(koh.), l. Csillanás.
igy nevezik az olyan lovat, melynek feketeszürke, fehér a szőre, de melyben a fehér tulnyomó.
l. Ezüst.
(növ.), l. Atlaszfa.
(növ., Elaeagnus Tourn., olajfüz), a róla nevezett család fája v. cserjéje, 27 fajjal. Váltakozó levele, valamint a fiatal hajtása, sőt a virágjának külseje apró pikkelyekkel van mintegy megezüstözve, néha rozsdaszinü pikkelyei is vannak. Virága egyenként v. kevesedmagával van a levél tövében. Az E. angustifolia l. (paradicsomfa, vad v. hamis olajfa). Keleten honos, 5-6 m. magas fa, néhol tövises bokor, füznemü keskeny, lándsás, felül szürkészöld, alul ezüstszinü levelekkel, belül sárgás, erősillatu virágokkal, hosszas ezüstszinszürkés, bogyónemü csonthéjas gyümölccsel. Nálunk gyakran disznek ültetik, egy fajtájának (var. dactyliformis M. Biel. am. m. datolyanemü) 2,5 cm. hosszu, lisztes, édeses gyümölcsét Görög-, Törökországban és Persiában eszik. Virágát a méh is szivesen látogatja. Az E. argentea Pursh, É.-Amerika cserjéje, 2 m. magas, tarackol, ezért gyorsan terjed. Levele elliptikus, mind a két lapja ezüstfehérségü; virága jóillatu, zöldessárga.
(növ. Elaeagnaceae), kétszikü növénycsaládja a Thymelaea- v. farkashárs-képüek rendjének. Fák vagy cserjék, néha tövises ágakkal, váltakozó vagy átellenes, épszélü, ezüst- v. rozsdaszinü pikkelyek borította levelekkel, csillagszerü, leples, gyakran négyestagu, perigyn virágokkal. A lepel (némelyek szerint kehely) belül szines, a torkában mirigygyürü v. diskus van. Himjök 4. Gyümölcsük belső termőből lesz, makknemü, de a maradandó kehelybe van zárva. 4 génusza mintegy 35 fajával mind a két földrésznek mérsékelt vidékein terem. Az ezüstfa meg az ezüsttövis nálunk is ismeretes, ellenben az amerikai Shepherdia Nutt., ritkán ültetett szürkelevelü bokor. V. ö. Schlechtendal, De Candolle «Prodromus»-a l4. kötetében.
(Gallophasis nycthemerus Gray.), a tyukok (Gallinaceae) rendjébe, az óvilági tyukok csoportjába és a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó madárfaj. Kinában honos. Ezüstfehér, finom fekete hullámvonalakkal; fekete bóbitával; hasa fekete; csőre kékesfehér; lábai vörösek; a nőstény háta rozsdabarna. A him hossza farkkal együtt 80-90 cm. Állatkertekben, fácánosokban hazánkban is már régóta tartják. L. Fácánfélék.
l. Freibergit.
a magyar fajta szarvasmarha legszebb szine. Ha kis szürke keverék van a szőrköntösben, E. szarvasnak mondatik.
azért szokás, hogy az ezüstpénz fehérebb és tetszetősebb legyen; e végre nyitott edényekben hevítik a pénzlapkákat, hogy a felületükön levő réz oxidálódjék; azután pedig konyhasó és borkő oldatába, vagy gyenge kénsavba teszik; ezek az oxidált rezet feloldják, minek következtében a pénzlapkák egészen fehérekké válnak.