Fiske

(ejtsd: fiszk) János, angol történetiró és bölcselő, született Hartfordban (Connecticut) 1842 márc. 30. Korán hiressé tette nevét előadásaival, melyeket Bostonban, Londonban és Edinburgban tartott. Ezek közül nevezetesebbek: The desting of man, viewed in the light of his origin (Boston 1884) és The idea of God, as affected by modern knowledge (u. o. 1885). Egyéb nevezetesebb bölcseleti művei: Myths and myths-makers (u. o. 1872); Outlines of cosmic philosophy (2 köt., u. o. 1875); The unseen world (u. o. 1876); Darwinism (London és New-York 1879). Történelmi munkái közül, melyek valamennyien lelkiismeretes forrástanulmányon alapulnak, ezeket említjük: The critical period of American history (Boston 1888); The beginnings of New England (London 1889); The discovery of America (2 köt., u. o. 1892).

Fiskus

(lat.). A rómaiaknál eredetileg a. m. fonott edény, pénzkosár. A császárok idejében a császári pénztár ellentétben az állampénztárral (patrimonium populi publicum), az államvagyonnal (aerarum publicum) és a császár magánvagyonával (privatum patrimonium, res privata principii). Későbben az államvagyon ellentétben a császár magánvagyonával. Napjainkban F. az állam mint vagyonjogoknak alanya. Hazai jogunkban a kir. F. jogi személy, ki a szent koronát, a királyt és az országot magánjogilag képviseli. Magánjogi jogköréhez tartoznak s részben tartoztak jelesül: a) a koronai, fiskális és kamarai jószágoknak, s a kir. felügyelet alatt álló alapítványoknak kezelése, igazgatása, s az azokra vonatkozó pereknek vitele; b) a háramlási esetek (devolutiones ad Sacrum Coronam); c) a kaducitások; d) a privilegiumok érvénye közjogi szempontból; e) a jus albinagii (l. o.); f) a kincslelet (inventio thesauri); g) az u. n. jus detractus, amelynél fogva azoktól, akik a hazából kiköltözködtek, a F. vagyonuknak 10 %-át követelte; h) a hazában található uratlan vagyon; i) a különböző hazárdjátékok büntetése (100 db arany); k) az uzsoráskodás, amennyiben ennek büntetéseül az uzsoráskodó hitelező a kölcsönzött tőkét a F. javára elvesztette, ami az uzsoratörvény folytán változást szenvedett. A kir. F. személyét a kir. ügyek igazgatója és sz. korona ügyvédje (Causarum Regalium Director et Sacrae Regni Coronae Fiscalis) viszi a szükséges személyzettel. Az országos törvények a F.-ra is irányadók és kötelezők, amennyiben a törvény reá nézve kivételt nem tesz. Ilyen kivételek voltak p., hogy a kir. F. főbenjáró itéletben (jószág-, fejvesztés, fejváltság) el nem marasztalható; a fejedelem helyett ő esküdött a perben; háramlási perekben okmányokat felmutatni nem tartozott; világos magszakadás v. vagyonüresedés esetében a jószágot önhatalmulag elfoglalhatta stb.

Fismes

(ejtsd: fim), város Marne francia départementban, 28 km.-nyire Reimstól az Ardre és Vesle összefolyásánál, vasut mellett, (1891) 3303 lak., selyemiparral és cukorgyártással. F. a római Fines Suessionum állomás helyén áll.

Fis moll

(ol. Fa diesis minore, franc. Fa diese mineur, ang. f. sharp minor). A leggyakrabban használt moll-hangnem, mint a lágy á-nak a párhuzamosa, s szintén csak három #-el jegyeztetik elő.

Fissidens

Hedw. (növ., a. m. hasadtfogu, p. némely rózsa levélfoga), lombos moha, hazánkban 5 fajjal

Fissilitas

(lat.) a. m. hasíthatóság.

Fissura

(lat.) a. m. hasadás; a csontnak külső erőszak által létrehozott hasadásszerü megszakadása, melynél a csonttörés darabjai helyzetükből ki nem mozdíttatnak s a csont folytonosságát nem veszíti. Széles, lapos csontokon fordul elő, főleg a koponyaboltozat csontjain, ha azokat közvetetlen ütés éri, vagy néha a koponya alapját képező csontokon contrecoup által (l. o.). Igen nehezen gyógyulnak és gyakran a közelükben levő agyhártya gyuladásához vezetnek s igy életveszélyesek.

F. ani, a végbél nyálkahártyájának a végbélnyilás körül támadt repedése erőltetett, nehéz székürités vagy olyan művelet következtében, mely a végbélnyilást tulságos módon kitágítja. Keskeny hosszukás fekély keletkezik utána a végbélnyilásban a nyálkahártya redői között, mely gyógyulásra nem hajlandó, mert minden székürítésnél a végbél záróizma szétvonja s az ott elhaladó bélsár kémiailag izgatja. Rendkivül heves fájdalmat okoz órákon keresztül minden székürítés után, sokszor makacs végbélgörcsöt (tenesmus) vált ki. Gyógyítása legészszerübben abban áll, hopgy a fekély fenekén a nyálkahártyát és a végbél záróizmát a végbél hosszanti irányában átmetszük s ez által a végbél záróizmának vongáló s a gyógyulást hátráltató befolyását kizárjuk. Igy ülőfürdők, kimosások által a végbelet minden székürítés után megtisztítván, a fekély rövid idő alatt (3-4 hét) gyógyul. - F. orbitalis, l. Koponyacsontok.

Fissurella

Lam. (Fissurellus Montf., állat), pajzskopoltyus csiga, mely a Fissurellidae Risso családjába tartozik. A héj tojásdad, alacsonyan kupidomu. A krétakortól kezdve él. Most körülbelül 150 faja él a tengerekben. A trias-korból eddig ismeretlen.

Fistula

(lat.), a. m. cső. - F. a kirurgiában l. Sipoly. - F. ani, l. Végbélsipoly. - F. a kat. liturgiában, l. Áldozóedények. - F. a zenében, l. Falsetto.

Fistulina

Bull. (növ.), l. Májgomba.


Kezdőlap

˙