A födémszerkezetben alkalmazott F., melyet a boltozat v. a gerendasor fölé - esetleg a gerendasor közé (vakmennyezet, l. Födém) - fektetünk, arra szolgál, hogy a hang áthatolását az egymás fölött lévő emeletekbe lehetőleg akadályozza, hogy a padozat vánkosfáit kellőleg beágyazni lehessen és hogy a véletlenül a födémbe került nedvességet magába szijja. A feltöltő anyag lehetőleg könnyü, száraz és bakteriummentes legyen; nálunk rendesen törmeléket vagy kőszénsalakot (u.n. lesch-t) használnak, jó azonban a száraz homok is, csak igen nehéz. Gerendasoros födémeknél a F. felső szine legalább is 8 cm.-rel haladja meg a gerendák felső élét.
(bány.), a nagy darab ércek feltörésére, felaprózására szolgáló 2-3 kilo sulyu kalapács, melybe vékony, hajlékony nyelet dugnak.
város Belluno olasz tartományban, 29 km.-nyire Bellunótól, a Piave mellékfolyója a Colmeda partján, vasut mellett, (1881) 12566 lak., selyemfonókkal, selyem-, bor- és olajkereskedéssel, Európában a legrégibb zálogházzal. A régi, jól épült város legkiválóbb épületei a Palazzo publico és a porte imperiale, Lombardo Péter műve. Állítólag itt született Panfilo Castaldi, a könyvsajtó állítólagos föltalálója, akinek 1868. emléket is állítottak. A középkor háboruiban a város sokat szenvedett. 1404. Velence birtokába került; 1797. elfoglalták a franciák, de a campo-formioi békében átengedték Ausztriának. 1805. ismét francia, 1813. osztrák birtok lett. I. Napoleon Clarke generálist, az akkori hadügyminiszterét a F.-i herceg cimével ruházta föl.
francia hercegi család, melynek ősei Bretagne-ban éltek. A F. hercegi rangot Clarke I. Henrik Vilmos ir születésü francia diplomata kapta 1809. és e cim 1836. Goyon Károly Mária Ágost tábornokra szállott (sz. 1803., megh. 1870.), midőn Fezensac herceg leányát és Clarke unokaleányát feleségül vette. A család jelenlegi feje Károly de Goyon, de F., szül. 1844.; legidősb fia, Ágost, szül. 1884.
leginkább a középtenger déli részén található két árbocos, latin vitorlákkal felszerelt kisebb kereskedelmi hajó, melyet egykor hadi célokra, vagy mint kalóz-hajót is használtak.
v. fulup. Ny.-Afrika Szenegambia partjain élő és számra nézve igen elterjedt néger nép, amely kilenc törzsre szakad. E négertörzsöt eddigelé legkimerítőbben ismertette Bérenger-Féraud (Les peuplades de la Sénégambie. Páris 1879).
a gyermek fölött való őrködés oly célból, hogy megóvassék egyrészt a káros vágyak keletkezésétől, másrészt pedig a már meglevő káros vágyak kielégítésétől. Ezenkivül a F.-nek még az a célja, hogy a nevelő megfigyelhesse növendékének szellemi fejlődését. E szerint van őrködő és megfigyelő F. Ha a nevelőnek vagy tanítónak megvan a szükséges tekintélye a növendékek előtt, vagy ha szeretettel ragaszkodnak hozzá, ugy már a puszta jelenléte elegendő, hogy féken tartsa növendékeit, hogy elejét vegye minden rakoncátlanságnak s hogy igy szigorubb fegyelmező intézkedés fölöslegessé váljék. Mindamellett óvatosan kell a F.-et alkalmazni, mivel lényegében nem egyéb, mint a bizalmatlanságnak egy neme s azért a növendékekre bizonyos nyomást gyakorol. Okvetetlenül szükséges a F. a nevelés kezdetén, mikor a növendék erkölcsi gyöngesége még állandó támogatást követel. El nem lehet nélküle a nevelés ott sem, ahol a növendéket fizikai és erkölcsi veszedelmek fenyegetik, mint p. a nagyon népes iskolákban, ahol szorosan van együtt az apró emberek oly tömege, amelyben vajmi könnyen birokra kél a nyers természeti erő az oktalansággal. Ámde, ha az F. tulságba megy s a gyermekeknek minden mozdulatát megköti, könnyen alattomosságot eredményez és gátolja őt abban, hogy saját erejét próbálgassa s hogy számtalan olyan dologgal megismerkedjék, amelyekhez csak szabadon mozogva, a véletlen utján juthatni. Az olyan gyermek, akit szüntelenül a F. pórázán vezetnek, nem szerez sem ügyességet és leleményességet, sem bátorságot és önbizalmat. Minél előbbre halad tehát a nevelés, minél több támasztékot teremtett saját intézkedései számára a növendék lelkében, annál több bizalmat kell a nevelőnek növendékébe vetnie. Még jobban kell ügyelni arra, hogy a F. valahogy titkos és gyülöletes alakot ne öltsön s hogy kémkedéssé ne fajuljon. L. még Állami iskolafelügyelet és Rendőri felügyelet.
biróságok felett. Az 1871. évi VIII. t.-c. §-a előtt a kir. biróságok és ügyészségek az igazságügyminiszter főfelügyelete alatt állottak, aki azt a biróságoknak és ügyészségeknek időszakonkénti megvizsgálása által gyakorolta. A kir. járásbiróságok, azonfelül a kir. törvényszéki elnökök, a kir. ügyészségek, a kir. főügyész felügyelete alatt állottak. A felügyeletnek célszerübb szervezésétől a birói és ügyészi szervezet módosításáról szóló 1891. XVII. t.-c. intézkedik, az által, hogy a kir. biróságokat az illető kir. itélő tábla elnökének felügyelete alá helyezi; a felsőbb felügyeleti hatóságokat - kir. táblai elnök, kir. törvényszéki elnök, kir. főügyész - a F. hatáskörében közvetlen intézkedés jogával ruházza fel; a vezetés és ellenőrzés az igazságügyminisztert illetvén. A F. köréhez tartoznak különösen: a) őrködés az ügyvitelre, s a birósági alkalmazottakra, ugy hivatalos működésük mint magaviseletük tekintetében; b) az ügyvitelre vonatkozólag emelt panaszoknak megvizsgálása; c) a tapasztalt szabálytalanságoknak megszüntetése és megtorlása. A felebbviteli biróságoknak továbbá kötelességök az ügyek felülvizsgálata alkalmával ügyelni arra is, hogy az alsóbb biróságok megtartják-e pontosan az eljárási és ügyviteli szabályokat. Tapasztalt szabálytalanságok esetében azokra az illető biróságok vezetőjét külön határozatban figyelmeztetik, sőt sulyosabb mulasztás vagy rendetlenség miatt az azzal terhelhető itélőbiró vagy birósági hivatalnok ellen, meghallgatása után, 1 frttól 50 frtig terjedhető rendbüntetést is alkalmazhatnak.
A kereskedelmi jog szerint a részvénytársaságok ügyvezetésének ellenőrzésére hivatott közeg. Mint ilyennek jogában áll a társasági ügyek menetéről tudomást szerezni, a könyveket, iratokat, s a pénztárt bármikor megvizsgálni. Tapasztalt visszaélések s mulasztások esetében a közgyülést azonnal összehivni tartozik. Kiválóan fontos kötelessége ezeken felül az évi számadásoknak, mérlegnek, s a nyereségfelosztást tárgyazó indítványoknak évenkinti megvizsgálása, amiről a közgyülésnek jelentést tesz. E jelentés nélkül a közgyülés a nyereség felosztása iránt érvényesen nem határozhat. A törvény által meghatározottakon kivül a F. más teendőkkel fel nem ruházható. A kötelességek teljesítésének elmulasztása miatt a F. tagjai egyetemleges kártérítésre kötelezvék. A F. legalább 3 tagból áll. Első izben legfelebb egy, azontul legfelebb 3 évre választható. Tagjai a közgyülés által bármikor elmozdíthatók. A F. szervezete az alapszabályokban megállapítandó, s az alapszabályoknak a kir. törvényszéknél a kereskedelmi cégjegyzékbe bevezetés és kihirdetés végett bemutatásával a F.-nak az alapszabályok értelmében történt megválasztása is igazolandó. Ezek a szabályok a szövetkezetekre is érvényesek. - F. a bünt. jogban a feltételes szabadságra bocsátás tárgyában véleményező közeg. l. Feltételes szabadság. - F. az egyházjogban. l. Vallásalap. - F. a vasutaknál az 1875. XXXVII. törvénnyel becikkelyezett keresk. törvénynek «A részvénytársaságokról» szóló fejezetében foglalt határozmányok szerint alakul meg. E törvény IV. fejezete szól az «Igazgatóság és felügyelő bizottság»-ról. Ez utóbbinak 186. §-a szerint: A részvénytársaságot hatóságok és harmadik személyek irányában az igazgatóság képviseli. A 195. §. szerint: A F. ellenőrzi a társasági ügyvezetést minden ágában, e végből jogában áll a társasági ügyek szervezetéről tudomást szerezni, a társaság könyveit, iratait és pénztárait bármikor megvizsgálni. A F. az évi számadásokat és mérleget, nemkülönben a nyereség felosztását tárgyazó inditványokat megvizsgálni és erről a közgyülésnek évenként jelentést tenni tartozik. E jelentés nélkül a közgyülés a nyereség felosztása iránt érvényesen nem határozhat. Ha a F. hivatalos müködésében a törvénybe vagy az alapszabályokba ütköző intézkedéseket, vagy a társaság érdekeit sértő mulasztásokat, avagy visszaéléseket tapasztal, a közgyülést azonnal összehivni tartozik. A F. a fentebbieken kivül más teendőkkel fel nem ruházható. 196. §. A F. tagjai egyetemleges kártérítésre kötelezvék, ha a 195. §-ban megállapított kötelességeiket elmulasztják. Az eddig jóváhagyott alapszabályok értelmében a társulatok 7-12 tagból álló igazgatóságot és 3-5 tagból álló F.-ot választanak. Az igazgatóság minden 2. legfeljebb 3 hóban tart ülést, a F. szükség szerint.
azok, amelyek az 1889. magyar és osztrák sorsjegy-törvények értelmében a magyar, illetőleg osztrák felülbélyegzéssel el vannak látva. Németországban és Franciaországban minden külföldi értékjegyet a megfelelő illeték lefizetésével le kell bélyegeztetni és csakis azok az értékpapirok képezhetik a forgalom tárgyát, melyek felül vannak bélyegezve.