Eruca

Tourn. (növ., gelez Brass. és Kov., mustárkél); a keresztesviráguak egy v. kétnyári füve, szárnyas karéju levelekkel, világossárga v. fehéres, barnalilán erezett virágokkal, hengerded csőrös becővel; magva kétsoros, gömbalaku. Európa D-i, Ázsia Ny-i és Arfika É-i részén 4 faja terem. Az E. sativa Lam. (fehéres v. kerti mustár, kerti repce Brassica E. L.) egynyári fü a Földközi-tenger vidékén, a régi görög orvosok mint az emésztést előmozdító szert becsülték. Virága fehér, nagy, pirosan erezett. Európa D-i részén, nevezetesen Olasz- és Görögországban vetik, s csipős és keserü ize ellenére is, főzeléknek és salátának készítik el. Magvának csaknem az az ereje van, mint a mustárnak, azért gyomorgyengeség, vizkórság, görvély ellen is használatos; de olajat is sajtolnak belőle.

Erucago

Tourn. (növ.), l. Dombvirág.

Eructatio

(lat.) a. m. böfögés.

Eruditio

(lat.) a. m. nevelés, képzettség.

Erukasav

organikus sav, mely az olajsav sorozatába tartozik. Képlete C22 H42 O2; mint glicerid a mustármag zsiros olajában. Ez olajból ugy állítható elő, mint az olajsav a mandulaolajból. Tisztán előállítva kristályos test, mely 33° körül megolvad.

Eruptio

(lat.) a. m. kitörés. - E. az orvostudományban a bőrkiütéseknek megjelenését, kitörését jelzi. Az E. időszaka azon szakasz a kiütéses betegség lefolyásában, midőn a bőrjelenségek kifejlődnek, utána következik a virágzás és végre az eltünés szaka.

Eruptiv kőzet

az olyan kőzet, mely vulkáni működésből eredt, avagy amelynek anyaga a Föld belsejéből került a Föld felületére. Tüzeredésü kőzetnek is mondható, mert az ujabb keletü E.-k, melyeknek képződése a működő vulkánok anyagában észlelhető, tüzjelenségek mellett kerültek és kerülnek a felületre. Szemben áll vele az üledékes vagy szediment kőzet, melyet a viz rakott le. Nevezetes jellemvonása az E.-eknek, hogy kiterjedésük nagyobb függőleges, azaz magassági, mint vizszintes irányban, mig az üledék kőzeteknek kiterjedése nagyobb vizszintes irányban, mint a magasságiban. Aszerint amint az E.-k anyaga s települési meg előfordulási viszonya közelebbi összefüggésbe hozható a mai vulkánok létrehozta kőzetekkel, avagy ezekétől inkább eltérő, de eruptiv természete nyilvánvaló, megszokás különböztetni kétféle E.-t, vulkáni kőzetet és plutói kőzetet. Utóbbit ugy is fogják fel, mint nagyobb mélységekben megmerevedett régebb eruptiv kőzetet; amazt pedig (a vulkáni kőzetet) csakis a fiatalabb E.-ekre vonatkoztatják. Ujabban a képződési helyre való tekintettel az E.-ket igy is szokták osztályozni: mélység kőzetek, tellérkőzetek és kiömlött kőzetek, l. Kőzetek.

Érv

érvelés, l. Argumentum, Bizonyítás, Cáfolás.

Érvágás

(venaesectio, phlebotomia) azon sebészeti operáció, mellyel egy vivőeret megnyitunk azon célból, hogy a testből gyorsan nagyobb vérmennyiséget kibocsássunk v. néha azon célból, hogy a vivőeren át a testbe gyorsan vért vagy vért pótló folyadékokat befecskendjünk. Minden felszinesen fekvő vivőeret meg lehetne ezen célból nyitnunk, de százados gyakorlat által fejlődött szabály szerint a könyökhajlatban ferdén futó bőrvivőeret az u. n. vena mediana-t szokták ezen operációnál megnyitni. A fekvő, v. ágyában félig ülő beteg karját törzsétől eltávolítva tartatják s hogy a vivőér jobban megtelve, erősebben kidagadjon, a könyök felett 4-5 cm.-nyi széles, 1 méter hosszu vászonpólyával körülcsavarják, mialatt arra ügyelnek, hogy a szorítás ne nyomja el az ütőeret is, hogy tehát a kéztőizület táján az érverés érezhető maradjon. A most már kidagadó vivőeret rövid, hegyes, kétélü pengével ellátott műszerrel (érvágó gerely, lancette) nyitják meg, lefutása irányára ferdén alkalmazott szurással, v. mint régebben szokták, külön e célra szerkesztett metszőkészülékkel (ércsappantó), mely egy 0,5 cm. magas, 3 cm. hosszu, 2 cm. széles fémdobozhoz hasonló volt, s ebben volt elrejtve a körülbelül háromszögalaku, kettős élü és hegyes penge, mely a dobozka oldallapján levő gomb megnyomására előugrott s átmetszette a vivőeret. Megbizhatatlansága, főleg a ki nem számítható metszés miatt, az ujabb kor teljesen használaton kivül helyezte. A vivőér megmetszése után a vér áramban ömlik ki s ha lassabban folyna, a beteget karjának, ujjainak mozgatására hivjuk fel, ami a véráramlást elősegíti. Egyszerre 200-300 kcm. vért bocsáthatunk ki. Ha a kifolyt vérmennyiség elegendő, akkor a karon levő pólyát gyorsan levesszük s erre a vérzés többnyire megáll. Hüvelykujjunkat a vivőér sebére nyomjuk, ennek helyére sebkötöző gaze-t, kötöző gyapotot és a könyökhajlatot nyujtott tartásban bepólyázzuk. 3 nap mulva a vivőér sebe meggyógyult s a kötés eltávolítható. Jelenleg szük körre van szorítva alkalmazása. Majdnem kizárólag csak ott alkalmazzák, hol erős vértorlódásokat az agy felé, a tüdő felé kell hirtelen megszüntetni, tehát agygutánál, fuladásnál, ujszülöttek tetszhalálos állapotában (itt a köldökzsinórból bocsátunk ki vért). Orvos rendelete nélkül soha sem tanácsos É.-t alkalmazni, s csak orvos végezze.

É.-t az állatok gyógyításánál is végeznek. Lovak- és marháknál az É.-t a nyak nagy vivőerén végzik, ugy, hogy a nyaka körül zsinórt tekerünk szorosan, vagy ujjunkkal a vivőeret a sziv és a metszés helye között erősen lenyomjuk. Juhoknál a homlokon, a szem felett vagy alatt, a farkon, lábakon v. az állkapcson szokás eret vágni. Disznóknál a fültövön ejtett metszéssel nyitjuk meg a vivőereket. Kisesbb állatoknál a fark csonkítása által bocsáthatunk ki vért a testből. Kutyáknál a nyakon, a nyelv alatt vagy a fark alatt szokás vért bocsátani. A kibocsátandó mennyiség az állat nagyságával arányosan változik Lónál 3-4, rendesen 1,5-2,5 kg., marhánál 2,5 kg., juhoknál 70-200 gm., kutyánál 75-250 gm. stb. Az É. sebét ugy egyesítjük az állatoknál, hogy a sebszéleken haránt irányban tiszta tüt szurunk keresztül s erre erős, tiszta fonalat csavarva, a seb széleit összehuzzuk.

Érvágó

a faiparban az a készülék, mely az asztalos párvonalzójához hasonlít, de az éles szög helyett keskenyebb késsel van fölszerelve. Világos fa- (juhar) vagy elefántcsont-erek v. fonalak más szinü fába való beeresztésénél ezzel kaparjuk ki az egyenes vonalu eresztéket, melybe az ér jön. Körives erek beeresztésénél a kaparó kést állítható, erős, vaskörzőbe tesszük. Elefántcsonterek görbevonalu beeresztésénél ezeket szintelen ecetsavban (erős ecet) v. sósavban áztatjuk, hogy hajlékonnyá váljanak. - E. az orvostanban l. Érvágás.


Kezdőlap

˙