l. Endoszmózis és Átszivárgás.
(gör.), csontkinövés. Ujonnan képezett csontanyag, mely a csontok külső (igen ritkán belső) felszinén képződik rendetlen alaku göbök, tövisek, laposabban szétterülő daganatok, vagy nagyobb tömegü egyenetlen felszinü gömbalaku daganatok alakjában és a csonttal szorosan összefügg. Leginkább az izületeket képező csontvégeken, inak tapadási helyein, a kisebb csontok végein (ujjpercek izületei) a koponya hátsó részén, a koponya belső felszinén, medencecsontok belső felszinén fordulnak elő, ritkábban a hosszu végtagcsontok középrészén (testén), hol azután inkább laposan szétterülők, mig az izületek közelében szálkás, tövises, göbös alakuak és nagyobb számmal vannak. A csontkinövés oka valamely lassan lefolyó gyuladás, többnyire a csonthártyán vagy ennek közelében; gyakran ismétlődő kisfoku ingerlés, inak, izmok tapadó helyén az erőltetett működtetés, vagy néha ki nem mutatható ok (valódi daganatképződés). A koponya belsejében és tetején szifilitikus csonthártyagyuladás eredményei szoktak lenni, éppugy a hosszucsontok középrészén is p. a sipcsonton, hol hosszu ideig tartó alszár-fekély eredményei is lehetnek. Helyük szerint különböző jelentőségüek. A felszinesen fekvők nem alkalmatlanok, kivéve ha ideget vagy véreret nyomnak s ezzel fájdalmat vagy keringésben zavart okoznak; de a test belső üregei felé nézők ezen üregek tartalmára káros hatásuak lehetnek, p. a medencecsontokon levő legyőzhetetlen szülési akadályt képezhet, a koponyacsontok belső felszinén levők pedig az agyat nyomva, veszélythozók lehetnek. Véres sebészeti műtétellel a felszinesen fekvők eltávolíthatók, de igen sokszor a végtag csonkítását teszik szükségessé.
(gör.), gépezet az ó-görög szinházban, melynek segítségével a szinpadon egy táblát toltak előre. Ezen a táblán oly jelenet volt rajzban ábrázolva (legtöbbször valamely gyilkosság), melyet nem akartak a szinészek által eljátszatni. E. továbbá lebocsátható hid, melyet osromlott várak falaira eresztettek az azokhoz gördített mozgatható fatornyokból, hogy rajta az ostromlók a városba juthassanak.
(gör.), l. Ezoterikus
(gör.) a. m. rajongás az idegenért, azért, a mi külföldi.
(gör.), amaz másvilágrészbeli v. másföldrészbeli. E. növények az olyanok, melyeket távol hazájukból, más földrészből hoztak vagy ültettek át hozzánk, s az égalj különbözősége miatt az egész évben v. csak télen át üvegházban kell nevelni, vagy ha szabadban tenyésznének is, télen gyakran be kell földelni v. máskép betakarni. Azonban sok exotikus növény a mi égaljunkat is eltüri, egészen meghonosodik, sőt megmagyarosodik, mint az amerikai eredetü koronafa vagyis álákác, az amerikai diófák, kőrisfák stb.. Az Eucalyptus ellenben éghajlatunkat nem türi. E. papirok azok, melyek csak ritkán vagy éppen nem képezik a tőzsdei forgalom tárgyát és hivatalosan jegyezve sincsenek vagy legalább nem a helyi tőzsdén.
(lat.) a. m. megállapodás és szerződés szerint.
(lat.) a. m. kiterjedés, feszítő erő; expanziv, kiterjesztő, feszítő. - Espanziós lövedék: e század ötvenes és részben még a hatvanas éveiben is használt oly ólomlövedékek, melyeken hátul kupalaku ür volt, amelybe elsütés után a lőporgázok behatolva a lövedéket szétfeszítették és ez által azt a cső huzagaiba szorították. Némely hadseregben mint pl. a franciában a lőporgázok a lövedék hátulsó részében levő vaséket hajtották a lövedékben előre s ez által idézték elő a lövedék kitágulását stb. Most már sehol sem használják. - Expanziós gőzgép. Azt a gőzgépet nevezik igy, melyben a gőz terjeszkedésének (expanziójának) foka a gép járása közben erre alkalmas készülékkel változtatható, l. Gőzgép.
(lat.) a. m. részben.
(lat.) a. m. önszámüzés.