Hadseregünkben és honvédségünknél a F. csak olyan tisztet, esetleg altisztet és tisztviselőt illet meg, kire valamely csapat, kar, különítmény, intézet vagy hatóság fölött a fegyelem- és szolgálatkezelésért való felelősség terhe mellett a parancsnoklás ruházva van, kinek F.-a kiterjed mindazokra, kik parancsnoklási jogkörének alá vannak rendelve. A F. nem a rendfokozathoz, hanem a szolgálati álláshoz van kötve; magától átszáll tehát a helyettesre, de - határozottan előre kijelölt esetek kivételével - sohasem ruházható át alárendeltre és terjedelmében még előljáró részéről sem korlátozható. Ha valamely alárendelt a F.-mal felruházott előljáró ellen, a szolgálati viszonyt nem érintő cselekményt követ el, akkor az előljáró nem élhet F.-mával, hanem köteles a tettest megfenyítés végett előljáró parancsnokának feljelenteni.
l. Fotográfia.
(Fotografus) a fényképek előállításával üzletszerüen foglalkozó iparos. Megkülönböztetendő az Amateur F.-től, ki a mesterséget nem üzletszerüen üzi. A fényképészet, mint üzlet, az ipari foglalkozások köréhez tartozik, de mint ilyen, az ipartörvény 1884. XVII. t.-c. értelmében sem engedélyhez, sem pedig képesítéshez nincs kötve. A fényképészet által előállított műnek gépi utánképzése, közzététele és forgalomba helyezése, az eredeti felvétel évét követő öt éven belül, az eredeti felvétel szerzőjének, illetve jogutódjának kizárólagos joga (1884. évi XVI. t.-c.), ezen jognak üzleti szándékból történő megsértése a szerzői jog bitorlásának tekintendő. L. még Fotográfia.
(fotofobia), különféle hevenyes szembajok kisérője, amikor a világosság bántja a szemet; a szemfájós ember jobban érzi magát sötétben, sőt szembajokban egyenesen rendeli is az orvos a sötétben tartózkodást, vagy legalább feketés szemüveg hordását. Másrészt azonban görvélyes szemgyuladásban szenvedő gyermekeken oly mértékü lehet a fénykerülés, hogy folyton görcsösen összehunyorítva tartják szemüket, fáj nekik a világosság (l. Szemhéjgörcs). Hómezőnek fehér világossága v. nagy tüznek nézése is okozhat fénykerülést. Elmulik, ha a szem kipiheni magát, ha gyuladását meggyógyítják. Makacs fénykerülés ellen feketés szemüveget kell hordani.
l. Kobaltit.
a német Blende értelmében tulajdonképen csakis a szfalerit ásvány, de mint függeléket használták régebben egyéb fémszulfidok magyarosításánál is, vegyest a fény (németül Glanz) megnevezéssel. Igy cinkfényle, antimonfényle, ólomfényle (helyesen ólomfény), ezüstfényle (ezüstfény), rézfényle (rézfény) stb. Többesben fénylék, ásványcsoportot jelez s pedig ugyancsak kettős értelemben a német Blenden (cinnabaritok) és Glanze (galenoidok) kifejezéseknek megfelelőleg. A fénylék a Blenden értelemben olyan fémszulfidok, amelyek többé-kevésbé áttetszők, csak nagyon kevéssé vagy egyáltalában nem fényesfémüek, hanem üveg-, gyémánt- vagy zsirfényüek. A Zn, Hg, Cd és Mn, valamint Sb és As szulfidjai tartoznak ide, vagyis ásványnemük szerint szfalerit (cinkfényle), antimónfényle (pyrostibnit), greenockit (kádmiumfényle), realgár, auripigment stb. A F.-k a Glanze értelmében fémes fényü, szürke v. feketeszinü fémszulfidok, fémtelluridok és fémszelenidek. Ide tartoznak a galenit (ólomfény), argentit (ezüstfény), kalkozin (rézfény), antimonit (antimónfény), bourbonit, molybdenit (molibdenfény), hessit, altait, stromeyerit, berzelin stb.
a testek felületének az a képessége, melynél fogva a reá eső fény legnagyobb részét visszaveri. Mennél sürübb és simább a test felszine, annál erősebben fénylik. A F. legmagasabb foka a fény tükrözése. Likacsos testek, mint a kréta, az agyag, nem fénylenek. A F. mindenesetre a test külső rétegeinek fénytörő képességétől is függ. Azért a gyémánt fénylése erősebb mint az üvegé, a borszeszé erősebb mint a vizé. Dove a stereoszkóp segítségével megmutatta, hogy a F. az által jön létre, hogy a test felső rétegeiből jövő fényre beállított szem a felszinről tükrözött fényt tisztán nem látja s hogy ezen bizonytalanul felfogott tükrözési tünemény okozza a F. benyomását. Ha p. fehér vonalakból álló, fekete alapon levő rajzot a stereoszkópban ugyanevvel a rajzzal hozzuk össze, mely azonban most fekete vonalakból áll fehér alapon és ezt a két rajzot szines üvegen keresztül nézzük, akkor az egyesített rajz élénk fémfényben fog megjelenni. A F. azonnal megszünik, ha a tükröződést megszüntetjük, ha p. egy Nicol-féle prismán keresztül a polarizációszög alatt nézünk egy olajfestmény fénylő felszinére.
l. Alapkötés.
(Galbulidae), a kuszók rendjébe, a könnyücsőrüek csoportjába tartozó madárcsalád. Hosszu, egyenes, négyélü csőrrel; rövid, többnyire tollas kuszólábakkal, hosszu farkkal, 12 kormánytollal. Körülbelül 20 faja ismeretes, melyek kizárólag Dél-Amerika őserdőit lakják. Nevezetesebb faj: jakamar (Galbula viridis Lath.), háta fényes aranyos zöld, torkán fehér folttal, hasa rozsdaszinü. Hossza 21 cm., szárnyhossza 8 cm., farkhossza 9 cm.
és fénymérő, l. Fotometria, Fotometer és Fényerősség.