valakinek az illető hatóságnál v. felsőbbségnél feljelentése. - F. postán, távirdán, amennyiben egyes küldemények feladási feltételeiről van szó, lásd az illető küldeményfaj alatt, egyébként l. Postai, távirdai szolgálat.
az oktatásnak egyik fontos eszköze s abban áll, hogy a tanító a növendéket valamely szellemi munka elvégzésére felszólítja. Már az egyes kérdés is, melyet a tanító a tanítványhoz intéz, egy neme a F.-nak; az is tevékenységre szólítja a tanuló felfogó v. gondolkodó képességét. De a tulajdonképeni F.-nak célja a tanulót arra ösztönözni, hogy a már megszerzett ismereteiből szedje elő azokat, amelyeket a kitüzött munka elvégzésére arravalóknak itél. A F. által a tanulóknak nem csupán az öntevékenységét mozdítjuk elő, hanem egyszersmind arra is képesítjük, hogy tudja a tanultakat gyakorlatilag alkalmazni. A tanítás utján szerzett képzetsorok, amelyek többé-kevésbé merevek, a F. által mozgásba jönnek, amennyiben vele arra kényszerítjük a tanulót, hogy a képzetsorokat uj szempontból tekintse és csoportosítsa. Ily módon ejti csak a tanuló igazán birtokába a tanultakat. A F.-okat többféleképen szokás beosztani; vannak szó- és irásbeli, továbbá iskolai és házi F.-ok. A F. anyagára és minőségére nézve fontosak a következők.
A F. tárgya legyen gondosan megválasztva, a tanuló képességéhez mérve s az iskolában már tárgyalt anyagból merítve; ne legyen sem tulságosan nehéz, sem tulságosan könnyü; legyen pontosan meghatározott, konkrét anyag, hogy a tanuló fantáziája szerte ne kalandozhasson. Csak a legritkább esetben bizható a tárgy szabad választása magukra a tanulókra.
a talaj megmunkálásának különös módja, mely által vizenyős, zsombékos és lápos helyeket az erdőmüvelésnek megnyerni képesek vagyunk. Abban áll, hogy az illető területen a viz levonulása irányában egy v. több fő- vagy gyüjtőárkot ásunk 1-1,2 m. felső szélességgel és erre merőlegesen v. más hajlással a viz leszivárgása végett egymással egyközüen árkokat ásunk 0,8-1 m. szélességgel. Az árkokból kiásott földet a munkások az árokközökre hányják és ott elteregetik, miáltal a veteményágyakhoz hasonló töltések keletkeznek. Az árokpartok közvetetlen közelében 30-40 cm. széles szegély üresen hagyandó, hogy a felhányt föld vissza ne hulljon az árokba. A felágyazott területen alkalmazhatunk teljes-, vetősoros- és lyukvetést. Ily területet jó oly fanemmel beerdősíteni, melynek gyökérzete nem szokott nagyon mélyre hatolni.
l. Akasztás.
katonaságnál hadierőknek a csatatéren (harcászati F.) v. a hadszinhelyen (hadászati F.) való mikénti elosztását F.-nak nevezik.
(Felaniche), város a spanyolok birtokát tevő Balearokon, Majorca szigeten, egy szélmalmokkal koronázott hegy lejtőjén és lábánál, 50 km.-nyire Palmatól, (1887) 12053 lak., bortermeléssel és szeszégetéssel. Kikötője Puerto Colon, 12 km.-nyire van; biztos de sekély, csak kisebb hajók keresik föl. Közelében van a Puig de San Salvador, hármas csúcsu hegy, amelyen bucsujáróktól látogatott templom áll s amelyről szép kilátás nyilik a közeli szigetekre.
logikai műszó, mellyel a skolasztikusok a következtetésnek egy módját, az ugynevezett harmadik figura egyik módusát jelezték. Sémája: MeP - MaS = SoP. P. Nincs emberi élet bajok nélkül; minden emberi élet örömöket is rejt magában. Ami tehát örömöket rejt magában, bajokkal is össze van kötve.
valamely test felszinén az a hely, amelyre a tárgyat megvilágító fénynek csak egy része jut el, tehát nincs teljesen megvilágítva, de nincs egészen árnyékban sem, hanem megvilágítottsága a kettő közé esik. l. Árnyék és Árnyékos fény.
különös faja a saccharimeterek-nek, vagyis ama készülékeknek, melyek a cukoroldat cukortartalmát abból határozzák meg, hogy mennyire forgatja el a sarkított fény rezgési sikját. - Laurent F.-ének főalkotórészei (1. ábra) az A mészpátprizma (polarisator), mely a B emelővel a készülék tengelye körül forgatható, s a C Nicol-féle prizma (analysator), mely szintén forgatható s melynek állása a D lupával az EE körbeosztáson olvasható le. Az F és G lencsék kis messzelátót alkotnak, mely a H kerek nyilásra állítandó be. A nyilás balfelét elfedő Q vékony lemez hegyi kristályokból való, mely az optikai tengelyéhez párhuzamosan van köszörülve. A rajta keresztülmenő kettősen törött fény két sugarának utkülönbsége a sárga fény fél hullámhosszával egyenlő. A készüléket ugyanis nátriumos láng sárga fényével világítjuk meg, melyet a kettős krómsavas káliumból való J lemez a benne levő gyenge zöld, kék és ibolyasugaraktól majdnem teljesen megszabadít, ugy hogy a polarizátorra lehetőleg tiszta nátriumfény esik.
[ÁBRA] 1. ábra. Laurent félárnyék-készüléke.
Ha most már a polarizátor rezgési sikja az OB helyzetben (2. ábra I.) a kristálylemez OA optikai tengelyével a szöget zár be, akkor a látómezőnek szabad (jobb) felében az OB irányu fényrezgés az OA és OB összetevőkre bontható fel, a lemeztől elfedett (bal)felében ellenben a rezgés összetevői OA és Ob', mely utóbbi a lemezben előállított, fél-hullámhossznyi utkülömbség miatt Ob-vel éppen ellenkező irányu. Az OA és Ob' összetevők eredője OB'. A látómező két felében tehát különböző a fény rezgésének iránya, az egyikben OB, a másikban OB', mely két irány egymással 2a szöget zár be. - Ha az analizátor rezgési sikja az OB-re merőleges Oc helyzetü (2. ábra II.), akkor a látómező jobb fele teljesen sötét, bal fele ellenben meg van világítva; éppen fordítva van a dolog, ha az analizátor rezgési sikja az OB'-re merőleges Oc' helyzetben van (2. ábra III.).
[ÁBRA] 2. ábra. Laurent félárnyék-készüléke.
Csak ha az analizátor rezgési sikja OP helyzetü (2. ábra IV.), lesz a látómező mindkét fele gyenge (félárnyékszerü), de egyenlő világításban. A mérés előtt ebbe az utoljára említett helyzetbe állítjuk az analizátort s azután a H nyilás és C analizátor közé a vizsgálandó cukoroldattal megtöltött üvegcsövet fektetünk. Az oldat az OB és OB' rezgési irányokat jobbra fordítja, még pedig mind a kettőt ugyanavval a szöggel. E szög nagyságát megtudjuk, ha az analizátort előbbi beállításából addig forgatjuk jobbra, mig ismét látómezőnk mindkét fele egyenlő megvilágításban látszik. A forgási szöget az EE körbeosztáson olvassuk le. E szög arányos az oldat cukortartalmával s annak mértékéül szolgálhat. Jellet és Cornu F.-ében a quarc-lemezt mészpát-prizma pótolja, mely egy hosszu mészpátkristályból ugy készült, hogy azt a hossz-élekre merőlegesen leköszörülték s a főmetszettel közel, de nem teljesen, párhuzamosan kettészelték. (Jellet-féle prizma).
v. felszentelés, valamely épületnek v. egyénnek szertartásszerü átadása hivatása céljára. - F. az egyházban, l. Consecratio.