(ásv.), amorf vashidroxid (Vogelsang szerint), a kőzetekben foglalt magnetit és hematitból keletkezik, ha azok mállásnak indulnak s ekkor a F. homályos foltok alakjában látható. Glasgow mellett Skóciában (Gleniffar és Boyleston) elszerpentinesedett olivin említtetik, melyben a vashydroxid, a Fe2O3 = 53,47 és FeO = 4,51 igen sok lévén (Heddle szerint), az egész ásványnak a Ferrit nevet adták.
(Hierro) a Kanári szigetek (l.o.) egyike, köztük a legnyugotibb; Ny-felől a Punta de la Orchilla nevü hegyfokkal végződik; szaggatott partjain egyedül K-en van egy rossz kikötő, a Puerto del Hierro. A 278 km2. területü sziget, tulajdonképpen a tengerből meredek falakkal kiemelkedő hegytömeg, amely az Alto del Malpasoban (1415 m.) éri el a legnagyobb magasságát; felületét nagyon szaggatottá teszik a Barrancosnak nevezett hegyszakadékok. A vizhiány dacára a gabonafélék, a szőllő és az orseille növény vulkáni talajban jól megteremnek; az állattenyésztés fölvirágzásának az Acof, Hapio és Antonio Hernandeznek, a sziget 3 forrásának vizben való szegénysége állja utját. A lakosok (5897) nagyobbára e sziget egyedüli helységében Valverdeben laknak. Az őslakosoknak, a Guanchoknak emlékét hirdetik a Valverdetől D-re fekvő temető-barlangok, a cilindrikus oltárok és a Los Letreros, azaz egy lávatömegbe bevésett hieroglif-betük, melyeknek jelentését kimagyarázni nem sikerült. F.-t XIII. Lajos 1634. jul. 1. kelt rendelete tette hiressé azzal, hogy a rajta átmenő délkört tette fő délkörré azon föltevésben, hogy Amerika felé ezen sziget esik legmesszebb Ny-ra. L. Ferro szigeti délkör.
l. Vas.
a vas és az aluminium ötvénye. Az aluminium-gyárak 7-8 %, sőt 11,5 % aluminiumot tartalmazó F.-ot is készítenek, még pedig ugy, hogy a megömlött kematit nyersvasba belemerítik az aluminiumot. A keletkező ömledéket táblákba öntik és a kereskedésbe hozzák. A ferro-aluminiumot kisebb acélöntvények nyers anyagának hólyagtalanítására használják. A nagyobb acélöntvények nyers anyagához tiszta aluminiumot adnak 0,05-0,1 %-nyi mennyiségben. A mitisz-öntvény is F. Ezt ugy készítik, hogy kovácsvasat tégelyekben ömlesztenek meg és az ömledékhez aluminiumot adnak. Általában a vasat és az acélt a F. vagy aluminium önthetőbbé és hólyagtalanná változtatja, mert elősegíti a grafitkiválást és az ömledék oxidjainak redukcióját. V. ö.: Bányászati és Kohászati Lapok 1890.évf. 2., 3. és 4. szám.
Ciánidek és Vérlugsó.
l. Vérlugsó.
(lat.) a. m. tűzzel-vassal.
l. Turnbul-kék.
1. 13 km. hosszu és 9 km. mélyre benyuló öböl Peru É-i partján, Chimbote és Dividion cerrok közt; a Blanca és a 3 F.-sziget választja el a N.-oceántól. É-i részében épült Chimbote község. F. egyike a legbiztosabb kikötőknek D.-Ameika Ny-i partjain. - 2. El-F., város Coruna spanyol tartományban, a 15 km. hosszu és különböző szélességü F.-i Ria, vagyis öböl partján, amelybe a Juvia folyó szakad, (1887) 25701 lak., 1730. F. még csak kis halászfalu volt; azonban elrejtett fekvése és könnyen megvédhető kikötője miatt Spanyolország egyik legjelentékenyebb hadi kikötőjévé tették, partjain nagy fegyverraktárakat és gyárakat, uszó dokkokat és erősségeket építettek. Mielőtt a hajók a kikötőbe juthatnának, 3 km. hosszu csatornán kell keresztül evezniök, melynek mindkét partját egész sora az ütegeknek védelmezi. Mint kereskedelmi kikötő kevésbbé jelentékeny; főképen gabonát, fát és épületanyagokat hoznak be.
a vas és a mangán ötvénye, ha abban a mangántartalom 20 %-nál nagyobb; 80-88 %-nál nagyobb mangántartalmu ötvényt nem készítenek, mert ez gyorsan oxidálódik. A F. tömött szövetü és sárgásfehér törésü rideg ötvény, mely azokon a helyeken, ahol izzó állapotában a levegő érte, szép futtatásszemeket láttat. Ezt az örvényt először Bessemer állította elő. A F. gyártására gyalu- és vasforgácsot s más vasaprólékot használnak, melyet vasoxiddal elegyítve ammoniakos vagy savas vizzel megnedvesítenek s ezután öntött formákba sajtolnak. A tömeg megmelegszik és egybeforrad. Az igy gyártott darabokat szétvágják és az említettük aknáskemencében szénnel és gyengén fuvó széllel megolvasztják. A F.-t a Bessemer-acél gyártásban használják az acélfürdő visszaszénítésére és a fürdőben levő vasoxidok redukálására. Ujabban hasonló célra a Martin-acél gyártásánál is használják. Azt a F.-t, melyben 5-10 % szilicium is van, F.-sziliciumnak nevezik. A terre-noirei gyárnak készítményeiben 66-85,5 % vas, 20-6,5 % mangán, 10-5,5 % szilicium és 2,6-2 % karbon van. Ezt az ötvényt az acélöntésben az ömledék hólyagtalanítására használják.