(lat.) a.m. kirablás, kifosztás; expilator, örökségtolvaj.
(lat.) a. m. megmagyarázás, kiegyenlítés. E. Leopoldina I. Lipót királynak 1691 ápr. 2. kiadott rendelete, amelyben az 1681 és 1687. évi vallásügyi törvényszék alapján megállapítja azon helyzetet és jogokat, amelyekkel az ágostai és helvét hitvallásu evangélikusok a vallásgyakorlat tekintetében s az uralkodó r. kat. egyházzal szemben birnak.
(lat.), megrövidítése az explicitum est volumen-nek, a könyvtekercs egészen le van csavarva; tehát vége; régi kéziratok végén a. m. vége, be van fejezve; ellentéte az incipit, a. m. megkezdődik, kezdet; explicite, kifejezve, nyilván, kifejtve, l. Implicit.
(lat.) a. m. magyaráz, fejteget, explikáció, magyarázat.
(lat.) a. m. fölrobban.
(lat.) a. m. kikémlel, kipuhatol, kikutat. - Exploráció, kikémlelés; az orvosi tudományban a beteg vizsgálását jelenti, ez részint közvetetlenül az orvos érzékszervei segítségével, mint a hallás, látás, tapintás, s némileg a szaglás által, részint pedig segédeszközök közvetítésével történik, amilyenek p. a szem-, fül- és más tükrök, a hőmérő, a mikroszkóp stb. Az exploráció adataiból, azoknak mérlegelése és összegezése alapján állítja fel az orvos a kórjelzést.
(lat.), valamely test térfogatának hirtelen megnagyobbodása gyors mekanikai hatás következtében (l. Robbanás); exploziv, robbanékony. Explozivák (szó szerint explodálók) a. m. záróhangok, vagyis a beszédnek olyan hangjai, melyek az illető szájrészeknek teljes összezáródásával ejtődnek s igazán csak akkor hallatszanak, akkor pattannak ki, mikor a zárt megnyitjuk. Igy keletkeznek p. a p és b az ajkak összezáródása s megnyitása által. L. Hangok.
(lat.), a. m. kihelyez, kitesz (p. vmely veszélynek); megmagyarázni, fölvilágosítani; exponibilis, magyarázható. Exponens, l. Kitevő.
exportatio (lat.) a. m. kivitel; - E. bonifikáció, l. Adóvisszatérítés.
(franc., ejtsd: expozé) a. m. előterjesztés; igy nevezik különösen a parlamenti nyelvben a költségvetés benyujtását kisérő miniszteri beszédet.