(ném. Bastion, ol. Bastione, ang. Bastion), nagyobb hajókon a hajó oldalfalazatának a peremfa, illetve a felső fedélzet felett való meghosszabbítása, emelése.
Lajos, magyarországi származásu angol hirlapiró, a Life c. folyóirat szerkesztője Londonban. 1893. megfordult Magyarországon; Heves vármegyében adatokat gyüjtött a Rhédey-család történetéhez, melynek megirásával Teck, angol királyi herceg (ki anyai ágról a Rhédey-családból származik) bizta meg. 1892. egy nagy munkája jelent meg Hungary and its people cimmel, melyben különböző szempontokból Magyarországot ismerteti.
(növ.), l. Berzedés.
a) az elévülésé, l. Elévülés; - b) a tárgyalásnak, rövid időre p. pihenés végett felfüggesztése, más határnapra elhalasztása az u.n. elnapolás nélkül.
János Ignác, német pedagogus, szül. Gross-Glogauban Sziléziában 1724 jan. 6., megh. Pozsonyban 1788 máj. 17. Boroszlóban elvégezvén a teologiát, a sagani kanonokrendbe lépett. Tehetsége és szorgalma 1762. a sagáni apáti méltóságra emelték. Uj állásában az iskolaügy szervezése vette igénybe első sorban összes munkásságát. 1774. Mária Terézia az osztrák közoktatásügy vezetését bizta rá. II. József azonban Bécsből eltávolította éa Pozsonyba küldte, hol csak a magyar iskolaügyre engedtek neki befolyást. F. az iskolák reformját a tanítóképzésen kezdte. Ausztriában is az volt az első dolga, hogy Bécsben, később nálunk Pozsonyban is, a németül tudó tanítókat a maga módszerére, a «normára» megtanította. Az osztrák tanítók számára kiadott Methodenbuch-ja (1775) s ennek a kivonata nálunk is kötelező volt s mintája későbbi képezdei könyveinknek. Művei közül az Abécét Révay Miklós fordította magyarra, ugyancsak ő fordította le az olvasókönyveket, melyeket Rochow Kinderfreundja után készített. Felbiger többi iskolakönyveit (számtan, mértan, természetrajz stb.) is nagyobb részt lefordították magyarra. Allg. Schulordnung für die deutschen Normal-, Haupt- und Trivialschulen cimü dolgozatát, melyet 1774. Mária Terézia kötelező erővel bocsátott ki, ő maga gátolta meg, hogy magyarra fordítsák. Iskolaügyi szervezeteket, mint egy levelében mondja, nem szabad lefordítani. Minden népnek más a természete s ennél fogva másnak kell lenni iskolaügyi szervezetének is. Ez volt aztán oka, hogy nálunk a Ratio Educationis önálló kidolgozás folytán állott elő. V. ö. Szinnyei, Magyar Irók.
kémiai értelemben, l. Bomlás
a matematikában valamely mennyiségnek egyszerübb mennyiségek segítségével való kifejezését jelenti. P. egész számok F.-a törzstényezők szorzatára, rácionális függvény F.-a párciális törtekre vagyis ily alaku tagokra:
hol n egész szám, C és a szintén állandók és x a változó. - F. v. felszurás, a nagyvad bőrének a hasán a köldök mellett felnyitása, hogy a belsejében fejlődő gázak itt elmehessenek s a vad ne puffadjon fel, mig a kizsigerelésre kerül a dolog. L. Kizsigerelés. - F. a házasságnál l. Bontó házassági akadályok és Házassági válóperek.
(ném. Kentern, ol. abbocare, rivoltare, ang. To overset, to turn the turtle), midőn a hajó egy erős szélroham, v. hullámlökés következtében annyira oldalára dől, hogy a felső fedélzetnek egy része a vizbe ér, a viz a fedélzeti nyilásokon (ékeken) betódul, és esetleg a hajónak sülyedését okozza. F. veszélye akkor érheti leginkább a hajót, ha sok vitorlával magas, hegyes partok közelében futván, szélroham lepi meg, v. pedig ha a dülöngések folytán rakománya az egyik oldalról a másikra átcsuszik és igy a hajó egyenletes megterheltetése megszünik. Ha a hajó felborult és mindazon nyilások, melyeken a viz a hajó belsejébe tódulhatna, elzárattak, időveszteség nélkül annak tőre állításán kell fáradozni. Ez legcélszerübben a vitorlák segélyével eszközölhető, amennyiben a hajó fekvési irányát változtatva, azon kell igyekezni, hogy a szél a felborulási oldalról érje a vitorlákat és azokat duzzasztva, a hajót ismét tőre állítsa. Ha ez nem sikerül, ugy az árbocokat ki kell robbantani (levágni) és a hajótehernek legalább egy részét a vizbe dobni. Sok példa van rá, hogy ilyen felborult hajó heteken át uszott a vizen, mig más hajó segítségére nem érkezett.
l. Böfögés.
l. Bőr.