(lengyelül Wielen), az ugyanily nevü járás székhelye Bromberg porosz kerületben, vasut mellett, (1890) 4269 lak., szeszfinomítással, fürészmalommal; közelében a Schulenburg grófi család kastélyával.
Neve Pál apostolnak Rómából hozzá irt, 25 verset tartalmazó rövid levele folytán lett a keresztény világ előtt ismertté, mely levélben Pál a F.-tól megszökött, de általa római fogságában megtérített s most urához visszaküldött Onesimus rabszolgát F.-nal kibékélteti, annak számára bocsánatot, sőt irányában mint most már keresztény testvér, testvéries bánásmódot kér, ha pedig a F.-t valamivel megbántotta, vagy adósa volna neki, a felől kezességet igér neki. F.-ról különben csak annyit tudunk, hogy őt is Pál térítette meg korábban s hogy a kolopei ker. gyülekezetnek előkelő tagja volt, a hivek az ő házában tartották vallásos összejöveteleiket. A Marcion-féle gyüjteményében a szent iratoknak ezen levél is bent foglaltatott, de még szt. Jeromos idejében (400 körül) is többen vonakodtak azt, mint magánlevelet a hitszabályozó, vagyis a kanonikus iratok közé felvenni. Az ujabb időben Baur, Paulus ezen levél valódiságát kétségbe vonták.
apostol, l. Fülöp.
Sámuel, l. Deáki Filep.
(franc. ejtsd: filé), párolt s mártással feladott szelet, mely következőképpen készül: a két ujjnyi vastagra szeletelt hust szalonnával megtüzdelik, egy lábasban só és paprikával füszerezik, tejfel és vágott petrezselyem hozzátételével egymásra rakva hosszabb ideig (1-1 1/2 óráig) abálják, azután a szeleteket a tálon egymás mellé helyezik, saját levökben burgonya v. rizs szegély mellett asztalra adják. Legszokottabb a marha, ürü és borju F. - F. a textiliparban vékony cérnából készült hálószerü szövet.
(gör.) a. m. harmonia-kedvelő. A F.-i Társaság cimet legelőször Olaszországban kezdték használni oly egyesüléssel szemben, mely a magasabb zene művelését tüzte ki célul. Onnan minden más országba átszármazott s manapság már alig van művelt nagy város, melyben hasonló társulatok ne léteznének. A F.-i társulatok mindenütt legsikeresebb terjesztői a zeneművészetnek. Állandó F.-i társulatok mellett vannak olyanok is, melyek bizonyos városban alakulnak ugyan, de ahoz nem kötik magukat, hanem körutakat tesznek. Ilyen minta F.-i társulat volt az, melyet több évvel ezelőtt Bülow János szervezett Meiningenben s Meiningeni filharmoniai társulat cimen jóformán egész Európát beutazta, mindenütt mintaszerüen mutatván be a régibb és ujabb zeneirodalom kimagasló termékeit. A magyar fővárosban, Budapesten Erkel Ferenc volt az első, ki az 50-es évek elején a nemzeti szinház zenekari tagjaiból jeles műkedvelőkkel szövetkezve, ily jeles társulatot alapított, melynek sok éven át ő volt vezénylő karnagya és éltető szelleme, s mely azóta mindinkább fejlődve, erősbödve és szervezve, manapság is fennáll s Budapest legfőbb zenészeti büszkeségét képezi. Jelenleg az országnak már több nevesebb városában találhatók ily F.- i társulatok, nevezetesen: Temesvárt, Kolozsvárt, Pozsonyban, Sopronban, Kassán, Pécsett s több más városban.
az a zenész, aki valamely állandó filharmoniai társaságnak rendes tagja.
(gör.) a. m. görögbarát; e névvel ruházták fel mindazokat, kik a görögöket szabadságharcukban (1821) egy vagy más módon támogatták.
(ejtsd: filyol) Antal Mihály, francia rézmetsző, született Párisban 1759., megh. u. o. 1812. Née tanítványa, a Musée Français művészeti kincseinek reprodukcióit adta ki rézmetszetekben Cours élémentaire de peinture, ou galérie de musée Napoléon (720 lap, Páris 1804-15, 10 köt., szövege Caraffe és id. meg ifj. La Valée-tól). Ennek folytatását Musée royal de France, ou collection gravée de chefs d'oeuvres de peinture et de sculptire c. özvegye adta ki (Páris 1827; szövege Jaltól).
(lat.) a. m. leány. - F. az egyházi terminológiában, a. m. fiók- v. leányegyház. - Filiatio, a gyermekeknek viszonya szüleihez; as szerzeteseknek függőségi viszonya főnökeikhez.