(gör.) a. m. püspökuralom.
(gör.), a férfi-hugyszervek azon világra hozott rendetlensége, midőn a hugycső a monyhátán felhasadva marad. Rendesen a hólyag elülső falának s a hasfalnak hiányával jár együtt, midőn azután az egyén vizeletét visszatartani nem képes s az folytonosan csepeg ezen a hasadékon keresztül. Sebészeti operációval gyógyítható.
(gör.), a körülmetéltségnek mesterséges elpalástolása. Antiochus Epiphanes idejében Jáson nevü zsidó főpap hellén intézményeket és szokásokat vitt be Judeába, többek között Jeruzsálem mellett gimnáziumot rendezett be, ahol a jámborok megbotránkozására az ifjak meztelenül tornáztak. A vallási és nemzeti érzületükben megromlott zsidók, hogy itt a pogányok gunyolódásától megszabaduljanak, mesterséges módon igyekeztek eltitkolni körülmetélt voltukat.
(gör.) a. m. architrav (l. o.)
a keresztény templomoknak az az oldala, mely az oltár felé fordult miséző papnak jobbkeze felől fekszik. Nevét onnan kapta, mert az oltárnak ezen az oldalán olvassák fel az episztolát. A régi, orientált keresztény templomoknak rendesen ez a déli oldala.
(gör.) a. m. levéliró, levelek szerzője, episztolográfia, a levélirás elmélete.
spártai eforosz (Agesilaos kora után), aki keresztülvitte azt a törvényt, mely megengedte a spártai polgároknak, hogy fekvő birtokaikat - bár el nem adhatták - legalább elajándékozhassák vagy végrendeletileg másra hagyhassák. E törvény nagy rést tört a régi alkotmányon és következménye az lett, hogy az aránylag ugyis csekély számu spártaiak nagy része elszegényedett s a Kr. e. III. sz. közepéig, midőn a perioikusok és a helóták nagy tömegével szemben spártai polgár alig volt több hétszáznál, ezeknek majdnem összes vagyona s igy hatalma is csupán száz polgár kezében halmozódott össze, az alkotmány tehát oligarkiává fajult, melyben még a nők is örökségük révén nem csekély befolyást gyakoroltak.
(t. i. logosz), halotti beszéd, melyet főleg Athénban a haza védelmében elesettek fölött szokott mondani egy, erre hivatalosan kiszemelt egyén. Remek példáját olvashatjuk Thukydidés történeti művének II. könyvében, melyet maga az államfő, Periklés, mondott a peloponnézusi háboru első évében elhullottak felett. Ugyanily beszéd maradt fenn Lysiás és Démoszthenés neve alatt a Fülöp elleni harcok idejéből. Később azonban Athénban is oly émelygős dicsőítő beszédekké fajultak, mint aminők a Rómában szokásos laudationes funebres voltak.
(gör.), fölirattal ellátott, álló helyzetben befalazott sirkőlap. A fölirat a halott érdemeinek méltatását foglalja magában; alakja többnyire verses. L. Emléktábla.
(gör. lat. Epithalamium), lakodalmi dal a görögöknél és rómaiaknál, melyet ifjak és hajadonok karban felváltva szoktak énekelni az uj házaspár hálószobája (thalamos) előtt. A görög lirikusoktól néhány töredék, a római Catullustól azonban egész hosszu ily nászdal maradt fenn Péleus és Thetis lakodalmáról, valamint a császárkori költőktől (Statius, Antonius, Claudianus, Sidonius, Apollinaris, Ennodius, Venantius Fortunatus) is több ilyen versezet olvasható a Wernsdorf-féle Poëtae Latini minores c. gyüjteményben. - A mai zeneirodalomban, mint önálló zenemű cime sokszor előfordul. Liszt Ferenctől is van egy ily címü zeneművünk magyar stilusban hegedüre zongorakisérettel és külön zongorára is átirva, melyet a 70-es évek elején Reményi Ede nászünnepélye alkalmára szerzett. Gyönyörü E. van Gounodnak Romeo és Julia cimü operájában.