az ezüstfény finom, szétmorzsolható, gyakran poralaku változata; mint az ezüst s ezüstércek bevonatát lelik.
(ásv.) a. m. argentit (l. o.).
az ónoldatból cinkkel kiejtett finom ónpor, melyet ragasztó szerekkel elkeverve papiros, fa és fémek ezüstszerü bevonására használunk.
(növ.) a. m. fésüs fenyő, l. Fenyő.
l. Fémek.
spanyol hadihajók, melyek évenként Amerikába küldettek s onnan a gazdag ércbányákból zsákmányolt kincsekkel megrakodva tértek vissza. A zsarolt kincseket hordozó flottát több izben elfogták Anglia és Hollandia tengernagyjai, mint Drake, Tromp, Heyn, Almonde.
fluorezüst AgFl. E vegyület képződik akkor, ha ezüstoxidot fluorhidrogénsavban feloldunk. A levegő-üres térben való elpárologtatáskor kristályosan kiválik. Nagyon bomlékony vegyület. Gyakorlati fontossága nincsen.
egészen finom ezüstsodronnyal körülfoglalt selyemfonalak, himzési célokra.
l. Amalgám.
Az ezüstforraszt ezüst-, acél-, öntött vas-, sárgaréz- és bronz-tárgyak forrasztására használják. Ezek is tulajdonképen ezüst-réz-ötvények. Az ezüstforraszt dróttá huzzák és hengerek között lapítják ki (paille) vagy pedig ruddá öntik és esztergába fogva reszelővel elreszelik. Az igy készített vékony lemezeket, illetve port használják a forrasztáshoz.
Ezüstfoszfátok
Az ortofoszforsav szabályos ezüstsója az ezüstortofoszfát Ag3PO4, sárga csapadék alakjában leválik, ha ezüstnitrátoldatot nátriumfoszfátoldattal elegyítünk. A pirofoszforsavas ezüst v. ezüstpirofoszfát Ag4P2O7, ugyszinte a metafoszforsavas ezüst v. ezüstmetafoszfát AgPO3 fehérszinü. E vegyületek cserebomlás utján keletkeznek és csapadék alakjában leválnak, ha nátriumpiro-, illetőleg metafoszfátoldatot ezüstnitrátoldattal elegyítünk.