat, özvegyeket, hajadonokat s rabszolganőket bocsátottak a templomba.

Ephialtes

1. áruló görög, aki Kr. e. 480-ban a persákat az Anopaia ösvényen Leonidas önfeláldozó csapata mögé vezette. A termopilai amfiktionia gyülése dijat tüzött ki fejére, és saját földije ölte meg. - 2. E., kiváló athéni államférfiu, Periklés társa a demokrata párt élén, Kimon ellenfele, jelentéktelen származásu, Sophonides fia, feddhetetlen és határozott jellem, kérlelhetetlen vádlója a méltatlan köztisztviselőknek. Athén külő politikájában uralomra juttatta a Spárta-ellenes irányt; a belső politikában pedig megszüntette az Areiopagosz befolyását a törvényhozásra s hatáskörét csupán a vérjogi biráskodásra és az istentiszteleti ügyekre szorította (460. Kr. e.). A törvényhozás ellenőrzését ezentul a heliaszták esküdtszéke gyakorolta szabályszerü peres eljárás utján. E. uralkodó befolyása csak három évig tartott: Kr. e. 457. meggyilkolták őt. Az egyik hir szerint Periklés tétette el láb alól; mig Aristotelés szerint a tőle számadásra vont s üldözött arisztokraták ölették meg őt a tanagrai Aristodikosszal. - 3. E., athéni követ Fülöp és Nagy Sándor korában (341. és 335. Kr. e.).

Ephidrosis

l. Hiperidrozis.

Ephraem

v- Aphrem, szir egyházatya. Efrém.

Ephraimios

bizánci történetiró a XIII. században, aki jambusokban énekelte meg a császárok történetét VIII. Mihályig, vagyis 1261-ig. E műveit ujabban Bekker J. adta ki a bizánci történetirók gyűjteményében (Bonn 1840).

Ephraimiták

igy hivták a hét éves háboru alatt keletkezett azon ezüst pénzeket, melyeket két zsidó állami bérlő, névszerint Ephraim és Iczig a poroszországi pénzverőkben és Lipcsében vertek. Ezen pénzek olyan szász bélyeggel vannak verve, mely 1753-ból származik s azért valamennyien, jóllehet, több éven keresztül verték őket, ez az évszám látható. A megromlott pénzügyi állapotok folytán annyira nem tartották be veretésüknél a törvényes sulyt, hogy egy ezüst márkából, melyből 14 tallért kellett volna csak verni, harminc, negyven sőt utóbb negyennégy tallért is vertek forintos, fél- és negyedforintos alakjában, nem csoda tehát, hogy épenugy, mint nálunk a Rákóczi-féle libertások, utóbb annyira elértéktelenedtek, hogy egy louis-D'orért 20 tallérnyi E.-t kellett adni, s hogy a forgalomban gunynévvel illették őket. Hét millió tallérnyi jutott belőlük forgalomba a hubertsburgi béke megkötéséig, mikor kitiltották a forgalomból.

Ephyra

(állat), l. Hydromedusae.

Epi-

(gör.), gyakran fordul elő összetételekben, a. m. -nál, -nél, hozzá, mellette, utána, fölötte.


Kezdőlap

˙