Fogaskerekü vasutak

(l. a mellékelt képet.)

[ÁBRA] [ÁBRA]

Ha a terepviszonyok miatt a vasutak építésekor 25 %o-nél (1000 m. hosszra 25 m. emelkedés) nagyobb lejtést kell alkalmaznunk, akkor kizárólag a tapadás segélyével gazdaságos munkát már nem végezhetünk és a nagy emelkedés legyőzésére kötélpályákat, siklókat avagy F. építünk. Ez utóbbiaknál a két szélső sin közé - melyeken a mozdony és a kocsik kerekei gördülnek - fogas sineket fektetünk. E fogas sineken kapaszkodik fel a mozdony és tolja maga előtt a kocsikat. Eddigelé négyféle rendszert ismerünk. a) A mozdonyon a fogaskerekek tengelye vizszintes (mint a budai fogaskerekü vasuton); b) a fogaskerekek tengelye függélyesen áll, tehát a kerekek vizszintesen forogva kapaszkodnak (mint a Pilatusra vivő vasuton); c) a kapaszkodásra váltakozva, majd a lokomotiv tapadó ereje, majd a fogaskerék használtatik (Abt Roman-féle rendszer a gölnitzvölgyi vasuton), e rendszert vegyes rendszernek nevezzük. Nagy előnye, hogy csak a legnagyobb emelkedésre kell a költségesebb fogas felépítményt alkalmazni, a vonal többi részén elegendő a közönséges felépítmény s a vonatok rendes gyorsasággal közlekedhetnek; d) végre megemlítendő a Wetli-féle rendszer, melynél a mozdony csavar segélyével kapaszkodik. Hogy a meredek oldfalon az al- és felépítmény el ne tolassék, különböző biztosító építkezések szükségesek, nevezetesen a felépítményt lépcsőkhöz támasztják, hogy le ne csusszék a mozdony kapaszkodása közben.

[ÁBRA] 1. ábra. A budai svábhegyi vasut mozdonya.

[ÁBRA] 2. ábra. A budai svábhegyi vasut felépítménye.

[ÁBRA] 3. ábra. A Wetli-féle rendszer.

A kocsikat is, ha az emelkedés 100 %-nél nagyobb, lépcsőzetesen építik. Tájékozásul közöljük a budai fogaskerekü vasut mozdonyának és felépítményének rajzát (l. 1-2. ábra) továbbá a Wetlirendszert ismertető ábrákat (l. 3. ábra). Az első Vitznau-Rigii fogaskerekü vasutat 1871-ben építették. Nevezetesebb fogaskerekü vasutak:

[ÁBRA]

Fogas láncdob

emelő gépekhez való hengeres dob, melynek kerülete az emelő lánc szemeinek megfelelő mélyedésekkel és nyulványokkal van ellátva. Az emelő lánc emelés közben a láncdob kerületére csavarvonalban csavarodik.

Fogaslevél

(növ., Fol. dentatum) az olyan, melynek a szélén levő apróbb cakkjai hegyesek, a cakkok között levő öblök pedig kerekítettek, l. Levél.

Fogasmadarak

(Odontornithes, Odontognathae), kihalt ősvilági madarak, melyek leginkább É.-Amerikában, a kréta rétegekben találhatók. Tipikus madárcsontvázzal, lapos, tarajnélküli mellcsonttal, rövid farkkal és fogas állkapcsokkal birnak. Ez utóbbi tulajdonságuknál fogva eltérnek valamennyi jelenleg élő madártól. Két nevezetes alakja ismeretes, u. m. Hesperornis regalis Marsch. 2 méter nagy, mellső végtagjai durványos szárnyidomuak, különben csontváza a pinguinekére emlékeztető. Hegyes és hátrafelé görbült fogai egy közös állkapcsi barázdában találhatók. É.-Amerikai. Ichthyornis dispar Marsch. Csigolyáinak teste kétszer homoru, azaz halakéra emlékeztető. Mellső szárnyidomu végtagjai erősek, számos hegyes, kupidomu foggal, melyek fogmedrekbe vannak beékelve.

Fogások

(eszt.), a technika egyes módjai, melyekkel nagyobb és gyorsabb hatást lehet elérni. Ily F. egyike: valamely hősnek az által való kiemelése, hogy szintén nagy, de nem egyenlő hősök állíttatnak szembe. Fogás továbbá a digresszió, epizód, mely a feszültség továbbnyujtására és szórakozásra céloz. Fogás az elbeszélésnek közepén való megkezdése, az előzmények utólagos pótlásával. Fogás, ha aggastyánok hevülnek Helenáért, melynek szépsége ezáltal csodálatossá válik. Fogás a felvonásvégnek kiélesítése stb. Számtalan a fogás a festészetben, mely sikon domboru testeket és végtelen mély távlatokat tud elénk varázsolni.

Fogasolás

v. boronálás, a talajnak fogassal v. boronával való megmívelése, l. Boronálás.

Fogásos kérdések

(captiosus, suggestiv) azok, melyek a kérdezettet oly feleletre birhatják, amelyben akarata ellen valamely kétséges körülményt közvetve igaznak elismerni látszik. Ilyen p. ha a tanutól, aki a vádlottat a büntett napján állítása szerint nem látta, azt kérdeznők, hány órakor találkozott a vádlottal. A F. lehetőleg kerülendők, de az általánosan elfogadott nézet szerint feltétlenül nem mellőzhetők. L. még Feleletet sugalló kérdés.

Fogásra kész

v. fogásra állított a háló, fogó, csapó, verem és hurok akkor, ha oly állapotban vannak, hogy a vad beléjök kerülvén, megfogható. A csapóajtók leeresztve, a csapóládák nyitva, a csapóvasak, kányafogók csalogatófalattal felszerelve stb.

Fogas rud

zsilipeknél, gyalugépeknél, esztergagépeknél stb. használt oly rud, melynek egész hosszában valamely belékapaszkodó fogaskerék fogainak megfelelő fogai vannak.

Fogassejt

(növ.), a sejtfal megvastagodásából keletkező sejtfalak, melyek megvastagodott és vékonyabban maradt helyei egymással váltakozva, a sejt szélességének irányában terjednek és egymás fölött mintegy a létrafogazat, lépcső v. akasztó fogas képzetét költik a szemlélőben. Igen szépen képződik a harasztok edénysejtjeiben.

Fogasvakony

(állat), a földikutyának Petényi Salamontól származó természetrajzi neve. A rosszul képzett vakony szót az állattani irók ma már általánosan elvetették s helyette a nép száján élő földikutya (l. o.) szót használják.


Kezdőlap

˙