Fogivezet

v. fogsor (arcus dentalis). Embernél a felső fogsor ellipszishez, az alsó fogsor parabolához hasonló alaku, amelyben a fogak ugy vannak elhelyezve, hogy a felső fogak ajaki csücskeikkel, illetve a metsző szélekkel az alsó fogak csücskei elé harapnak, mig a felső nyelvi csücskei az alsó fogak csücsök közti árkaiba harapnak. Ez a fogsorok szabályos találkozása v. záródása, melytől számos eltérés létezik.

Fogköz

(Spatium interdentale, trigonum interdentale). Háromszögalaku hézag a fogak nyaki része táján, melyet szabályosan iny tölt ki, ennek elpusztulása már kóros vagy öregkori jelenség. Az épen tartása a fog létfeltételei közé tartozik s igy fogműtéteknél is szorgosan kimélendő.

Foglalás

(occupatio), 1. eredeti tulajdonjogszerzési mód, mely által csak uratlan dolgok szerezhetők. Res nullius cedit primo occupanti. - 2. F., l. Végrehajtás.

Foglalat

fémből készült keret, melynek segítségével a drágakövet valamely ékszerhez, vagy ötvösműhöz erősítik. A foglalat kétféle. A régibb a tokos foglalat, mely ma is fontos és gyakoribb, mint az ujabb divatu szabad foglalat (a jour), mely nem egyéb keskeny fémgyürünél, mely a követ akként övezi, hogy az egészen szabadon marad. (L. Drágakövek.) 2. F. az őskorban. A csiszolt kőkor kővésőit, baltáit sokszor nem közvetlenül erősítette a fanyélbe, hanem előbb egy szarvasagancsból (s néha, bár igen ritkán, csontból) készült foglalványba illesztette be. Ennek célja az volt, hogy az ütés erejének romboló hatását a fanyélre nézve enyhítse. E F.-nak két egymástól lényegesen különböző faját ismerjük. Mindkét fajának egyik végébe a kőbalta befogadására szolgáló üreg van, de mindkettő más-más módon erősíttetett a fanyélbe. Az első fajának t. i. a másik vége egy csapot képez, mely rendesen négyszegletesre van faragva s néha kétágu is s a F.-nak ez a csapja erősíttetett bele a fanyél lyukjába. Ezt a F.-t hivjuk csapos F.-nak (gaines a talon). Ez a fajta rendesen rövid. A második fajta sokkal hosszabb s ennek a másik végén nincs csap, hanem a közepén van egy meglehetősen bő lyuk, amelybe a fanyél volt belé dugva. Ezeket hivjuk nyéllyukas F.-nak (gaines a trou), mig tehát az első fajtánál a F.-t erősítették a fanyélbe, addig a másodiknál éppen megfordítva, a fanyelet dugták be a F. nyéllyukába. E két különböző F.-i mód más-más vidékeken volt elterjedve. A csapos F.-ok uralkodnak Svájcban és Franciaország déli részében; mig Franciaország északi felében, sőt talán az országnak 2/3-ad részében, továbbá Belgiumban, Angliában, Ausztriában, Németországban és hazánkban inkább a nyéllyukas F.-ok vannak divatban.

Foglalkozás

foglalkoztatás, az egészséges ember már kora ifjuságában tanubizonyságát adja annak, hogy él benne a cselekvés utáni vágy, a tett ösztöne. Addig, mig nincsen meg bennünk az alakító működésre tehetség, ez az ösztön a megrongálásban, elpusztításban nyilvánul. Ez okból az anyának, nevelőnek, tanítónak a lélek fokozatos fejlődésének arányában gondoskodni kell a gyermek F.-áról. Az első években e F. egészen tervnélküli. A F. eszközei ugy a gyermek korának, mint nemének megfelelők legyenek. L. még Csendes foglalkozás.

Fogllakozási betegségek

oly kóralakok, amelyeknek kiválóképen bizonyos foglalkozásu egyének vannak alávetve. Nincs azonban olyan foglalkozás, amely mellett minden egyén megbetegednék s a tapasztalat kimutatta, hogy ezen betegségek olyanokat támadnak meg, akik testalkotással v. bizonyos sajátlagos kórhajlandósággal birnak s továbbá, hogy megfelelő higieniai rendszabályok alkalmazása mellett rendszerint elkerülhetők. A F. példája gyanánt felemlíthetjük első sorban a mérgezéseket: ólommal fazekasok-, betüszedők-, mázolóknál stb., foszforral a gyujtófagyárosoknál, kénesővel a tükör-készítőknél; előfordulnak továbbá tüdő- és vérbajok bányamunkásoknál. Ide sorolandók még az u. n. foglalkozási neurozisok, idegbajok is, mint az irógörcs, a hegedüsök, zongorások és fizetőpincérek ujjgörcsei, amelyek mellett az illetők kezei minden más műveletre alkalmasak maradnak, csupán arra nézve lesznek tehetetlenek, amivel az illető betegek kenyerüket keresni vannak hivatva. Ilyen F.-ül tekinthetők a szónokok és zenekari fuvóhangszert játszók tüdőtágulása s idült légcsőhurutja, nehány nem iszákos borkezelőnek borszesz okozta megbetegedése. A F.-kel főleg a közegészségtan foglalkozik, kutatva azoknak okait s az azok elkerüléséhez szükséges feltételeket s ezen kutatásoknak köszönhetjük, hogy jelenleg a legveszedelmesebb F. már a nagy ritkaságok közé tartoznak. Aki már egyszer ily F.-ben szenvedett, gyógyulása esetén legjobban teszi, ha más foglalkozást keres v. legalább a legnagyobb elővigyázattal él, mert a visszaesések igen gyakoriak. Bővebb adattal a közegészségtani művek szolgálnak.

Foglalkozástól való eltiltás

Szakképzettséget kivánó foglalkozásoknál mellékbüntetésként van helye, jelesül olyan esetekben, melyekben a büntetendő eredmény a tettes hivatásában vagy foglalkozásában való járatlanságából, hanyagságából vagy azok szabályainak megszegéséből származott. A F. végleges vagy határozott időtartamu. A biróság arra is jogosítva van, hogy a gyakorlat isméti megengedését ujabb vizsgától vagy a kellő képzettség megszerzését igazoló más bizonyítéktól teheti függővé. Kihágás miatt a F. hat hónapot meg nem haladhat. A magyar btkv. ezt a mellékbüntetést a gondatlanság által okozott emberhalál és sulyos testi sértés eseteiben alkalmazza (btkv. 291. és 310. §-ai).

Foglalni

A hajókötelet kezelés közben a bak körül tekerve ideiglenesen feltartani, hogy az pillanatnyilag megfeszüljön, de szükség szerint azonnal ismét lazítható legyen. Ennek a műveletnek eszközlésére szokásos vezényszó: foglalj!

Foglaló

az az érték, mely a szerződés megkötésének jeléül, vagy a teljesítés biztosítása végett adatik. Más megállapodás hiányában a F. a szerződés teljesítésekor visszaadatik; valamint visszaadatik, ha a szerződés kölcsönös elállás folytán vagy a szerződő felek vétke nélkül megszünik. Akinek vétke miatt a szerződés nem teljesíttetik, az adott F.-t elveszti, a kapott F.-t pedig kétszeresen köteles megfizetni. A nem vétkes fél azonban nem tartozik a F. elvesztésével vagy a F. kétszeresével megelégedni, hanem követelheti a szerződés teljesítését. Ez által különbözik leginkább a bánatpénztől (l. o.). F.-t a jövőben kötendő szerződésre tekintettel is lehet adni. Ilyenkor F.-ját veszti vagy a kapott F. kétszeresét köteles megtéríteni az, aki a szerződést megkötni vonakodik.

Foglaló mód

a kötőmóddal egyértékü, de már-már elavuló nyelvtani műszó; l. Kötőmód.


Kezdőlap

˙