Flanquer

(fr. ejtsd: flankee, ném. flankieren) a. m. az ellenség oldalába jutni, továbbá az ellenség hadállását, vagy erődítéseit hosszában lődözni. Végre erődítéseknél oly védőművek, melyek a védőgátakat a hosszant való lődöztetés ellen biztosítják. Flanqueurs, az ellenség mozdulatait megfigyelő egyes lovasok.

Flassan

(ejtsd: flasszán) Gaetan Raxis de, francia diplomata és történetiró, született Bedouinban (Venaissin grófság) 1760., meghalt Párisban 1845 márc. 20. Kora ifjuságát Rómában töltötte, honnan 1787. tért vissza Párisba; a forradalom kitörésekor (1791) mint emigráns Koblenzben Condée hadtestéhez csatlakozott, ennek szétzüllése után pedig Firenzébe, később Velencébe ment. A rémuralom bukása után visszatért Párisba, hol a külügyi miniszterium első ügyosztályának főnöke lett. Brumaire 18. után a st. germain-i katonaiskolában a történelem tanára lett s mint ilyen irta Histoire générale de la diplomatie francçaise depuis la fondation de la monarchie jusqu 'au 10 aout 1792. (Páris 1808., 6 köt., 2. kiad. 1811. 7 köt.) c. munkáját, melynek legfontosabb része az oklevéltár. Az első kötet megjelenése után a kormány attól tartott, hogy e mű kellemetlen leleplezéseket fog tartalmazni, ennek megakadályozása végett Napoleon császár azon föltétel alatt, hogy művét ne egészen az első párisi békéig irja, 12000 fr. nyugdijat biztosított F.-nak. 1814. mint a bécsi kongresszus tagja, szerzett tapasztalatairól Histoire du congres de Vienne (Páris, 1829. 3 kötet) c. művet irt, melynek azonban csekély értéke van.

Flastrom

v. tapasz (lat. emplastrum). Igy nevezik különösen a stearin-, palmitin- és olajsav ólomsóit, tehát a flastromot ólomszappannak is tekinthetjük. A F.-ok a hidegben átlátszatlanok és törékenyek, de már enyhe melegítéskor lágy és kéz között gyurható tömeget alkotnak; a hevítéskor átlátszó folyadékká olvadnak meg. A közönséges ólom F. (Emplastrum diachylon simplex) mind a három megemlített vegyület elegye. A F.-ok ugy készülnek, hogy a zsirokat ólomoxiddal és vizzel főzik, amidőn a zsirok elszappanosodnak, zsirsavas ólom v. F. és glicerin keletkezik. A gyógyszertárakban a közönséges ólom-F.-hoz különféle gyógyszereket keverve az összetett F.-okat kapják; ilyenek az összetett diák-F. (l. o.), a szappanos F. (Emplastrum saponatum), az ólomkarbonát tartalmu F. (Emplastrum Cerussae), a higanyos F. (Emplastrum Hydrargyri) stb. - F.-okat régente a kirurgusok sebek gyógyítására kiterjedten alkalmaztak. Manapság használatuk sokkalta korlátoltabb. Erősen ragadó F.-mal bekent vászoncsikokat (ragtapasz, Empl. adhaesivum extensum) a sebészek különösen kötések megerősítésére használnak.

Flathe

Henrik Tivadar, német történetiró, szül. Tannebergben, Nossen mellett, 1827. junius l-én. 1840-45-ig a meisszeni Fürstenschule-ban, azontul pedig a lipcsei egyetemen tanult. Nyelvészettel és Wachsmut vezetése alatt főképen történelemmel foglalkozott. 1850 óta Plauenben tanároskodott, 1866 óta pedig az említett meisszeni iskolánál működött. Átdolgozta és folytatta 1866-ig Böttiger K. W.-nek Geschichte des Kurstaats und Königreichs Sachsen c. művét (Uj kiad. Gotha 1867-73., 3 kötet). Még említendők: Allgemeine Weltgeschichte (2 kiadás, Lipcse 1883); St. Afra, Geschichte der königlich sächsischen Fürstenschule zu Meissen (ugyanott 1879). Megirta továbbá az Oncken-féle nagy vállalat számára a Das Zeitalter der Restauration u. Revolution 1815-51. (Berlin 1883) és az Ujkort a Grote-féle Allgemeine Geschichte cimü műve számára.

Flathead

(ejtsd: Flathed) a. m. laposfejü; e néven jelölik Észak-Amerika egyik indián törzsét.

Flatholm

sziget a Bristol-csatornában, Somerset angol grófságban Weston-super-Mare és Cardiff közt, ágyuszigetekkel és világító toronnyal. A sziget és a part között a the Wolves neveü veszedelmes zátony van.

Flatow

(lengyelül Zlotowo), az ugyanily nevü járás székelye Marienwerder porosz kerületben, 136 km.-nyire Marienwerdertől a Glumia és vasut mellett, (1890) 3852 lak., szeszfinomítókkal, gép- és sörgyártással, asztalos iparral.

Flatő-könyv

(Flatöbuch) ritka becsü középkori kézirat, melynek eredetijét a kopenhágai kir. könyvtárban őrzik. Irták Torhallson Magnus és Thordarson János, 1370-ben az Izlandtól Ny-ra elterülő Flatő szigeten. Szól a régi norvég szokásokról, meg törvényekről, azonfelül É.-Amerika első felfedezéséről is, mely Erik Leif normann hajós érdeme (Kr. u. 1000 körül). Ez okból a pergament-kézirat az 1893. évi chikágói világkiállításon is ki volt téve közszemlére.

Flatt

Károly (Alföldi), botanikus, született Szegzárdon 1853 jan. 10. Iskoláit Pécsett és Székesfehérvárott végezte. Magát a gazdasági pályára szánván, 1871. József főherceg alcsuthi uradalmában gyakornok lett, egy év mulva a m.-órávi gazdasági akadémiába iratkozott. A botanika iránt való szeretete, melyet már mint gyermek táplált, egész valójában itt ébredt fel benne. Gazdasági pályáját 1874 nyarán az alcsuthi uradalomban kezdte meg, honnan 1877 tavaszán gróf Zichy Jenő meghivására Bihar vmegye rév-lugosi uradalmába költözött. Az 1873-iki bécsi világtárlat alkalmából a hazai lapok több referátumát közölték a gazdászat és állattenyésztés köréből. 1886. adta ki Bentham Notes on Gramineae magyar fordítását A Pázsitfélék rendszere cim alatt. Növénytani cikkeit az Erdészeti, Kertészeti és Növénytani Lapok, a Természettudományi Közlöny, Dohány ujság, a szebeni Verhandlungen u. Mittheilungen des Siebenbürgischen Vereins s a tescheni Mittheilungen közölték.

Flatulentia

l. Felfuvódás.


Kezdőlap

˙