Európé

v. Európa. Phoinix és Perimédé, vagy későbbi irók szerint Agénór feniciai király és Télephassa leánya, kit Zeus megszeretvén, a szidoni partokról bika alakjában vitt a tengeren át Krétába, mig Agénór fiai, köztök Kadmos, hiába keresik nővéröket s haza sem térnek többé. Kréta szigetén Zeustól szülte Minóst és Rhadamanthyst, későbbi mondák szerint Sarpédont is. Ezután Zeus nőül adta őt Asterios krétai királynak, ki fiait örökbe fogadta s országát is reájok hagyta. E. Kréta szigetén halála után Hellotia v. Hellotis névvel isteni tiszteletben részesült s a róla nevezett hellotia ünnepen csontjait megkoszoruzva, diszes menetben szokták körülhordozni. A képzőművészet e mitoszt három jellemző momentumban örökíté meg: 1. E. a bikával a tenger partján, 2. midőn a bikán ülve a tengeren van és 3. E. Krétában. Különösen kedvelt volt a második momentum.

Eurósz

(gör., lat. eurus), a. m. délkeleti szél.

Eurótasz

(Vaszilo v. Iri-potamo), 80 km. hosszu folyó a Morea félszigeten Görögországban. Forráspatakjainak legjelentékenyebbike Arkadia és Lakonia határán Kutrubukhia falu közelében fakad; az E. elfolyik a meredek Vurlia mellett, fölveszi legnagyobb mellékvizét, az Oinust (most Kelefina) és azután Sparta (l. o.) sikságát öntözi, ahol déli gyümölcsök árnyékolják be vizét és egy török eredetü hid vezet át rajta. Odább a Taygetosz ágai szük mederbe szoritják; ezek közt áttörvén, a Marathoniszii-öböl partjainak homokjában vész el; vize csak ritkán ér el akkora erőt, hogy a tengerhez juthasson.

Eurotium

Link (növ., diópenész), a tömlős gombák perisporiaceák családjának egyik neme, amely sokféle organikus test, kivált gyümölcs belső térségeit penészképen kibéleli s szabad szemmel pontoknak látszó tömlőcskéiből (perithecium), tetejének kis nyilásán át számos spórát hullat szét. A tömlőcske dugóhuzó alaku sejtágból más sejt körültekerődésével fejlődött ki. l. Cövekpenész és Ecsetpenész.

Euru

Régi magyar személynév, mely kétségkivül a mai «őr»-szónak felel meg.

Euryalé

a Gorgók egyike, l. o.

Euryalos

Ismeretesebbek e néven 1. az argoszi Mékisteus fia, ki részt vett az argonauták utjában, az epigonokkal Téba és Diomédésszel Ilion ostromában, hol Patroklos halotti játékain Épeios meggyőzte őt az ökölharcban. 2. Opheltés szép fia, ki barátjával Nisossal az Aeneis egyik kedves epizódjának hőse.

Eurybiadés

Eurykleidés fia, spártai, ki a Xerxés elleni háboruban az egyesült görög hajóhad fővezére volt. A salamisi győzelem után a spártaiak bátortalan s habozó magatartása dacára is a vitézség jutalmával tisztelték meg.

Euridiké

1. Orpheus neje, ki Aristaios elől menekülvén, kigyómarástól meghalt. Férje utána ment a Hádésbe s énekétől elragadtatva, Persephoné megengedte, hogy visszatérhet a felvilágra, de csak azon kikötéssel, hogy Orpheus vissza ne tekintsen, mig egészen fel nem érnek. Orpheus visszatekintvén, kénytelen volt nejétől elválni. 2. II. Amyntas makedon király csalárd neje, Nagy Sándor nagyanyja. 3. Arrhidaiosnak, Nagy Sándor féltestvérének felesége, Kynna férfias leánya, ki mindent elkövetett, hogy gyönge elméjü férjének, kit III. Fülöp néven királynak kiáltottak volt ki, hatalmat szerezzen, de végre is Olympias kezébe jutván, szomoru véget ért.

Eurykleia

(gör.), Odysseus dajkája, aki urát egy sebhelyéről fölismerte, midőn ennek lábát megmosta, s aki Pénelopét értesítette férjének megjöttéről.


Kezdőlap

˙