község Horvát-Szlavónországban, Szerém vmegye zimonyi j.-ában, (1891) 1323 horvát-szerb lak.
Keszthelyhez tartozó puszta Zala vmegyében. F.-nél hid van a Balaton nyulványán. Festetich Tasziló grófnak hires ménese és gulyája van itt.
vminek alja, amennyiben szilárd és ellenálló képessége van. A F. olyan része a terepnek, mely körül ez minden irányban emelkedik; ahonnan tehát a ráhullott csapadékvizek sehol lefolyást nem találhatván, mocsarat képeznek.A fenék talaja rendesen kemény, vizátnembocsátó agyag vagy szék; mert ha homokból vagy más olyan földnemből áll, mely a vizet könnyen magába szivja s ez nem marad a fölszinen, akkor az ily helyeket a közszokás nem hivja F.-nek. A tavak és viztartóknak, ugyszintén bármiféle természetes vizfolyás s emberi erővel készült csatorna medrének legalsó, a folyás irányára keresztben többé-kevésbé vizszintes része. - A hajó vizben uszó, eleven részének az alja. Folyami hajóknál rendszerint lapos, tengeri vagy tavi hajóknál domboru vagy ékalaku. A fahajó alját kivülről borító deszka a F-deszka.
(építészet), a pince talajszin alatt az alapfalak számára a talajban kiásott árok.
l. Esés.
v. fenékhorog, kővel a viz alá sülyesztett egyes horog, esetleg 20-40 méteres inra erősített több horog.
vmely patak vagy folyó medrében a folyás irányára keresztben, leginkább kőhányásból vagy gerendákból készült alacsony gát, melynek magassága nem haladja fölül azt a magasságot, melyet beépítése előtt a mederben a kisvizek elfoglaltak. Célja leginkább a viz szinének földuzzasztása, néha pedig a mederfenék tulságos kimélyítődésének megakadályozása. L. Bukógát és Duzzasztógát.
(ném. Sodraum, ol. Sentina, ang. Well-room), a hajóürnek legmélyebben fekvő része, hol a hajóba beszivárgó és az egyes fedélzetekről lecsepegő viz, a fenékviz összefolyik és azután fenékszivattyuk által eltávolíttatik.
l. Gyaluk.
egy hosszabb, vasból készült, kétágu villát képező szerszám, mellyel a kádár a hordófeneket ennek beillesztésekor fölhuzza, hogy a csinba találjon.