adminisztrativ erdőhatóság, melynek fenhatósága alatt állanak az erdőgondnokságok. Főnöke rendesen egy erdőmester; többi személyzete áll főerdészekből, erdészekből, stb. Ezenkivül egy számvevőségi osztállyal is el van látva. Az állami erdőhivatalok régebben egészen az erdőigazgatóságok alá voltak rendelve; most csak személyi és faeladási ügyekben függnek ezektől, de lényegileg közvetlen a földmivelési miniszterium alatt állanak. Kincstári erdőhivatalok vannak Soóváron, Apatinban, Gödöllőn, Zsarnócán, Bustyaházán, Szászsebesen, Orsován és Otocacon. Ezenkivül vannak az állam kezelésébe átment községi erdők ügyeit intéző erdőhivatalok is az illető vármegyékben.
kisközség Zemplén vmegye tokaji j.-ában, (1891) 1316 magyar lakossal, postahivatallal és postatakarékpénztárral.
az erdők adminisztrációjával megbizott felső hatóság; az államnál közvetlen a földmivelési m. k. miniszterium alá van rendelve. Élén áll az erdőigazgató, többi személyzete egy erdőtitkár, egy erdőmester, több főerdész (ellenőrző, számvivő, fizető főerdész), erdész-jelöltek, gyakornokok és irodai személyzet; ezenkivül van egy számvivőségi osztálya is. - Kincstári erdőigazgatóságok vannak Besztercebányán, Mármaros-Szigeten, Kolozsvárott, Lugoson és Zágrábban. A községi erdők ügyeit kezelő erdőhatóságok közt jelenleg egyetlen igazgatóság van Besztercén (Beszterce-Naszód vármegyében).
a faizási szolgalom értékének megfelelő erdőterület, mely a szolgalom megváltása céljából a szolgalomjogosultak számára, a földesuri erdőből kihasítandó.
l. Irtás.
valamely erdőből, illetve erdőbirtokból évente nyerhető pénzjövedelem, mely az erdőtalaj és a rajta álló élő fakészlet értékének évi kamatjául tekinthető.
Az erdőbirtokos az erdei rovatos napló feljegyzései alapján az erdei kár tettesével v. ennek szavatosával egyezséget köthet, s csak ha ezt tenni nem akarja, vagy egyezség nem jő létre, panaszolja be az illetékes biróságnál. Az erdőkincstárnál az erdőtiszt egyezséget köthet, ha a tettes az elkövetett kár és kártérítés teljes és a törvényes pénzbüntetésnek fél összegét hajlandó megfizetni.
Az erdőgazdasági tekintetben ártalmas állatok s növények. l. Erdőrontók.
Kisebb-nagyobb erdei facsemeték állandó nevelésére szánt terület, mely rendesen körül is van kerítve. Csemetekertnek, helyen-közön vetőkertnek is nevezik. Az állandó erdő- vagy csemetekert termő ereje megfelelő trágyázás által tartatik fenn. Ha a beerdősítendő területek közelében készítik s termőereje csökkenésével felhagynak vele, hogy máshelyt ujat telepítsenek, ideiglenesnek nevezik, ha pedig következetesen a vágásokkal haladva, azokban, vagy azok közelében telepítik: vándorcsemetekert a neve. Ugy az ideiglenes, mint a vándorcsemetekert az állandónál kisebb területü s rendesen nincsenek bekerítve, vagy ha igen, csak hevenyészett gally- v. rőzse-kerítéssel. Ha az állandó kertben a csemetéket átültetés és idomítás által iskolázzuk, faiskola a neve (l. o.). Az E. céljára szolgáló terület megválasztása igen fontos, s tekintettel kell lennünk a talaj lejtősségére, a fekvésre, a föld minőségére és egyéb helyi viszonyokra. Minden tekintetben a középutat kövessük, a szélsőségeket kerüljük. A viz- s felügyelet szempontjából az erdőőr lakásának közelsége nagyon előnyös. Alakjául legcélszerübb a derékszögü négyszöget választani, nagysága pedig az évenkint szükséglendő s előre pontosan megállapítandó csemetemennyiségtől függ. - Beosztása: egymást derékszög alatt keresztező fő- és mellékutak s a csemeteágyakat alkotó gyalogjárók által történik.
az erdőnek gondozása, védése, használása és felujítása az erdőgazdaság szabályai szerint.