Festina lente

(lat.) a. m. lassan járj, tovább érsz.

Festiniog

község Merioneth walesi grófságban, 24 km.-nyire Balatól, a Meantwrog-völgy végében, (1891) 11073 lak., jelentékeny palabányákkal, amelyekbe Port Madocból külön vasut vezet.

Festino

(ol.), ünnep, különösen álarcosbál.

Festivo

vagy festivamente (olasz zenei műszó) a. m. ünnepélyesen, diszesen.

Feston

(franc., ejtsd: feszton) a. m. virág-, gyümölcsfüzérek és kendők, melyeket szögek, kandeláberek, kimérák stb. tartanak és amelyek lobogó szalagokkal élénkítve frizeket, talapzatokat stb. diszítenek.

Festő-akadémia

nyilvános vagy magánintézet, melyen a festészetet tanítják. L. Művészeti akademia.

Festőanyagok

azok a testek, melyek a fehér fény sugarainak csak egy részét bocsátják át v. verik vissza, a többieket ellenben elnyelik. Valamely festőanyag szine függ a megvilágító fényforrás természetétől; a legtöbb festék más szinben tünik elő, ha gyertyafénynél, mintha napfénynél nézzük. Ismerünk sok olyan testet, mely ráeső fényben más szinü, mint keresztüleső fényben. Számos F.-nak az oldata fluoreszkál; ez a fluorescencia azokon a textilanyagokon (különösen a selymen) is mutatkozik, melyeket ilyen F.kal megfestettünk. A F.-kat a fonálkelme-festészetben és szinnyomdászatban, bőrnek, tollaknak, fának, festésére, papiros festésére és szinnyomására, tapéták nyomtatására alkalmazzák; a F. a képirásra és a másolásra szolgálnak; ugyszintén lakkoknak és firnászoknak, szappanoknak, olajoknak, stearinnek, viasznak megfestésére; továbbá a könyvnyomdászatban, tenték készítésére, üveg és porcellán festésére használják őket. Természetes, hogy a F.-hoz ezeknek alkalmazási módja szerint igen különböző igényeket kötnek. A kelmefestésre általában véve csakis oldható festőanyagok használhatók (l. Festés); a papiros festésére s kárpít nyomtatására oldható és nem oldható festékek egyaránt jók.

A képiró- és mázoló-festékek rendszerint vizben oldhatlanok; erre a célra a levegőn és a fényen állandó ásványi festékeket (l.o.), továbbá organikus lakkfestékeket, azaz organikus festőanyagoknak bizonyos fémoxidokkal való, vizben oldhatlan vegyületeit alkalmazzák. Ezeket a festékeket igen finomra őrlik és iszapolják. A képiró- és mázoló festékeket gyakran sulypáttal, krétával, v. gipsszel keverik; olajjal, vizzel v. enyves vizzel összedörzsölve mint olaj-, vizi- v. enyves-festékeket hozzák a kereskedelembe (l. Festéklakk). A lakkokat és a firnászokat csak a spirituszban v. olajban oldható F.-kal festhetjük; ugyanigy áll a dolog azoknál a festékeknél is, melyekkel stearint, paraffint és viaszt festenek. A szappanokat csak olyan F.-kal lehet megfesteni, melyek alkáliak irányában állandók; legjobbak azok, melyek a szappan anyagában feloldódnak. Egészen más csoprtba tartoznak azok a F., melyekkel az üveget és a porcellánt festik (l. Üveg és Porcellán). Valamely festőanyag technikai alkalmazásán az állandósága gyakran irányadó. A legtöbb ásványfesték állandó a fényen meg a levegőn is; az organikus F. között kevesebb állandó festőanyag van; ilyenek p. az indigokék és az alizarinvörös. Ilyen állandó F.tól azt kivánják még, hogy a mosást vizzel és szappannal kibirják, hogy sem hig savak, sem hig lugok a szinre behatást ne gyakoroljanak, és hogy (gyapjuáruknál) a kallózásnak ellentálljanak. Lényeges még az is, hogy a F. egészségügyi szempontból kifogás alá ne essék: a F. között t. i. igen sok mérges anyag akad. Igy p. az ásványiak legnagyobb része mérges. Megjegyzendő különben, hogy a laikus közönség az u.n. anilinfestékek (helyesen: kátrányfestőanayagok) mérges voltát többnyire tulbecsüli, és nagyobbnak látja a veszélyt, mint a milyen. A festőanyagokat beoszthatják a) ásványfestékekre, b) organikus festőanyagokra. Ebbe az utóbbi osztályba tartoznak a) természetes organikus festőanyagok és b) a kátrányfestőanyagok. (Bővebben l. az emlitett cimszavak alatt.)

F. értékmeghatározása, többnyire próbafestés utján történik. A probafestésnél lemért pamutot, gyapjut, selymet azokkal az eljárásokkal, melyek a textilanyagok nagyban való megfestésénél is használtatnak, megfestik s a nyert szint összehasonlítják oly hasonló minőségü megfestett áruval, melyet tiszta, vagy ismeretes értékü festőanyaggal ugyanazon eljárással megfestettek. Megfigyelik a szinek árnyalatát és intenzitását. Gyakran a F.-ok értékét a kolorimeterek (Laurent) segítségével állapítják meg; egyes esetekben kémiai módszereket alkalmaznak (l. Indigo). - A F.-nak festett textilanyagon való kimutatása sok nehézséget okoz; ritkák azok a reakciók, melyekkel a F. nehány próba után biztosan felismerhető. A nehézség fokozódik, ha ugyanazon a roston több F.-ot alkalmaznak egymás mellett, egy és ugyanaz a F. is különböző magaviseletet tanusíthat aszerint, hogy milyen roston és hogyan festettek vele. Gyakran felvilágosítást nyujt a pác felismerése. Anorganikus pácok a rostanyag elégetése után keresendők; a hamut a szokásos analitikai módszerekkel vizsgálják meg. Organikus pácok bajosan ismerhetők fel. A F. felkeresésére táblázatokat dolgoztak ki. (Ilyeneket V. ö. Hummel-Knecht könyvében: Färberei und Bleicherei der Gespinnstfasern és Färber-Zeitung, Dr. A. Lehne u. Rustelholz, Tabellen. Ha ezen táblázatok és a végzett reakciók alapján a F.-t feltaláltuk, akkor, hogy biztonsággal szerezzünk friss rostanyagot (gyapjut, pamutot, selymet stb.), kifestünk avval a festőanyaggal, melynek jelenlétét fetételezzük.

Festőarany

l. Aranybronz és Fémfüstverés.

Festőbuzér

l. Rubia.

Festőcsülleng

l. Csülleng és Isatis.


Kezdőlap

˙