folyó, l. Körös.
Bihar vmegyében a F.-Körös jobbpartján terül el Tenke és Sarkad között; székhelye N.-Szalonta. Műszakilag fejlesztett ártere 109460 k.hold (előbb csak 47000 volt), 4 m. tetőszélességü töltéseinek hossza 55 km., a vizfelől hármas, a mentett oldal felől kettős lejtővel. Alakulásától kezdve 1892. végeig mintegy 1700000 frtot fektetett be töltéseibe, melyből 51673 frt kisajátításra fordíttatott. Az előbbi összeg tulnyomó része az utolsó tiz év építkezéseire esik; 1882 végén a befektetések összege még csak 310000 frtra rugott. Adóssága a m. földhitel-intézetnél 900000 frt. Belvizszabályozása, zsilipjei nincsenek.
(bány.), l. Kőszén.
(ásv.), széntartalmu, fekete, igen puha, palásagyag, mely szétdörzsölhető s ezért irásra s rajzolásra alkalmas. Szénrétegek közelében, Svájcban, Tirolban, Olasz-, Német- és Spanyolországban gyakori. A legfinomabb természetes F.-et Spanyolország szolgáltatja. A természetes F.-et vagy közvetlenül darabokba vágják, vagy finom porrá törik s iróvesszőkké alakítják, melyek fénymázzal vonatnak be, vagy fába foglaltatnak. A sötétfekete, hengerded iróvesszőkké alakított párisi F.-et mesterségesen készítik krtéta-, agyag-, korom- s mézgából.
(Schmabron, Schönbrun), kisközség Sáros vmegye felső tárcai j.-ban, (1891) 1048 rutén és tót lak.
a blackfeet-indiánok, l. Blackfeet.
hadihajókon a büntetett egyének névjegyzéke.
a spártaiak közös étkezésénél a főfogás, mely disznóhusból s vérből készült savanyu levesféle volt, görög neve haimatia v. bafa. A nyugoti szláv köznép is készít F.-et savanyított céklából és lisztből, melyhez az örmény konyhában még füstölt kecskehus is járul. Egy történeti adománk a török világból szármasztatja e szólást, az ebéd utáni fekete kávéra vonatkoztatva, melynek felszolgálása előtt egy-egy magyar főurat felkoncoltak a törökök.
a Kinából kiüzött taipingfelkelők maradványai, kik a sárga lobogóju hakkikkal és whangkikkel egyesülve, legveszedelmesebb ellenfelei lettek a franciáknak, midőn ezek Tongking tartomány elfoglalását megkezdették. Ez a rablóvilág különben még most sem szünt meg.
Már V. Károly császár alatt a fekete vérteiknél fogva F.-nak elnevezett lovasított lövészekből századokat képeztek, de azokat kásőbb feloszlatták. II. Miksa azonban ujból elrendelte, hogy a lándsás lovascsapatoknál levő lovas-lövészeket állítsák össze külön 50-60 lovas-lövészből álló századokká. E lövészek vértjei és sisakjai is feketék voltak s ezért e lovasságot is F.-nak nevezték el; pisztollyal és egyenes vágó-szuró karddal harcoltak. Támadásra több század összeállt és ügetve támadtak, közvetlenül az összecsapás előtt elsütve pisztolyaikat. Az egykoru katonai irók főleg a náluk uralkodó rendnek, harcban való összetartásnak és kitünő lóápolásnak tulajdonítják az akkori időben általánosan elismert nagy harc-értéküket.