jus exclusivam dandi (lat.), a német császár helyébe lépett osztrák, a francia és spanyol uralkodók által századok óta igénybe vett azon jog, amelynek alapján a pápaválasztás alkalmával, valamely nekik nem tetsző jelöltet a megválasztatásból kizárnak. Ezen jog nem alapszik jogszabályon, másfelől nem bir azon hatállyal, hogy a nem tetsző jelölt az E. gyakorlása dacára ne lehetne pápává, habár eddig nem fordult elő oly eset, amelyben azt figyelmen kivül hagyták volna, ámbár III. Gyula, IV. Pál, VII. Sándor megválasztását az E. ellenére történtnek állítják némelyek. Az E. hatálya politikai okokon, s azon alapul, hogy az E.-t gyakorló fejedelmek vagy fegyverrel, v. azzal fenyegetőztek, hogy elszakadnak a pápától, vagy megtagadják neki az engedelmességet, de alapult azon megfontoláson, hogy a szentszék ezen hatalmakkal békés viszonyban kivánt maradni. A kizárási jog egyik nemének tekintik azt is, hogy az illető fejedelem a saját hiveit és pártját képező biborosoknál hat oda, hogy a neki nem tetsző jelölt ne kapja meg a szükséges szavazatokat. Az E. tulajdonképeni alakja azonban abban áll, hogy a fentemlített fejedelmek valamelyike kifejezetten kijelenti veto-jogát a conclaveban, mielőtt a határozó szavazás megejtetnék. E célból akármely biborost megbiz azzal, hogy a megjelölt jelölt ellen a vetot kijelentse; ujabban a conclavehoz intézett s a vetot tartalmazó zárt iratot átadja. A veto kijelentése azért történik a döntő pillanatban, mivel elfogadott nézet szerint egy választás alkalmával egy fejedelem csak egyszer élhet ezen joggal. Hogy mely időben keletkezett ezen jog gyakorlása, azt nem lehet teljes bizonyossággal eldönteni; valószinü, hogy már a XVI. sz. második felében gyakorolták. Az E. gyakorlásának példájából fölemlíthető, hogy VII. Sándor pápa csak akkor választatott meg (1655), amikor a francia uralkodó kizárási rendelete visszavonatott; 1721. pedig Paolucci biboros jelöltsége azonnal elesett, amikor Althann biboros a német császár nevében kijelentette a veto-jogot. V. ö. Lorenz Ottokar, Papstwahl u. Kaiserthum. Lägmüller J. B., Die Papstwahlbullen u. das staatliche Recht der Exclusive. (Tübinga 1842). Wahrmund, Das Ausschliessungrecht. (Bécs 1888).
L. (növ.) l. Vakítófa
(lat.) a. m. megbizásból.
l. Egyházi büntetések.
(lat.) a. m. szerződésből származó kötelem.
v. excretum, l. Ürülék.
(lat.) a. m. éjjeli őrködés, virrasztás. - Excubiae, a. m. őrség, őrök, őr, nappali és éjjeli, mig vigiliae csak éjjeli.
excudit (lat.) a. m. metszette, régi rézmetszeteken a metszőnek neve előtt áll. Ha a metsző egyszersmind kiadója a rézmetszetnek, igy: N. N. sculp. et excud. Ha pedig a rézmetszeten az áll: X. sculps., Yexcud., az annyit jelent, hogy X. a metsző és Y a kiadó.
(lat.) a. m. fölmentés, helyreigazítás, szabadlábra helyezés.
(lat.), általában a hitelezőnek az adós ellen intézett, a követelés kielégítését célzó eljárása; különösen a fizetésképtelen adósnak perlése, ha a törvény szerint az adós perlendő, mielőtt a hitelező a kezes ellen fordulhatna. Innen a kezest illető beneficium excussionis, vagyis a kezest illető jog, melynél fogva követelheti, hogy a hitelező előbb az adóst perelje; a kezest ez a jog csak akkor nem illeti meg, ha mint készfizető állott jól.