Fiogo

japáni kikötő, l. Hiogo.

Fiók

Károly, orientalista, műfordító, szül. N.-Károlyban 1857. A debreceni főiskolában tanult s 1888. tanári oklevelet nyert. Jelenleg a budapesti v. ref. fő-gimnáziumban a latin és görög nyelvet tanítja. Szanszkrit és persa fordításai révén lett ismertté. A Kisfaludy-Társaságban 1882. mutatták Szohrab c. persából fordított költői elbeszélését mely dicséretét nyert (megjelent Kisfaludy-Társ. Évlapjai, XVII.). Több kisebb műfordítása a Budapesti Szemlében van meg. Külön is megjelent: Nala és Damajanti hindu rege a Maha-Bharatából (Bpest 1885); Kalidásza: Sakuntala, hindu dráma (U. o. 1887); Szohráb, Abúl Kászim Sáh-Náméjából (U. o. 1888; Olcsó könyvtár). V. ö. Szinnyei: Magyar Irók.

Fiókbolt

Ha egy dongaboltozatot ablakok v. ivsorok metszenek, az ezek fölé feszített kupalaku boltozatot, mely a dongát áthatja, F.-nak mondják. F.-okkal törik át a dongaboltozatot akkor is, ha azt akarják, hogy annak sulya ne az egész falra, hanem csak egyes erősbített támpontokra vitessék át, vagy pedig akkor, ha hosszu folyosók, galériák stb. dongaboltozatát élénkíteni akarják. A fiókboltos magas dongaboltozatokat különösen az olasz renaissance kedvelte; l. a mellékelt ábrát, mely a giustinói villa oszlopos és ivezetes udvarcsarnokának alaprajzát (B) és metszetét (A) mutatja.

[ÁBRA] A giustinoi villa fiókboltos oszlopcsarnoka.

Fiókegyház

v. leányegyház, latinosan filia, a katolikus és protestáns egyházjog szerint olyan egyházközség, mely nem képez önálló lelkészséget, hanem egy másik községnek (anyaegyház) tartozéka, l. Filia.

Fiókgyümölcs

(növ.), l. Fiasnövény.

Fiókhagyma

(növ.), bizonyos hagymás növények (kakastej, gyöngyike stb.) hagymapikkelyei között keletkező hagymasarj, mely onnan végre kifurakodik s a földben uj növény lesz belőle. A fiókhagymás anyanövényt gyakran egész kis zöld pázsit vesz körül, mely a F.-ból keletkezett.

Fiókilleték

l. Postai kézbesítés.

Fiókkapu

v. kapufia. a nagy kapuk egyik szárnyában levő 600-700 mm. széles és 1,9-2,0 m. magas kisebb ajtó, mely a személyközlekedésre szolgál.

Fióksejt

(növ.), az anyasejtből keletkező uj sejt.

Fiókszárny

(ala spuria, alula), a madár mellső végtagján, a hüvelyken álló nehány (3) nagyobb toll, melynek segélyével a madár képes jobbra v. balra röpülni, amennyiben, ha a fiókszárnyon levő tollak egyik oldalán kiterülnek, akkor a madarat ellenkező oldalra kanyarítja.


Kezdőlap

˙