igy nevezték a középkorban azokat, akik lovagi rangjukat a sz. földre tett utazás által szerezték, vagy akiket a római császár, császárrá választása napján ütött lovagokká.
(ang. ejtsd: feló) a. m. társ, valamely egyesület tagja, igy nevezik Angolországban valamely tudós testület teljes jogu tagját, a más testületeknél (a College of Physicians) szokásos Member (tag) elnevezés helyett; különös jelentőségü volt a F.-k intézménye az oxfordi és cambridgei egyetemeken. Ez utóbbiakon eredetileg azokat a tanulókat nevezték F.-knak, kik valamely kollégium rendes hallgató voltak (elletétben a többi, tudományos gyakorlatokon résztvevőkkel, az u.n. Commonerekkel). A kollégiumok növekvő gazdagodásával azonban szokásossá vált a F.-kat a már graduáltak (azaz tudori rangot nyertek) soraiból választani. Ezek aztán vagy mint Tutor (felügyelők és a tanítás vezetői) a kollégium számára tartattak meg, vagy pedig szabadságukban állott bevételeiket a kollégiumon kivül elkölteni és évenként legtöbbnyire csak 6-8 hétig voltak kötelesek a kollégiumban (residence) tartózkodni. Az előljáróval együtt ők voltak a kollágium tulajdonképpeni hatóságai. Az F. cimet számos tudományos egyesület (igy p. a Royal Society) szokta tagjainak adományozni.
(ejtsd: felósz) Károly, angol régiségtudós, szül. Nottinghamban 1799., megh. u. o. 1860 nov. 8. 1838. és a következő évben Kis-Ázsiát utazta be, 1841 és 1843. a British-Museum megbizásából ujból odajárt s különösen Likiát kutatta át, ahol Xanthosz romjait is felfedezte; ez utóbbi utjából 1844. gazdag kincsekkel tért meg Londonba; 1845. lovaggá ütötték. Művei: Journal written during an excursion in Asia Minor (2 kiad., London 1852); An account of discoveries in Lycia (London 1841); The Xanthian marbles (u. o. 1843); An account of the Jonic Trophy monument excavated at Xanthos (u. o. 1848); Coins of ancient Lycia before the reign of Alexander (1855).
(Prosimii), az emlősállatok egyik (fölülről lefelé 3-ik) rendje, melynek képviselőit régebben azért, mert lábaiknak egyik - hüvelyk - ujját, a többinek ellenébe helyezhetik, a valódi majmokkal egyesítették, ma már azonban anatómiai viszonyaikra való tekintetből azoktól elkülönítik. Az idetartozó fajoknak metsző-, szem.- és zápfogaik is vannak s csak a Chiromis-nek hiányzanak a szemfogai; a zápfogak különben a rovarevő emlősökére emlékeztetnek és koronájuk hegyes csúcsu. Mellső végtagjaik rövidebbek a hátulsóknál; a Galeopithecusnál a singcsont, a Tarsius-nál a szárkapocs csenevész. A kéztőnek rendesen megvan a központi csontocskája (centrale) is. A kulcscsont egyetlen fajnál sem hiányzik. A lábfejek maguk mind a négy végtagon kezek. Testök rendesen nyulánk, fejök megnyult, szemüregük a halántéküreggel közlekedik. Szemeik nagyok. Arcukat az orr hegyének kivételével szőr födi. Mellükön és hasukon több emlőpárjuk van. Bundájuk puha, gyapjuszerü. Valamennyi eddig ismert faj ó-világi s hazájuk Madagaskar, Afrika és Dél-Ázsia. Fákon élnek, rovarokkal, apróbb emlősökkel és növényekkel táplálkoznak. Kihalt fajait csak az ujabb időben találták meg a miocen-rétegekben. Négy családba osztatnak: 1. Lemuridae, felső metszőfogainak kétoldali párjait hézag választja el, az alsók ellenben egymás mellett állanak: lábain a 4-ik ujj a többinél hosszabb. Ide tartozik a többek között a Madagaskar szigetén élő Maki (Lemur) több fajjal. 2. Tarsidae, hátsó lábainak 2-ik és 3-ik ujja karmos, első lábain a 3-ik, hátulsó lábain a 4-ik ujj a hosszabb, egyetlen faja Sumatra, Java, Borneo szigetén él. 3. Chiromydae (l.o.) 4. Galeopithecidae, nyakától a végtagok körül s a test oldalain a fark tövéig terjedő repülő-hártyával; egyetlen faja a Galeopithecus volans Pall. a Sunda-, Molukki- és Philippini-szigeteken él; éjjeli állat, éppen ugy pihen, mint a denevérek; rovarokat és gyümölcsöt eszik. L. még Galagó.
l. Mangánsavak. - F-as kálium, l. Kálium hipermanganát.
(növ.), némely virágon és virágzaton tapasztalható, midőn a szénsavképződés, az oxigén beszívása közben, nagyon erélyes. Mivel ilyenkor a lélekzés alatt keletkező meleg kisugárzása az aránylag kis felszinen igen csekély; azért az illető szövetek hőmérséklete tetemesen emelkedik. Az aroideák virágtorzsáján, termékenyülés idejében 10 C°, sőt magasabb hőmérsék-emelkedést is észlelni. A tök meg a Victoria regia virágain is tapasztaltak hasonló, bár nem annyira jelentékeny F.-et.
kisközség Arad vmegye ternovai j.-ában, (1891) 931 oláh lak., gőzmalommal.
l. Rokonság.
(dispensatio), a törvény alól egyes esetekben engedett kivétel, valamely jogszabály alkalmazásának bizonyos konkrét esetben kizárása F.-ijog, azért a jog konkrét esetben valamely jogszabály alkalmazásának mellőzésére. Minthogy a F. ezek szerint nem más mint a törvénynek konkrét esetben hatálytalanítása (abrogatio), többen azt a nézetet vallják, hogy a F. joga csak a törvényhozót illeti meg. Mások azzal szemben a fejedelemnek F.-jogát alkotmányos államokban is elismerik, azzal a korlátozással mégis, hogy a F. szerzett jogokat nem sérthet s hogy F.-nek nem lehet helye oly feltétlenül kötelező törvényekkel szemben, amelyek a F. jogát kifejezetten kizárják. Az uralkodó és a jogállam eszméjével leginkább megegyező nézet szerint F.-nek ott van helye, ahol azt a törvény v. az érvényben levő jog kifejezetten megengedi. A F.-t a törvények bizonyos kiválóan fontos esetekben az államfőnek tartják fenn; alkotmányos monarkiákban természetesen ehhez is az illetékes miniszter ellenjegyzése szükséges. Más esetekben a törvény határozza meg a hatóságot, melyet a F.-joga illet. A F.-nek fő esetei a nagykorusítás és bizonyos házassági akadályok alóli F. - A büntetőjogban F.-nek nincs helye. A F.-t itt a királyi kegyelem pótolja. Van azonban a btkvben egy eset, amelyben a biróság maga jogosítva van a bünösöknek talált vádlottakat a büntetés alól felmenteni és a nyomban viszonzott kölcsönös becsületsértés esete. 275. §.
A kat. egyházjog szerint a F.-joga a pápát illeti, a püspökök csak a megyezsinati határozatok alól menthetnek fel, a közönséges jog rendelkezései alól csak a pápától nyert felhatalmazás alapján. Ezeket a felhatalmazásokat fakultatesnek és pedig amennyiben rendesen öt évre adatnak, a F. quinquennalesnek nevezik. A pápa F.-jogának is az u.n. isteni jog képezi határát; igy p. a szülők és gyermekek közötti házassági akadály alól, isteni jogon alapuló minőségénél fogva a pápa sem adhat F.-t. A pápai F.-nek in forma gratiosa vagy in forma commissoria adatnak ki, aszerint amint a pápa az irásba foglalt F-t közvetlenül az illető személyhez intézi v. pedig egy harmadik személyt, rendesen az illetékes megyei püspököt a F. engedélyezésére felhatalmazza. A forma gratiosa csak fejedelmekkel és püspökökkel szemben szokásos. F. adható az illető fél kérelmére vagy önszántából (motu proprio). A F.-ek lehetnek továbbá csak pro foro interno (három évre, F. triennales), vagy pro foro externo is hatályosak. A F.-ek mint kivételek mindig legszorosabban értelmezendők (strictissimae interpretationis).
A F. szót továbbá más értelemben, bizonyos kötelességek v. bizonyos felelősség alóli felszabadítás értelmében is szokás használni. A más állásra kinevezett közhivatalnok p. uj állását csak akkor foglalhatja el, midőn addigi illetékes hatósága őt az addig viselt hivatalától felmenti. A számadásra kötelezett, p. gyám, számadásainak előterjesztése mellett a számadásnak elfogadását s felmentését követelheti, stb.
F., hadászatilag a. m. egy várat ostromló v. körülzáró ellenséget az ostrom vagy a körülzárás abbanhagyására kényszeríteni. - F. tényleges katonai szolgálat alól; a véderőtörvény értelmében F.-re jogosultak: 1. a keresetképtelen apának v. özvegy anyának egyetlen fia, esetleg egyetlen veje, 2. az apa halála után a keresetképtelen nagyapának v. özvegy nagyanyának egyetlen unokája, ha azoknak fiuk nincsen; 3. teljes árvaságra jutott testvéreknek egy bátyja. Azonban csak azon törvényes vérszerinti fiu, unoka, bátya v. vő értendő, akinek felmentésétől az illetők eltartása függ s aki e kötelességet teljesíti is. A törvénytelen egyetlen fiu is azon esetben tarthat igényt a felmentésre, ha anyja eltartása tőle függ, s ha ő e kötelezettségét teljesíti is. (V. ö. 1889. VI. t.-c. 34. §.)
Bünügyekben hozott itéletek v. büntetők v. egyszerüen felmentők. Az u.n. absolutio ab instantia (non liquet), azaz bizonyítékok elégtelensége miatti felmentést az ujabb btv perrendek helyesen mellőzik. Hazánkban azonban annak az osztrák bünperrendtartás területén - Erdély, Fiume - még mindig helye lehet. L. Ab instantia absolutio.