vagy főrendi tábla, l. Főrendiház.
a termő földnek a levegővel érintkező azon rétege, mely rendszeres mivelésben s trágyázásban részesül, s ennélfogva az alatta elterülő altalajtól el szokott térni abban, hogy porhanyóbb s sötétebb szinü. A F. össze nem tévesztendő a termőréteggel, mi alatt a földnek ama felső rétege értendő, mely a termelésnél közreműködik s amely addig terjed, ameddig a növénynek gyökerei terjednek. Utóbbi mélyrétegü talajoknál sokkal mélyebbre terjed, mint a F.
Alakult 1891. a hevesvármegyei Recsk és Sirok községek határán keresztülhuzódó Tarnavölgy rendezésére. Ártér 529 kataszt. hold. A társulat székhelye Sirok. A III. ker. m. kir. kulturmérnöki hivatal készítette tervezet teljes ármentesítést tüzött ki célul. Az érdekeltek többsége azonban a költségek nagysága miatt a tervet elejtette s csak lecsapolást kiván. A kulturmérnöki hivatal a tervezetet ennek megfelelően átdolgozza.
az északkeleti magyar nyelvjárás-területnek (l.o.) az a nyelvjárása, mely Hajdu-, Szabolcs-, Bereg-, Szatmármegyékben s Bihar nagy részében divik. Ez a nyelvjárás nem különbözteti meg a zárt ë hangot a nyilt e-től; a régi zárt é hangot í-re változtatta, p. kík, egísz, ídes; az ugyanazon szótaghoz tartozó r, l, j előtt megnyujtja a rövid mássalhangzót: kárd, érdő, álma, ájtó, kórpa, kőrte; végre az ő, é, ó hangokból e nyelvjárásnak nagy része kettős hangokat fejlesztett, p. Debrecenben ilyenformán beszélnek: bíraó, jegyzeő, keéz. V. ö. Balassa J.: Magyar nyelvjárások. Arany J. Az é-t í-re váltó tájszólásról (Hátrahagyott prózai irataiban).
(Lake Superior, Kicsi Gami) az É.-amerikai nagy tavak közt a legészakibb, legnyugotibb és legnagyobb, Ontario tartomány, Minnesota, Wisconsin és Michigan államok közt, 192 m. magasban. Legnagyobb hossza 590, szélessége 260 km., kerülete 2800, területe 83000 km2., legnagyobb mélysége a Keweenaw-foktól ÉK-re 307 m. E legnagyobb édesvizü tó öblei a Fond du lac, a Chakwamegon, a Keweenawi, a Huron-bay, a Marguettei, a Great-bay, a Tequamenoni, a Thunder, a Black Bay, a Nipigoni-öböl. Nagyobb félszigetei: az ÉNy-i, a Keweenawi, amelynek végében a kis Maniton-szigeten egy világító-torony áll s amelyet a rézércekben oly gazdag Mineral Range alkot. A partok különösen a kanadai részében sziklásak és meredekek; D-en és ÉNy-on a szilurkorszakból valók, K-en és ÉK-en pedig őskőzetek. Fenekét szivós agyag alkotja, amely a levegőn gyorsan megkeményedik és számos apró kagylómaradékot tartalmaz. A számos kisebb-nagyobb patak az iszapját mindjárt a torkolatánál rakja le; ezek között a legjelentékenyebbek: a Pigeon, a Szt. Lőrinc, a Nipigon és a Kaministiquia. A szigetek nagyobbára a partok közelében vannak; belebb csak nagyon keveset találni; a jelentékenyebb szigetek: az Apostolok szigete, a Manitou, a 72 km. hosszu s 11 km. széles Isle Royal, a Caribou és a kis Parisienne. Lefolyása a St.-Marie, amely a Huron-tóval köti össze. Soká az a hir volt róla elterjedve, hogy vize rendkivül hideg és ezért fürdeni benne nem lehet; ezt a sok fürdőintézet, amelyek partjain állanak, megcáfolja: felületén a viz hőmérséklete 10-13°; halakban igen gazdag. Miként területére, ugy viharaira nézve is a F. valóságos tenger: az É-i, ÉK-i és ÉNy-i viharok már számos hajót semmisítettek meg; a gyakori és sürü ködök is akadályai a hajózásnak; a jég a partokon általában 5 hónapig marad meg. A Sainte-Marie mellett, mindkét oldalán egy-egy hajózó csatorna köti össze a F.-t az alantabb fekvőkkel. 1641. Raymbault és Jogues hittérítők a Sainte-Marie vizesését, 1660. pedig Mesnard magát a F. tavat fedezte fel; még ugyanazon évben pedig Allouez végighajózott rajta.
Magyarországban talán legrégibb, bár nem mostani szervezetében; mert 1848 előtt a vármegye képviselte a társulatot s építkezéseit közmunkaerővel hajtotta végre. A Maros és Tisza összeszögellésénél Temes és Torontál vmegyékre terjed ki 307200 k. hold ősi ártérrel, melyhez ujabban a műszaki ártérfejlesztés alapján 254400 csatoltatott; a Maros mentén 97, a Tisza mellett 82 km. hosszu töltésvonallal. Előbbinek tetőszélessége 3/4 részben öt, 1/4 részben 6 méter, utóbbié mindenütt 6 m.; másfél méternyire az eddig előfordult legnagyobb árviz szine fölött, a viz felől hármas, belül kettős oldalrézsüvel. A töltések- és zsilipekbe 1892 végéig 8157000 frtot épített be; az 1826-45 évek közt közmunkaerővel teljesített munkálatok értékének beszámításával; mely összegnek jóval többet, mint felét a két utolsó évtizedben föllépett magas árvizek következtében szükségessé vált és még most is folyamatban levő gyakori töltésmagasítás- és erősítésre költötte. A teljes befejezéshez még mintegy fél millió forint szükséges. Adóssága 4110000 frt, mely azonban a munkálatok befejezéséhez szükséges összeggel még szaporodni fog. A tiszai vonalon betonra alapozott és vaskapukkal ellátott hat téglazsilip áll (a vedresházi és tisza-sz.-miklósi betömetett) 2-8 m. közt váltakozó nyilással. (Részletes leirásukat V. ö. Gonda Béla: A torontálmegyei tiszai zsilipek c. művében). A Marosnál egy téglazsilip van 1 m. nyilással és két 1,3 m. széles fazsilip. Egyébként a társulat, mint ilyen, belvizlevezetéssel nem foglalkozik, hanem erre a célra az érdekeltek külön kisebb társulatokba csoportosultak. Ezek között legjelentékenyebb az Arankavidéki belvizlevezető társulat L. Aranka.
folyók v. patakoknál a duzzasztó gát által fölmagasított viz; kamarás zsilipeknél a magasabban fekvő bögében levő viz.
(ném. Oberbramsegel, ol. Contrapapafighi; ang. Royals), egy teljes árbocozatu hajón az árbocoknak negyedik és legmagasabban fekvő vitorlái (l. Vitorlázat képmellékleten D. J. Q.), melyek csak gyenge szél alkalmával feszíttetnek ki.
(Filsz, többese flusz), bonzérem Marokkóban = 1/240 metikal, körülbelül 05 fillér.
a. m. teljesen befizetett részvény. A kereskedelmi törvény értelmében megalakulhat a részvénytársaság már akkor is, ha a részvénytőkének csak 30%-a van befizetve, és igy kibocsáthatók oly részvények is, melyek nincsenek teljesen befizetve; ha e részvények utólagos befizetés által a teljes névértékig kiegészíttetnek, akkor az igy kiegészített részvény F. (liberált) részvénynek neveztetik. F.-nek nevezik továbbá azokat a részvényeket is, melyekre a további befizetés költségét az illető részvénytársaság elengedi.