L. (növ.) l. Gyapjusás.
l. Amphiaráos és Alkmaión.
(lat.) a. m. kiragadta az ég kezéből a villámot, a zsarnokéből a kormánypálcát, ezzel a költeménnyel fogadta a francia akadémiában D’ Alembert Franklin Benjámint.
(lat. Discordia), a visszavonás, harc és viszálkodás istennője, Arésnek társa a harcban, melyet legutolsónak hagy el. Nyx (éj) leánya, a nyomoruság, feledés, éhség, fájdalmak, gyilkosság, törvénytelenség stb. anyja. Az istenek közül csak őt magát nem hivták meg Péleus és Thetis lakodalmára s e miatt almájával viszályt támasztván Héra, Athéné és Aphrodité közt, a trójai háboru előidézője lőn. Volt egy jó E. is, a nemes vetélkedés istennője.
Bp. (állat), l. Kacsafélék.
(lat.) a. m. te nékem a nagy Apollo lészel. Vergilius Eklogáiból való idézet, oly kérdéseknél használjuk, melyekre választ nem várunk.
(állat), l. Budalégy.
(gör.) a. m. a vita művészete, erisztikus, vitázó, civódó.
(gör. erythema) a. m. felpir, oly bántalom, mely a köztakarón szétszórt v. egymásba folyó foltos v. göbös kóros elváltozásokból (efflofescentiae) áll. A bőrelváltozások vérbőség v. kiizzadás folytán jönnek létre; az első esetben mulékonyak, ujjnyomásra rövid időre eltünnek, mig az utóbbiak állandóbb természetüek és nemcsak mint sima elszinesedések (folt), hanem még mint kiemelkedő kásaszem, egészen lencsenagyságu vörös bőrelváltozások (göb) mutatkoznak. A kendermagtól egészen lencsenagyságra növekedhető foltokból álló bántalmat rózsagnak (roseola), mig a nagyobb kiterjedésü foltokból összetett bőrbánatalmat szükebb értelemben felpirnek, E.-nak nevezzük. A felpir v. foltok, göbök, esetleg hólyagocskák alakjában jelentkezik, v. pedig megeshetik, hogy mindezen kivirágzások egy időben vegyesen lephetik el a bőrt, miért is ez utóbbinak sokalaku kiizzadásos felpir (erythema exsudativum multiforme) a neve. Néha a felpir több egymást körülvevő körök alakjában (E. circinatum) léphet fel, melyeken egyes esetekben különböző szinváltozásokat lehet megkülönböztetni (E. Iris). Az említett kóralakokhoz közel áll az u. n. gumós felpir (erythema nodosum), mely főleg az alsó végtagokon kiemelkedő daganatot képez. A felpir tartama, ha vérbőség folytán fejlődött, néha csak percekre vagy órákra szorítkozik. Ezen alakok gyakran külső inger folytán p. hőség, izgató anyagok, illetve váladékok (geny, vizelet), valamint pszichikus befolyások (szemérmetesség, harag stb.) következtében támadnak. A kiizzadásos felpir azonban már 1-2 hétig is eltart és ismétlődésekkel együtt hetekig is fennállhat. A betegek az E. miatt nem igen szoktak szenvedni. Kisfoku viszketésről, bizsergésről, itt-ott érzékenységről panaszkodnak. A bántalom nem hagy maga után nyomot, néha azonban kisfoku pikkelyezés jelentkezik, ha t. i. a felpir tartós és a bőr mélyebb rétegeire is terjedt. Lázas állapotok csak akkor szövődnek a felpirhez, ha a kiütés az egész köztakarót ellepi és ha a bántalom kitörésére mélyebben ható ok szolgált alapul. A tartósabb felpir okát rendesen a belső szervekből származó bántalmak vagy az idegrendszerre ható ingerek szokták képezni; ide tartoznak bizonyos eledelek, erősen füszeres ételek, egyes orvosságok, főképen balzsamos szerek v. antipirin, kinin stb., valamint egyes pszichikus mozgalmak. A felpir könnyen összetéveszthető más bőrbántalmakkal és ezért nagykiterjedésü föllépése esetében nagy óvatosság szükséges a kórisme megállapításánál. Gyógykezelése igen egyszerü s minél kevésbbé izgatjuk a bőrt, annál gyorsabban szokott a bántalom lefolyni. Az u. n. beváró (expectativ) eljárás, mely indifferens külső szerek alkalmazásából áll (keményítőpor, rizspor stb.), teljesen megfelelő; viszketés ellen gyenge kén v. cinkkenőcsöt alkalmazhatunk, belső okokból származó felpirnél vagy lázas állapotoknál azonban igyekeznünk kell a belső okokat kideríteni s a kezelést ahhoz képest módosítani.
község Kent angol grófságban, 5 km.-nyire Dartfordtól a Themse partján, vasut mellett, (1891) 13411 lak., tégla-, üst-, vizmentes ponyva- és mesterséges trágyakészítéssel. Sok londoni kereskedőnek van itt nyaralója.